ظریف و امضایی پر ابهام+ عکس نوشت حضور در اغتشاشات تنها سابقه اجرایی تاج زاده+ عکس نوشت کدخدایی: کسانی که قبلا صلاحیت‌شان تائید نشده، در انتخابات ثبت‌نام نکنند کدام گروه های شغلی و سنی واکسن زده اند/واکسیناسیون عمومی از پاییز حضور پرشور مردم در انتخابات از نشانه‌های مقاومت است/ جریان سازش یک فرصت‌سوزی برای فلسطین بود سازوکار واکسیناسیون در استان سریع‌تر و چابک‌تر شود/برگزاری نماز عید فطر در فضای باز /استان مرکزی رتبه اول کشور دربستری ها ابتلای 56799 نفر به کووید۱۹ در استان مرکزی/شناسایی 437 مورد مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟! زحمات کادر درمان در سونامی چهارم کرونا شاهکار بود/ مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است رفع تصرف از اراضي دولتی در کمیجان
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴
کد خبر: 85319
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰

سرنوشت خرید تضمینی گندم امروز با تصمیم رئیس جمهور رقم خواهد خورد

بعد از مدت ها کشمکش درباره اصلاح نرخ گندم، وزارت جهاد و تشکل های کشاورزی بر سر قیمت این محصول به توافق رسیده اند و قرار است وزیر جهاد امروز رضایت رئیس جمهور را روی نرخ جدید اخذ کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری مهر، پس از ماه‌ها کشمکش بر سر قیمت خرید تضمینی گندم، سرانجام در جلسه هفته قبل شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک، مسئولان دولتی عضو شورا برای اصلاح قیمت متقاعد شدند و مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی با کمک تشکل‌های کشاورزی آنالیز قیمت تمام شده گندم را بررسی و بر اساس آن قیمت پیشنهادی را به جلسه این هفته شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک ارائه کند.

پیگیری‌ها و شنیده‌های خبرنگار مهر حاکی از آن است که وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌های بخش کشاورزی درباره قیمت جدید خرید تضمینی گندم به توافق رسیده‌اند. یک منبع آگاه با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت: قرار است وزیر جهاد کشاورزی رئیس جمهور را برای پذیرش این قیمت متقاعد کند.

چنانچه وزیر جهاد کشاورزی، موافقت رئیس جمهور روی قیمت جدید را جلب کند، شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک احتمالاً در جلسه فردا، دوشنبه ۳۰ فروردین، نرخ مذکور را نهایی و اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عملکرد کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی که ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت، طی این مدت به شدت مورد نقد قرار گرفته و کارشناسان معتقدند که خاوازی تنها به دادن وعده‌های مکرر اتکا کرده و عملاً موفقی در حوزه اجرا نداشته است. از جمله مهم‌ترین ناکامی‌ها وزیر جهاد کشاورزی در طول وزارت یکساله اش می‌توان به عدم اجرای طرح الگوی کشت اشاره کرد که بنا بر وعده وزارت جهاد کشاورزی قرار بود از اوایل پاییز ۱۳۹۹ اجرایی شود اما همچنان خبری از آن نیست. نابسامانی گسترده بازار نهاده‌های دامی و محصولات پروتئینی از جمله تخم مرغ، مرغ و گوشت از دیگر مباحثی بود که عملکرد وزیر جهاد را زیر تیغ منتقدان برده است، بنابراین در صورتی که خاوازی نتواند رئیس جمهور را برای پذیرش نرخ جدید گندم متقاعد کند، کفه ناکامی‌های خود را سنگین‌تر خواهد کرد.

لازم به یادآوری است که قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری، پیش از تشکیل شورای مذکور توسط شورای اقتصاد ۴ هزار تومان تعیین شده بود. اما با اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط مجلس که در آن تشکیل شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک پیش بینی شده بود، شورای قیمت گذاری رسماً مسئولیت تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات مهم کشاورزی را برعهده گرفت. از آنجا که قیمت‌ها برای سال زراعی جاری، قبل از نهایی شدن و ابلاغ قانون مذکور، توسط شورای اقتصاد تعیین شده و مورد اعتراض کشاورزان بود، نمایندگان مجلس در قانون مذکور ذکر کردند که شورای قیمت گذاری می‌تواند به نرخ خرید محصولات برای سال زراعی جاری نیز ورود کرده و این نرخ‌ها را اصلاح کند. به این ترتیب شورای مذکور طی ماه‌های گذشته نرخ خرید تضمینی چغندرقند و دانه‌های روغنی (که پیشتر از سوی شورای اقتصاد تعیین شده بود) را مورد بازنگری قرار داد و به نرخ عادلانه‌ای افزایش داد (جزئیات بیشتر را اینجا و اینجا بخوانید).

انتهای پیام/

captcha