دلار کاهشی، قیمت خودرو افزایشی!/ افزایش قیمت ادامه دارد؟ «روز قدس»؛ سنگ محک وجدان‌های بیدار و دل‌های روشن محکومیت ۳۵ میلیاردی فدراسیون فوتبال با شکایت دستیاران ویلموتس/ هر دم از این باغ بری می‌رسد! سفر در ایام تعطیلات عید سعید فطر ممنوع شد سردار قاآنی؛ ادامه دهنده مسیر حاج قاسم در حمایت از فلسطین / ایران شریک حقیقی مقاومت فلسطین است تحریم با تحریف نمی شکند کاهش نرخ طلا و دلار جنبه روانی دارد؛ نه تحریم ها برداشته شده، نه منابع ارزی خاصی آزاد شده ۱۲ فوتی و شناسایی ۱۸۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی آمریکا و اسرائیل بزرگترین ناقضان حقوق مردم فلسطین هستند سردار قاآنی: نیروی قدس سپاه الگو و شاخص مجاهدان و علاقه‌مندان فرهنگ مقاومت است
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
کد خبر: 85381
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۵
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگوی اختصاصی با دیارآفتاب؛

سیر مبتلایان در اراک، کمیجان و فراهان تثبیت شده و به سمت کاهشی شدن خواهد رفت/بیماران کرونایی این تصور که نیازی به پزشک ندارند را از ذهن خود دور کنند

جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت: در شهرستان های آشتیان و تفرش سیر ابتلا به کرونا صعودی است ولی این وضعیت در اراک، کمیجان و فراهان در حال تثبیت است. البته هنوز برای اظهار نظر قطعی برای سیر کاهشی زود است ولی در مجموع شهرستان هایی که زودتر موج چهارم را تجربه کردند در حال تثبیت وضعیت هستند و بنظر می رسد شرایط در روزهای آینده بهتر شود

سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص آخرین وضعیت کرونا در استان مرکزی و اراک، گفت: ظرفیت هر چهار بیمارستان امیرالمومنین(ع)، امیرکبیر، آیت الله خوانساری و ولیعصر(عج) شهر اراک کامل شده است ولی بر اساس ترخیص روزانه بیماران، بیمار جدید پذیرش می شود و وضعیت در حال مدیریت است.

وی افزود: برای بیمارانی که وضعیت بهتری دارند پرونده موقت تشکیل می شود و دارو و اکسیژن خود را دریافت می کنند و مرخص می شوند و فردا دوباره برای ویزیت و بررسی وضعیتشان مراجعه می کنند. عده ای هم که وضعیت بدتری دارند جایگزین بیماران ترخیص شده می شوند.

خبرنگار دیارآفتاب با اشاره به گفته فرماندار اراک مبنی بر احتمال تعطیلی 10 روزه اراک در صورت کاهشی نشدن آمار کرونا، پیش بینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک از آینده کرونا در استان و اراک را پرسید که جمالیان گفت: بنظر می رسد میزان مبتلایان آرام آرام به سمت کاهشی شدن برود.

بیمارستان صحرایی برای شرایط بسیار خاص پیش بینی شده و فعلا بیماری پذیرش نمی کند

وی با بیان اینکه سالن تجهیز شده دانشگاه علوم پزشکی اراک تا به حال بیماری پذیرش نکرده است، گفت: آن مرکز که به نوعی بیمارستان صحرایی محسوب می شود برای شرایط بسیار خاص در نظر گرفته شده و آمادگی دارد تا اگر وضعیت بدتر شد، مردم از درمان محروم نشوند. ولی تا زمانی که بتوان مدیریت تخت را در مراکز درمانی انجام داد استفاده از آن مرکز صورت نمی گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: با اینکه این روزها فشار بسیار زیادی بر روی کادر درمان قرار دارد و مدیریت تخت های بستری بسیار پیچیده است ولی مردم نگران وضعیت نباشند و اطمینان خاطر داشته باشند که اجازه نخواهیم داد حتی یکی از هم استانی ها بدون تخت بماند.

جمالیان با اشاره به وضعیت سایر شهرستان های استان در مواجهه با کرونا، گفت: در شهرستان های آشتیان و تفرش سیر ابتلا به کرونا صعودی است ولی این وضعیت در اراک، کمیجان و فراهان در حال تثبیت است. البته هنوز برای اظهار نظر قطعی برای سیر کاهشی زود است ولی در مجموع شهرستان هایی که زودتر موج چهارم را تجربه کردند در حال تثبیت وضعیت هستند و بنظر می رسد شرایط در روزهای آینده بهتر شود.

تعدادی از فوتی ها، ناشی از مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی است

وی با درخواست از هم استانی ها، گفت: اگر هر یک از شهروندان علائمی شبیه سرماخوردگی دارند آن را به حساب کرونا بگذارند و به مراکز درمانی مراجعه کنند. متاسفانه تعدادی از فوتی ها، ناشی از دست کم گرفتن بیماری و مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی است و این مشکل در شهرستان شازند بیشتر دیده می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: افراد مسن یا دارای بیماری زمینه ای در صورت داشتن علائم سرماخوردگی حتما به مراکز جامع سلامت یا پزشکان مراجعه کرده تا داروهای مورد نیاز را دریافت کنند و این تصور که نیازی به پزشک ندارند را از ذهن خود دور کنند.

جمالیان در پاسخ به این سوال که شهروندان اراکی در صورت احساس علائم کرونا به چه مراکزی می توانند مراجعه کنند، گفت: بیمارستان امیرالمومنین(ع) تمام اقدامات لازم جهت بستری بیماران را انجام می دهد و در صورت نداشتن تخت خالی مریض را با آمبولانس به سایر بیمارستان ها می فرستد ولی عموم مردم جهت ویزیت و نمونه گیری کرونا می توانند به کلینیک تنفسی امیرالمومنین، کلینیک امام رضا(ع) و همچنین مراکز جامع سلامت واقع در کوی علی بن ابیطالب(فوتبال)، شهرک ولیعصر(چشمه موشک) و حافظیه که تا بعد از ظهر و به صورت 16 ساعته فعالیت دارند مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: همکاری خوبی هم با آموزش و پرورش صورت گرفته تا برخی مدارس در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار بگیرد. این باعث می شود نمونه گیری ها در محیط باز و جدا از مراکز درمانی انجام شود و احتمال انتقال ویروس به کمترین میزان ممکن برسد.

انتهای پیام/

captcha