واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات وزیر سابق اطلاعات دیدار فرمانده سپاه روح‌الله با پدر شهیدان والامقام «فرهادی» ابراهیمی: شانس بزرگ تیم ملی فوتبال در تعدد لژیونرهاست/ برای پیروزی مقابل عراق به آمادگی روانی نیاز داریم مشی سیاسی رهبر انقلاب درباره افراد فعال در عرصه انتخابات چگونه است؟ زاکانی: یک تار موی کوخ‌نشینان را به کاخ‌نشینان نمی‌دهم/ با مفاسد اقتصادی مبارزه می‌کنم/ ‌اداره کشور از تهران اندیشه غلطی است‌ صعود مسکن و سقوط بورس حاصل بی‌تدبیری‌ها هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم ایرانی‎ ها با رفتن من جشن می‎ گیرند زاکانی : ۵ نامزد جریان انقلاب تصمیم انقلابی بگیرند/ رای مردم را دچار تشتت نکنیم «نفتالی بنت»: برنامه هسته‌ای ایران بزرگترین چالش برای ما است
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
کد خبر: 87136
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
کریمی نماینده مجلس در گفتگو با دیارآفتاب؛

جبران کسری بودجه از طریق انتشار اوراق دولت آینده را مقروض می کند/ اقدام همتی غیرمنطقی بود

کریمی با اشاره به اینکه اقدام همتی در جبران کسری بودجه از طریق انتشار اوراق غیرمنطقی بود گفت: اینکه هزینه های یکسال بخواهد از محل درآمد سالهای آینده تامین شود، اتفاق خوبی نیست ولی متاسفانه این اتفاق افتاده است و انتشار اوراق باعث شده تا در حدود ۳-۴ سال آینده هم با حجم زیادی از بدهی دولت مواجه باشیم و آنان مجبور به تامین منابع آن و بازپرداخت اصل اوراق و سود آن باشند.

به گزارش دیار آفتاب؛ همتی رئیس سابق بانک مرکزی در یکی از اظهارات اخیر خود گفت: کسری بودجه ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت روحانی را با ورود بانک مرکزی به بورس و فروش اوراق خزانه به مردم جبران کردم. این در حالی است که بسیاری از مردم در طول یکی دو سال گذشته ضرر های جبران ناپذیری از بورس متحمل شدند.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب درباره اینکه آیا عبدالناصر همتی با توجه به سابقه کاری اش در بانک مرکزی، در صورت رئیس جمهور شدن می تواند اقتصاد ایران را نجات دهد، گفت: یکی از مشکلات جدی دولت در سال های اخیر بحث کسری بودجه بوده است که در طول سال های اخیر به صورت تامین مالی از طریق انتشار اوراق سعی در جبران این کسری شد.

وی افزود: این موضوع در بسیاری از موارد بیشتر از حجمی بود که در قوانین بودجه سنواتی برای آن مجوز صادر شده بود و به نوعی تخلفی از بودجه بوده است. همچنین باید در نظر داشت که تامین مالی از طریق انتشار اوراق باعث پیش‌خور کردن منابع مالی دولت های آینده است و تعهداتی برای آنان ایجاد خواهد کرد و آنان را مقروض خواهد کرد در حالی که بودجه کشور سند مالی یکساله است و نباید از حالا بودجه های آینده را با کسری مواجه کرد و هر دولتی باید برای سال مالی خودش بودجه را ببندد.

کریمی تصریح کرد: اینکه هزینه های یکسال بخواهد از محل درآمد سالهای آینده تامین شود، اتفاق خوبی نیست ولی متاسفانه این اتفاق افتاده است و انتشار اوراق باعث شده تا در حدود 3-4 سال آینده هم با حجم زیادی از بدهی دولت مواجه باشیم و آنان مجبور به تامین منابع آن و بازپرداخت اصل اوراق و سود آن باشند.

نماینده اراک خنداب و کمیجان خاطرنشان کرد: لذا چنین اقدامی که رئیس سابق بانک مرکزی انجام داده کاری غیر منطقی بوده است. البته باید در نظر داشت تامین مالی از طریق انتشار اوراق روش بهتری از انتشار پول توسط بانک مرکزی یا قرض گرفتن دولت از بانک مرکزی است چرا که بار تورمی این کار از انتشار اوراق بسیار بیشتر است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار