ظریف و امضایی پر ابهام+ عکس نوشت حضور در اغتشاشات تنها سابقه اجرایی تاج زاده+ عکس نوشت کدخدایی: کسانی که قبلا صلاحیت‌شان تائید نشده، در انتخابات ثبت‌نام نکنند کدام گروه های شغلی و سنی واکسن زده اند/واکسیناسیون عمومی از پاییز حضور پرشور مردم در انتخابات از نشانه‌های مقاومت است/ جریان سازش یک فرصت‌سوزی برای فلسطین بود سازوکار واکسیناسیون در استان سریع‌تر و چابک‌تر شود/برگزاری نماز عید فطر در فضای باز /استان مرکزی رتبه اول کشور دربستری ها ابتلای 56799 نفر به کووید۱۹ در استان مرکزی/شناسایی 437 مورد مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟! زحمات کادر درمان در سونامی چهارم کرونا شاهکار بود/ مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است رفع تصرف از اراضي دولتی در کمیجان
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷
کد خبر: 85297
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۵

مقتدایی : چینی‌ها با حدود ۸۰ کشور دیگر قرارداد‌هایی مشابه با قرارداد ایران امضا کرده‌اند/ واگذاری کیش به چین کذب است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: چین هیچ‌گاه دیدگاه استعماری نداشته، بنابراین هنگامی که بحث منافع دراز مدت پیش می‌آید دو کشور به یک دیگر تضمین دوجانبه می‌دهند و جزئیات آن در قرارداد مشخص می‌شود و در این جزئیات حرفی از واگذاری کیش در میان نبوده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ عباس مقتدایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجو، در رابطه با قرارداد ۲۵ ساله با چین، اظهار کرد: چینی‌ها با حدود ۸۰ کشور دیگر قرارداد‌هایی مشابه قرارداد‌های استراتژیک بسته‌اند و این کشور حتی در زمان تحریم نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری می‌کرد.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه در واقع برنامه جامع همکاری بین قدرت‌های نوظهور منطقه ایران و چین است که بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: البته این تفاهم نامه الزامی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد نکرده است، ولی امروزه در اوج قدرت در این تفاهم نامه قرار دارد.

مقتدای تصریح کرد: صحبت‌های بسیاری در مورد قرارداد ترکمانچای می‌شود در حالی که این قرارداد در ضعیف‌ترین حالت دولت ایران بسته شده بود و در زمان شاه همه چیز را آمریکا دیکته می‌کرد.

وی افزود: کشور چین حتی در شرایط کرونا رشد ۲.۳ درصد اقتصادی را داشته و در بالاترین طراز اقتصادی قرار دارد از این رو همکاری با این کشور بسیار سودمند خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چین هیچ‌گاه دیدگاه استعماری نداشته، بنابراین هنگامی که بحث منافع دراز مدت پیش می‌آید دو کشور به یک دیگر تضمین دوجانبه می‌دهند و جزئیات آن در قرارداد مشخص می‌شود و در این جزئیات حرفی از واگذاری کیش در میان نبوده است.

captcha