رویای منافقین برای رسیدن به تهران/ «مرصاد» چگونه «فروغ جاویدان» را خاموش کرد؟ گرفتن پول زور از مردم به روش قلدرها/ پارکینگ‌های تهران زیر ذره بین تعزیرات دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند برای ایجاد التهاب/ در مقابل اخبار کذب چه کنیم؟ طلای المپیک فراتر از هر مدال جهانی دیگری است / افرادی که در سختی‌‌ها تلاش می‌کنند انگیزه بیشتری برای همواره موفق‌تر هستند فروغی با قدرت تمرین کرد و بهترین نتیجه را گرفت/ جواد مایه افتخار همه ملت ایران شد طلای فروغی افتخار بزرگی برای کشور است/ بالابردن پرچم ایران در این شرایط جهانی کار بزرگ فروغی بود طلای «فروغی» جانی دوباره به رشته تیراندازی بخشید وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس واکنش ایران به مداخله کمیسر عالی حقوق بشر درباره وقایع خوزستان به نوکری مردم افتخار می‌کنیم/۱۵ مرکز درمانی نیروی دریایی سپاه در خدمت مردم‌
دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۱
کد خبر: 87020
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

وقتی هوای اراک هم «پاک»و هم«ناسالم» است/ چرا آلوده ترین ایستگاه مبنای سنجش کیفیت هوا قرار نمی گیرد؟!

کیفیت هوای اراک بار دیگر همچون رزوهای اخیر در حالی در وضعیت ناسالم قرار گرفته است که ایستگاه اداره کل محیط زیست به دلیل جانمایی غیراستاندارد با شاخص 29وضعیت پاک هوا را نشان می دهد و شاخص کل را در فرآیند میانگین گیری به شدت کاهش داده و از دقت آمار شبکه پایش هوای شهر اراک می کاهد.

به گزارش دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت 12 روز یکشنبه 23 خرداد ماه با شاخص 125 همچون روزهای گذشته در هفته های اخیر در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت، هر چند ایستگاه شریعتی در آستانه قرارگیری در وضعیت ناسالم قرار دارد.

هم اکنون طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است و بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ بیش از ۵۰ روز ناسالم را به ثبت رسانده است، هر چند طبق اعلام اداره کل محیط زیست از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز اراک 22 روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای را تجربه کرده است.

هر چند شبکه پایش هوای شهر اراک متشکل از چهار ایستگاه محیط زیست، استانداری، مخابرات و شریعتی است اما جای تعجب است که علیرغم شرایط نامطلوب کیفیت هوا طی روزهای گذشته بعضاً آمار ارائه شده در سامانه پایش کیفی هوای سازمان محیط زیست به صورت مدیریت شده و گزینشی است کما اینکه در برخی روز ها از ۴ ایستگاه مذکور تنها یک یا دو ایستگاه در مدار قرار دارد و فقط اطلاعاتی البته ناقص از این ایستگاه ها قابل رویت است!

از سوی دیگر ایراداتی به نحوه میانگین گیری شاخص کلی کیفیت هوا وارد است چرا که همانطور که تصویر زیر مشخص است علیرغم اینکه شاخص آلایندگی در ایستگاه شریعتی با عدد 149 به مرز ناسالم رسیده است اما ایستگاه اداره کل محیط زیست با شاخص 29 به طرز تعجب برانگیزی وضعیت پاک هوا را نشان می دهد! حال میانگین گیری از این ایستگاه ها در کنار هم عددی به مراتب پایین تر از شاخص واقعی آلودگی هوای اراک را به دست می دهد و این در حالی است که ایستگاه محیط زیست در محدوده خارج شهر و ایستگاه های شریعتی و مخابرات در مناطق مرکزی اراک قرار دارند.

هرچند صبح امروز رییس مرکز پایش و کنترل کیفیت هوای کلانشهر اراک در گفتگو با یکی از رسانه ها عنوان کرده بود که به دلیل نقص در ایستگاه سنجش آلودگی هوای شریعتی، وضعیت هوای اراک طی سه روز گذشته ناسالم اعلام شده بود و هم اکنون رفع نقص انجام شده و هوای اراک سالم است اما با نگاهی به داده های فعلی شبکه پایش هوای محیط زیست مشخص است که ایستگاه شریعتی هم اکنون شاخص آلایندگی 149 را نمایش می دهد.

آلوده‌ترین ایستگاه تعیین‌کننده شاخص اصلی وضعیت آلودگی هوا است/ جانمایی ایستگاه اداره محیط زیست به لحاظ فنی درست نیست

سیاوش آقاخانی استاد دانشگاه و کارشناس محیط ‌زیست در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه در اصل آلوده‌ترین ایستگاه‌ها تعیین‌کننده وضعیت آلودگی هوای یک شهر است می گوید: جانمایی ایستگاه اداره محیط زیست ازلحاظ فنی بحث‌های فراوانی را دارد دلیل آن‌هم این است که در پناه کوه قرارگرفته و مؤثر در دالان باد شهر اراک نیست، این منطقه می‌تواند ایستگاه باشد اما زمانی که تعداد ایستگاه‌ها بسیار محدود است بهتر است که جانمایی آن در جایی باشد که اثربخشی لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: متأسفانه این ایستگاه خیلی جای بحث دارد اما در روش‌های میانگین‌گیری طبق پروتکل‌هایی که اداره کل محیط‌زیست هم به آن واقف است آلوده‌ترین ایستگاه تعیین‌کننده شاخص اصلی خواهد بود.

آقاخانی تصریح کرد: نه‌تنها جانمایی ایستگاه درست نیست بلکه همه‌ی آلودگی‌ها نیز در این شبکه پایش نمی‌شود چراکه ایستگاه‌ها باید بر اساس نوع آلودگی تخصصی که در هر منطقه وجود دارد جانمایی شوند که این اتفاق نیفتاده و این روش‌ها درست نیست و باید بازنگری جدی اتفاق بیفتد.

نمی‌توان به دیتاهای شبکه پایش هوای شهر اراک تکیه کرد​

این کارشناس محیط‌زیست افزود: زیاد نمی‌توان به دیتاهای شبکه پایش هوای شهر اراک تکیه کرد چون سنجنده های درستی ندارد و روش‌های درستی استفاده نمی‌شود و جانمایی شبکه درست نیست.

آقاخانی اظهار کرد: نه‌تنها تعداد ایستگاه‌ها بلکه سنجنده های درون ایستگاه‌ها هم از دقت کافی برخوردار نیست و همه این موارد موجی از نگرانی را برای فعالان محیط‌زیست و مردم ایجاد می‌کند که این سنجش‌ها با چه مبنایی انجام می‌گیرد.

حال جای تعجب است که چرا با توجه به شرایط همواره ناسالم و بعضاً بحرانی هوای اراک و با وجود انتقادات کارشناسان نسبت به جانمایی غیر اصولی ایستگاه های سنجش کیفیت هوا اقدام موثری در راستای به روز رسانی شبکه پایش هوای این کلانشهر صورت نمی گیرد تا حداقل آمار و داده های این شبکه از دقت بیشتری برخوردار باشد و بتواند به عنوان مبنای درستی برای تصمیم گیری در خصوص وضعیت نامطولب هوای اراک قرار گیرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار