مشارکت ۴۹ درصدی مردم استان مرکزی در انتخابات ریاست جمهوری/بیاتی از حوزه تفرش،آشتیان و فراهان به مجلس راه یافت/پایان شمارش آرای شورای شهر در استان مرکزی مضرات شیر موز که باورش سخت است!  ۹ فوتی و شناسایی ۱۳۶مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  اعضای منتخب دوره ششم شورای شهر خنداب و جاورسیان مشخص شدند 2 کشته در حوادث رانندگی روز گذشته در استان مرکزی  منتخبین شورای شهرهای کمیجان و میلاجرد مشخص شدند سقوط بالگرد حامل صندوق‌های اخذ رای در دزفول/ یک نفر کشته و ۱۱ زخمی درخشش ملت در اولین آزمون قرن/ آیت‌الله رئیسی؛ هشتمین رئیس جمهور ایران اسامی اعضای دوره ششم شورای شهر تفرش اعلام شد کشف780 دستگاه گوشی تلفن همراه در توقیف 2دستگاه خودروی شوتی در شازند
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۵
کد خبر: 85668
تاریخ انتشار: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
دیارآفتاب | آلودگی هوا میهمان ناخوانده میان هیاهوی کرونا؛

کیفیت هوای اراک و شازند باز هم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک در ساعت 11 صبح روز جاری با شاخص ۱09 در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و هوای شازند با شاخص 152در وضعیت ناسالم قرار دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت 11 روز سه شنبه 7 اردیبهشت ماه با شاخص 119 همچون چند روز اخیر باز هم در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

همچنین کیفیت هوای شازند نیز با شاخص 152 شرایط به مراتب نامطلوب تری دارد و در وضعیت ناسالم برای کلیه گروه‌ها قرار گرفته است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است و بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ بیش از ۵۰ روز ناسالم را به ثبت رسانده است، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز اراک و شازند 10 روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای را تجربه کرده اند.

ذرات معلق عموما ناشی از فعالیت‌های هستند که در آنها سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز و زغالسنگ سوزانده می‌شوند، از جمله رفت و آمد ماشین‌ها، ذوب و پردازش فلزات، نیروگاه‌ها و مانند اینها و آتش سوزی.

این ذرات چون به بخش‌های عمیق‌تر ریه نفوذ می‌کنند و هم ناشی از مواد سمی‌تری (مانند فلزات سنگین یا ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند) خطرات بسیار بیشتری دارند، البته عوامل دیگری مانند تنفس از راه دهان، فعالیت بدنی، سن (کودک یا سالمند بودن)، داشتن بیماری زمینه‌ای ریه‌ای، درجه حرارت هوا، و سایر مواد آلاینده میزان نفوذ این ذرات به درون ریه‌ها و اثرات زیانبارشان را تشدید کند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

با توجه به تعطیلی مدارس در شرایط کرونایی و محدودیت های حضور کارمندان حجم ترددهای شهری به شدت کاهش یافته اما آلاینده ها همچنان هوای اراک را به سمت ناسالم شدن پیش می بردند، این شرایط نشان می دهد بخش اعظمی از آلودگی هوای شهر اراک ناشی از آلایندگی صنایع است، هر چند از دسترس خارج کردن نوبتی برخی ایستگاه هایی که شاخص های بالای آلایندگی را نشان می دهند (مخابرات و شریعتی) نیز جای تعجب است!

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار