رویای منافقین برای رسیدن به تهران/ «مرصاد» چگونه «فروغ جاویدان» را خاموش کرد؟ گرفتن پول زور از مردم به روش قلدرها/ پارکینگ‌های تهران زیر ذره بین تعزیرات دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند برای ایجاد التهاب/ در مقابل اخبار کذب چه کنیم؟ طلای المپیک فراتر از هر مدال جهانی دیگری است / افرادی که در سختی‌‌ها تلاش می‌کنند انگیزه بیشتری برای همواره موفق‌تر هستند فروغی با قدرت تمرین کرد و بهترین نتیجه را گرفت/ جواد مایه افتخار همه ملت ایران شد طلای فروغی افتخار بزرگی برای کشور است/ بالابردن پرچم ایران در این شرایط جهانی کار بزرگ فروغی بود طلای «فروغی» جانی دوباره به رشته تیراندازی بخشید وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس واکنش ایران به مداخله کمیسر عالی حقوق بشر درباره وقایع خوزستان به نوکری مردم افتخار می‌کنیم/۱۵ مرکز درمانی نیروی دریایی سپاه در خدمت مردم‌
دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۱
کد خبر: 88525
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۵
فیلم/

قنات ابراهیم‌آباد اراک

قنات ابراهیم‌آباد اراک جز یازده قنات ایرانی در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۵ ثبت جهانی شدند.

به گزارش دیار آفتاب؛ قنات، شاهکار معماری ایرانی است برای کشف آب در سرزمین کویر؛ روشی که از هزاران سال پیش به دست نیاکانمان ابداع شد تا کشاورزان بتوانند زمین‌های تشنه‌شان را در روزگار خشک‌سالی سیراب کنند. این میراث معماری سرانجام به نقاط مختلف دنیا راه یافت و ناجی تشنگان شد.

پرونده قنات‌های یازده‌گانه ایران، در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

قنات ابراهیم‌آباد اراک جز یازده قنات ایرانی در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۵ ثبت جهانی شدند.

پس از ثبت جهانی قنات ابراهیم‌آباد اراک دفتر پایگاه جهانی ایجاد شد و از عمده فعالیت‌های پایگاه جهانی قنات ابراهیم‌آباد اراک می‌توان به راه‌اندازی دفتر پایگاه در روستای ابراهیم‌آباد، تهیه بروشور و نقشه،انجام مطالعات قنات و عناصر وابسته ( حمام تاریخی و آب‌انبار)، مرمت و استحکام‌بخشی حمام تاریخی و آب‌انبار، برگزاری نمایشگاه و همایش‌ها در روستا و ... نام برد.


انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار