کارشناس مسائل سیاسی:

دولت در مذاکرات وین به دنبال دستاوردی برای کارنامه خالی خود برای انتخابات است

یاری گفت: دولت می‌خواهد دستاوردی برای کارنامه خالی خود در انتخابات ایجاد کند. بعید نیست آمریکایی‌ها در یک شوی انتخاباتی و تبلیغاتی به برجام برگردند و مبلغی از اموال بلوکه‌شده را آزاد کنند. با جادوی رسانه به مردم بقبولانند که تحریم‌ها در حال رفع شدن است تا بتوانند نفر جدیدی را برای انتخابات مطرح کنند.
کد خبر: ۸۵۶۲۳ تاریخ انتشار: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳

به گزارش دیار آفتاب؛ محمدجواد یاری از کارشناسان مسائل سیاسی در گفتگو با ندای تفرش، با بیان این مطلب که مذاکرات وین در چارچوب رفتار انتخاباتی دولت تحلیل می شود، گفت: دولت در ماه های گذشته به دنبال این بود که با روی کار آمدن دمکرات‌ها و شخص بایدن بتواند مذاکرات شکست خورده برجام را مجددا از سر بگیرد.

یاری اظهار کرد: پس از انتخاب بایدن، به دستور رئیس جمهور، کالاهای دپو شده در گمرک ترخیص شد که بخشی از آن فاسد شده بود. همچنین قیمت دلار هم کاهش یافت که این اقدامات حاوی این پیام بود که با روی کار آمدن دمکرات‌ها، می توان مجددا مذاکرات را انجام داد و در مذاکرات، مشکل اصلی ترامپ بود.

وی با بیان این مطلب که نگاه به مذاکرات وین، نگاهی انتخاباتی است، افزود: دولت به دنبال سرهم کردن توافقی جدید است که این مسائل، منافع ملی را با ضررهای جبران ناپذیری مواجه خواهد کرد. در سال‌های گذشته مذاکرات بی حاصل که نتیجه آن برجام شد که هیچ سودی جز خسارت محض برای کشور به همراه نداشت.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: چگونه می توان در مدت حدود ۱ ماه مذاکرات را به نتیجه رساند آن هم با دولتی که هنوز به برجام بازنگشته و از برجام خارج شده است. اینها نشان دهنده عجله دولت ایران صرفا با نگاه انتخاباتی در مذاکرات وین است.

یاری با تاکید بر این که رهبر معظم انقلاب، چارچوب مشخص و استراتژی حساب شده و دقیقی را که راه هر گونه خسارت محض برای ملت را ببندد برای مذاکرات تعیین کردند، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب، برداشته شدن همه تحریمها و راستی آزمایی را چارچوب اصلی مذاکرات عنوان کردند که نباید از آنها تخطی کرد.

وی ادامه داد: سیاست های فزآینده دولت آمریکا و غرب منجر به افزایش تحریمهای ایران در سال‌های گذشته شده است. بنابر اعلام دولت آمریکا، تحریم‌های مرتبط با حقوق بشر، موشکی و تحریم‌های تروریستی هیچ وقت برداشته نمی شود و تنها بخشی از تحریمهای هسته ای علیه ایران برداشته خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی  بیان کرد: آنچه که در عمل اثبات و دیده شد، تحریم‌های قبلی اضافه‌تر و ۱۰۰ حق هسته‌ای از کشور ایران سلب و به‌طرف مذاکره‌کننده داده شد. بنابراین نباید با وعده‌ووعید خلاف واقعیت مردم را سرگرم کرد.

یاری گفت: مذاکرات در طول ۸ سال گذشته با برگزاری جلسات و نشست‌ها به نتیجه نرسید و نتیجه آن افزایش قیمت دلار و مسکن و... بود و به عزت و اقتدار ایران ضربه زده شد. جای سؤال دارد که چگونه ظرف مدت ۱ تا ۲ ماه می‌توان مذاکرات بی‌نتیجه را به نتیجه رساند.

وی ادامه داد: دولت می‌خواهد دستاوردی برای کارنامه خالی خود در انتخابات ایجاد کند. بعید نیست آمریکایی‌ها در یک شوی انتخاباتی و تبلیغاتی به برجام برگردند و مبلغی از اموال بلوکه‌شده را آزاد کنند. با جادوی رسانه به مردم بقبولانند که تحریم‌ها در حال رفع شدن است تا بتوانند نفر جدیدی را برای انتخابات مطرح کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اظهارات سفیر فرانسه در خصوص به نتیجه رساندن برجام برای انتخابات ایران به‌منظور کمک به دولت و جریان اصلاح‌طلب، اظهار کرد: اسرائیلی‌ها و نتانیاهو اعلام کردند اصلاح‌طلبان سرمایه مهمی برای آنها در مبارزه با جمهوری اسلامی ایران هستند. این مسئله برای آنها مهم است که اصلاح‌طلبان و جریان موجود در دولت، به قدرت برسند.

یاری افزود: نتیجه انتخابات ایران برای اسرائیلی‌ها مهم و حیاتی است؛ آنها بر این مسئله واقف هستند که اگر دولتی دیگر سرکار بیایید، امورات آنها در منطقه بسیار سخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه با پالس‌های ذلت و نیازی که از سوی دولت ارسال می‌شود، سیاست جدید غرب این است که کالاها را گران‌تر بفروشند. می‌توان گفت هدف تبلیغاتی و انتخاباتی پشت سر مسئله  مذاکرات فعلی وجود دارد و این احتمال وجود دارد که منافع ملی، دوگانه‌ای برای اثرگذاری در انتخابات شود.

انتهای پیام/