رویای منافقین برای رسیدن به تهران/ «مرصاد» چگونه «فروغ جاویدان» را خاموش کرد؟ گرفتن پول زور از مردم به روش قلدرها/ پارکینگ‌های تهران زیر ذره بین تعزیرات دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند برای ایجاد التهاب/ در مقابل اخبار کذب چه کنیم؟ طلای المپیک فراتر از هر مدال جهانی دیگری است / افرادی که در سختی‌‌ها تلاش می‌کنند انگیزه بیشتری برای همواره موفق‌تر هستند فروغی با قدرت تمرین کرد و بهترین نتیجه را گرفت/ جواد مایه افتخار همه ملت ایران شد طلای فروغی افتخار بزرگی برای کشور است/ بالابردن پرچم ایران در این شرایط جهانی کار بزرگ فروغی بود طلای «فروغی» جانی دوباره به رشته تیراندازی بخشید وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس واکنش ایران به مداخله کمیسر عالی حقوق بشر درباره وقایع خوزستان به نوکری مردم افتخار می‌کنیم/۱۵ مرکز درمانی نیروی دریایی سپاه در خدمت مردم‌
دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۲
کد خبر: 87174
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱

تولید واکسن کرونا در انستیتو پاستور / شرکت ۲۴ هزار ایرانی در کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران از تزریق واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا در ۸ شهر کشور خبر داد و گفت: تزریق مرحله دوم واکسن از چهارم خرداد ماه شروع شده و تا کنون حدود ۱۲ هزار نفر واکسن را دریافت کرده‌اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ احسان مصطفوی عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران و مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای مشترک کوبا و ایران در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اظهار کرد: فاز یک و دوی کارآزمایی بالینی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا، روی ۱۰۰۰ نفر از افراد داوطلب در کشور کوبا انجام شد و کارآزمایی بالینی در فاز سوم به طور مشترک در ایران و کوبا در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در کشور ما آمار افرادی که در فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا قرار می‌گیرند ۲۴ هزار نفر است و این آمار در کشور کوبا حدود ۴۴ هزار نفر است.

اپیدمیولوژیست انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: اولین تزریق واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا ششم اردیبهشت ماه انجام شد و در ۸ شهر اصفهان، زنجان، همدان، بندرعباس، کرمان، یزد، بابل و ساری اجرایی شد.

مصطفوی همچنین یادآور شد: تزریق مرحله دوم واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا از چهارم خرداد ماه شروع شده و تا به امروز تمام ۸ شهر مورد مطالعه، تزریق واکسن کرونا شروع شده است و تا کنون حدود ۱۲ هزار نفر واکسن را دریافت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی ما این است که به امید خدا تا پایان خرداد ماه تزریق مرحله دوم واکسن کرونا، برای همه داوطلبان انجام شود و دو هفته پس از تزریق دوم ارزیابی اثربخشی واکسن آغاز خواهد شد.

جامعه هدف واکسن مشترک ایرانی کوبایی چند ساله هستند؟

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: در یک بازه زمانی ۳ ماهه افرادی که واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا را دریافت کرده‌اند مورد پایش و ارزیابی قرار خواهند گرفت.

مصطفوی همچنین یادآور شد: در کارآزمایی بالینی فاز سوم در عین حال عوارض جانبی احتمالی نیز مورد سنجش قرار می‌گیرد و البته تا کنون واکسن کرونای فوق عارضه جدی‌ای را برای دریافت کنندگان به جا نگذاشته است و به نظر می‌رسد واکسن بی خطری باشد.

وی اضافه کرد: ظرفیت پیش بینی شده برای تولید واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا در حال حاضر ماهانه ۱ میلیون دوز است و پیش بینی ما این است که با افزایش زیرساخت‌های لازم از اوایل پاییز پیش رو ماهانه به حدود ۳ میلیون دوز افزایش پیدا کند.

مدیر روابط عمومی انستیتو پاستور ایران گفت: گروه سنی که در حال حاضر در مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا در ایران، واکسن را دریافت می‌کنند، گروه سنی ۱۸ تا ۸۰ سال هستند و پس از تایید مراجع ذیصلاح با این واکسن واکسینه می‌شوند.

captcha
آخرین اخبار