دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند برای ایجاد التهاب/ در مقابل اخبار کذب چه کنیم؟ طلای المپیک فراتر از هر مدال جهانی دیگری است / افرادی که در سختی‌‌ها تلاش می‌کنند انگیزه بیشتری برای همواره موفق‌تر هستند فروغی با قدرت تمرین کرد و بهترین نتیجه را گرفت/ جواد مایه افتخار همه ملت ایران شد طلای فروغی افتخار بزرگی برای کشور است/ بالابردن پرچم ایران در این شرایط جهانی کار بزرگ فروغی بود طلای «فروغی» جانی دوباره به رشته تیراندازی بخشید وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس واکنش ایران به مداخله کمیسر عالی حقوق بشر درباره وقایع خوزستان به نوکری مردم افتخار می‌کنیم/۱۵ مرکز درمانی نیروی دریایی سپاه در خدمت مردم‌ آرزوی هر ورزشکاری کسب مدال المپیک است / فروغی با کسب مدال طلای المپیک برای ایران افتخار آفرید 4هزار صنف آلاینده باید به خارج از اراک منتقل شوند/ شهرداری اراک 3ماه برای انتقال فرصت دارد
یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴
کد خبر: 87481
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵

عربستان| ۴۰ نوجوان شیعه در معرض اعدام

برخی منابع اعلام کردند که بیش از ۴۰ نوجوان شیعه سعودی به‌اتهام شرکت در اعتراضات قطیف در سال ۲۰۱۱ با مجازات اعدام روبه‌رو هستند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم بیش از 40 نوجوان در زندانهای رژیم سعودی به‌اتهامات مربوط به اعتراضات قطیف در سال 2011 با مجازات اعدام روبه‌رو هستند.

منابع حقوق‌بشری اظهار داشتند که علی‌رغم تعهد مقامات سعودی برای متوقف کردن مجازات اعدام علیه افراد زیر 18 سال، ده‌ها نفر به‌اتهامات خودسرانه با اعدام روبه‌رو هستند.

مقامات سعودی در سال 2018 پایان مجازات اعدام را برای افراد زیر 18 سال و نوجوانان به‌دلیل برخی از جرایم اعلام کردند؛ اما این کشور مصطفی آل‌درویش را به‌دلیل اتهامات مربوط به دوران کودکی اعدام کرد.

به‌گفته محافل حقوق بشر، مجازات اعدام مجازات احتمالی نوع جرمی بود که بسیاری از نوجوانان بازداشت‌شده به آن متهم شدند.

دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرد که مقامات سعودی به اجرای احکام اعدام ناعادلانه علیه نوجوانان ادامه می‌دهند.

این سازمان از رژیم سعودی خواست که با ممنوعیت مجازات اعدام برای کودکان در همه موارد بدون استثنا به اکثر قریب به اتفاق کشورها بپیوندد.

خانواده‌های زندانیان مذکور از «دومنیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس خواسته‌اند که در جریان سفرش به ریاض برای توقف مجازات اعدام افراد کم‌سن‌وسال مداخله فوری کند.

عربستان هنوز مجازات اعدام را برای نوجوانان اعمال می‌کند به‌ویژه اینکه آن‌ها تحت شکنجه زیاد اعتراف می‌کنند و مقامات سعودی با ساختن اتهاماتی علیه آن‌ها به‌صورت آشکار حقوق آن‌ها و معاهدات بین‌المللی را نقض می‌کنند.

بیشتر بخوانید

یک سازمان حقوق بشر از زمان آغاز به کار پادشاه سلمان بن عبدالعزیز و پسرش (2021 ـ 2015) 844 مورد اعدام سعودی‌ها و خارجی‌ها را در پادشاهی ثبت کرده است.

سازمان اروپایی ـ سعودی حقوق بشر اعدام 844 نفر را توسط رژیم آل‌سعود ثبت کرده است که بالاترین درصد این اعدام‌ها در سال 2019 به‌طور متوسط 130 نفر است.

گزارش این سازمان در خصوص تعداد مجازات اعدام در عربستان نشان می‌دهد که مجازات علیه بازداشت‌شدگان سیاسی و کودکان در حال افزایش است.

اخیراً مقامات سعودی آل‌درویش را به‌دلیل اتهاماتی که اقدام مسلحانه علیه ولی امر، تهدید امنیت کشور، تشکیل یک باند تروریستی برای کشتن نیروهای امنیتی و فتنه‌انگیزی خوانده‌اند، اعدام کردند. «فؤاد ابراهیم» معارض سعودی در حساب توئیتری خود در واکنش به این خبر نوشته است: مصطفی آل‌درویش جوان اهل قطیف به‌عنوان بخشی از اتهامات ساختگی بازداشت شد که شامل دهها تن از کسانی می‌شود که در تظاهرات مسالمت‌آمیز سال 2011 شرکت کردند و با گلوله در خیابان و یا با شمشیر کشته شدند.

اخیراً فعالان سازمان اروپایی سعودی حقوق بشر علاوه بر تحولات ناآرام در پرونده‌های مجازات اعدام در مورد جرایمی که توسط افراد زیر 18 سال انجام شده است گفتند که آنها همچنین نگران امکان سازماندهی اعدام دسته‌جمعی در عربستان هستند.

انتهای پیام/+

captcha
آخرین اخبار