رویای منافقین برای رسیدن به تهران/ «مرصاد» چگونه «فروغ جاویدان» را خاموش کرد؟ گرفتن پول زور از مردم به روش قلدرها/ پارکینگ‌های تهران زیر ذره بین تعزیرات دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند برای ایجاد التهاب/ در مقابل اخبار کذب چه کنیم؟ طلای المپیک فراتر از هر مدال جهانی دیگری است / افرادی که در سختی‌‌ها تلاش می‌کنند انگیزه بیشتری برای همواره موفق‌تر هستند فروغی با قدرت تمرین کرد و بهترین نتیجه را گرفت/ جواد مایه افتخار همه ملت ایران شد طلای فروغی افتخار بزرگی برای کشور است/ بالابردن پرچم ایران در این شرایط جهانی کار بزرگ فروغی بود طلای «فروغی» جانی دوباره به رشته تیراندازی بخشید وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس واکنش ایران به مداخله کمیسر عالی حقوق بشر درباره وقایع خوزستان به نوکری مردم افتخار می‌کنیم/۱۵ مرکز درمانی نیروی دریایی سپاه در خدمت مردم‌
دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۶
کد خبر: 88576
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴

مرمت دیوار چینی و محوطه سازی ورودی آتشکده تاریخی آتشکوه محلات

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات از آغاز مرمت و بازسازی دیواره‌های سنگ چین محوطه آتشکده آتشکوه خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهدی لعل‌بار گفت: بخشی از سنگ چین مسیل مجاور آتشکده آتشکوه چند ماه قبل براثر سیل تخریب شد و با توجه به فاصله نزدیک این مسیل با ستونهای آتشکده و اهمیت موضوع، بازسازی این دیواره در  دستور کار قرار گرفت.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات با اشاره به اینکه  برای مرمت این بخش  اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال  در نظر گرفته شده است گفت: طول مسیری که بازسازی خواهد شد حدود ۷۰ متر است که شامل دیواره‌ای به ارتفاع ۲ متر و کف‌سازی به عرض ۱ و نیم تا دو متر را شامل می‌شود که عملیات اجرایی آن به زودی آغاز خواهد شد.

لعل بار افزود: با توجه به اینکه هزینه اجرایی کار از مبلغ مذکور بیشتر خواهد شد، بخشی از هزینه ها از جمله تامین سنگ لاشه، با کمک معادن منطقه تامین خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم حفاظت و حراست هر چه بیشتر از این بنای مهم تاریخی گفت: با انجام این سنگ‌چینی، زمینه نگهداری از این مکان تاریخی بهتر مهیا شده است و تردد و ورود گردشگران نیز تسهیل شده است.

رئیس اداره‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات یاد آور شد: آتشکده آتشکوه در فاصله ۵ کیلومتری محور اصلی نیم‌ور واقع شده که با شهر محلات نزدیک به ۱۳ کیلومتر فاصله دارد این اثر ارزشمند تاریخی مربوط به دوره ساسانی، در تاریخ 21 آبان 1317  با شمارهٔ ثبت 311 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار