سید ابراهیم رئیسی از جعبه و ساک طلای کدام مدیر بانک مرکزی گفت + تصویر واقعی «محسن رضایی» برنامه‌های خود برای استان مرکزی را تشریح می‌کند وزارت جهاد باید برای واردات علوفه و نهاده مورد نیاز اقدام کند/ خسارت خشکسالی بیش از 40 هزار میلیارد تومان است/خرید تضمینی دام عکس نوشت| هیچ شخصی حق ندارد در تبلیغات انتخاباتی دیگران را تضعیف یا توهین یا علیهش افشاگری کند لیست بدهکاران به ملت / ورود به فاز «صدا و سیمای تعاملی» / کانال جهانی‌شدن انیمیشن ایرانی جام جهانی، فدای جام حذفی! / قلبی که ۵ دقیقه از تپش ایستاد / دربی جدیدی در راه است رهبر معظم انقلاب، روز چهارشنبه با مردم سخن می‌گویند وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی فردا به اراک سفر می‌کند ضرورت امید آفرینی برای راه انداختن بسیج مردمی برای خلق حماسه ۲۸ خرداد یک‌هزار و ۱۹۲ شعبه اخذ رای در استان مرکزی پیش بینی شده/ آب شرب ۴۵ روستای استان با تانکر تامین می‌شود
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
کد خبر: 85590
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۹
مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛

سختگیری های بروکراتیک باعث کاهش تولید می شود/تولید جوجه نسبت به تقاضای کشور کم است/التهاب دوباره در انتظار بازار مرغ؟

بزچلویی گفت: برخی سختگیری های بروکراتیک و اداری که هزینه هنگفتی را روی دست مرغدار می گذارد، باعث می شود تا علی رغم شعار سال، تولیدکننده رغبتی برای تولید مرغ نداشته باشد و نهایتا تولید این محصول کاهش یابد.

احمد بزچلویی مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص وضعیت مرغ در استان مرکزی گفت: در حال حاضر با توجه به بهبود وضعیت نهاده ها، وضعیت مرغ هم بهتر شده ولی با توجه به مشکلاتی که طی ماه های اخیر بارها انجام شده، مرغدار اطمینانی به یکسان بودن شرایط ندارد.

وی افزود: در حالی که در این ایام وضعیت نهاده ها مناسب است ولی در مقاطع قبلی وضعیت اصلا خوب نبود و معلوم نیست چرا این اتفاق می افتد. این باعث می شود تا مرغدار اطمینان خاطر جهت جوجه ریزی نداشته باشد و میزان تولید کاهش یابد و به تبع مشکلاتی مانند افزایش قیمت مرغ در بازار به وجود بیاید.

بزچلویی ادامه داد: مشکل دیگر مرغدار عدم تخصیص به موقع نهاده برای جوجه هاست. به این صورت که بعد از جوجه ریزی، مقدار نهاده مورد نیاز در سامانه بازارگاه به مرغدار اختصاص می یابد ولی تا او بخواهد این میزان را خریداری کرده و تحویل بگیرد، چند هفته و بعضا تا یک ماه طول می کشد. در طی این مدت جوجه ها نیاز به غذا دارند و مرغدار مجبور است این نهاده را از بازار آزاد با قیمت های بالاتر خریداری کند و نهایتا ضرر کند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مرکزی با اشاره به علت عدم وجود نهاده دولتی و وجود آن در بازار آزاد، گفت: شرکت هایی که نهاده دولتی را از آن ها می خریم، معمولا مقدار کمتری از آنچه سفارش دادیم تحویل می دهند و مقدار کم شده را با قیمت بیشتر در بازار آزاد به فروش می رسانند.

سختگیری های بروکراتیک باعث کاهش تولید می شود

وی با انتقاد از سختگیری های صورت گرفته برای مرغداری ها، گفت: برخی سختگیری های بروکراتیک و اداری که هزینه هنگفتی را روی دست مرغدار می گذارد (مانند دیوارکشی اطراف مرغداری) باعث می شود تا علی رغم شعار سال، تولیدکننده رغبتی برای تولید مرغ نداشته باشد و نهایتا تولید این محصول کاهش یابد.

بزچلویی با بیان اینکه جوجه ریزی نسبت به قبل از عید نوروز بهتر شده، گفت: افزایش قیمت جوجه یکروزه از حدود 3هزار تومان به حدود 7هزار تومان نیز علت دیگری است که باعث افزایش هزینه ها و ضرر مرغدار می شود که نیاز است تا مسئولین به این حوزه ورود کنند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مرکزی در پاسخ به این سوال که با توجه به قیمت دستوری 24900 تومان، قیمت تمام شده برای مرغدار چقدر می شود، گفت: در حال حاضر با توجه به قیمت جوجه یکروزه که به حدود7هزار تومان رسیده، هر کیلو مرغ هنگام کشتار حدود 18هزار تومان برای مرغدار تمام می شود که اگر قیمت جوجه یک روزه به قبل برگردد، قیمت مصوب 24900 تومانی برای مرغدار صرفه اقتصادی دارد.

بزچلویی تولید جوجه را نسبت به تقاضای کشور کم دانست و گفت: همین باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت جوجه یکروزه شده است.

قیمت مرغ پس از ماه رمضان افزایش خواهد داشت

وی افزود: بنظر می رسد پس از پایان ماه رمضان با توجه به احتمال کاهش شیوع کرونا و باز شدن رستوران ها و افزایش سفرها، تقاضا برای مرغ بیشتر شود و همین باعث افزایش قیمت احتمالی این محصول شود. علت دیگر افزایش احتمالی قیمت مرغ، قیمت پایین تر آن نسبت به دیگر محصولات پروتئینی مانند گوشت قرمز و شیلات است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار