مشارکت ۴۹ درصدی مردم استان مرکزی در انتخابات ریاست جمهوری/بیاتی از حوزه تفرش،آشتیان و فراهان به مجلس راه یافت/پایان شمارش آرای شورای شهر در استان مرکزی مضرات شیر موز که باورش سخت است!  ۹ فوتی و شناسایی ۱۳۶مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  اعضای منتخب دوره ششم شورای شهر خنداب و جاورسیان مشخص شدند 2 کشته در حوادث رانندگی روز گذشته در استان مرکزی  منتخبین شورای شهرهای کمیجان و میلاجرد مشخص شدند سقوط بالگرد حامل صندوق‌های اخذ رای در دزفول/ یک نفر کشته و ۱۱ زخمی درخشش ملت در اولین آزمون قرن/ آیت‌الله رئیسی؛ هشتمین رئیس جمهور ایران اسامی اعضای دوره ششم شورای شهر تفرش اعلام شد کشف780 دستگاه گوشی تلفن همراه در توقیف 2دستگاه خودروی شوتی در شازند
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۴
کد خبر: 85213
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
ظهر امروز صورت گرفت؛

بهره برداری از دو طرح پتروشیمی در شازند با حضور رئیس جمهور

با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور دو طرح تولید صنعتی کاتالیست پلی‌اتیلن سنگین و تکنولوژی CXدر مجتمع پتروشیمی امام خمینی(ره) با 2500میلیارد ریال سرمایه گذاری بهره برداری شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ ظهر امروز با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور، طرح های صنایع پتروشیمی وزارت نفت در استان های مرکزی(شازند)، فارس (مهر) و بوشهر (عسلویه) افتتاح و بهره برداری شد.

این طرح ها با سرمایه گذاری ۱۰۲۳ میلیارد تومان به افتتاح می رسد و برای ۸۵۰ نفر اشتغال ایجاد می کند.

در شازند دو طرح تولید صنعتی کاتالیست پلی‌اتیلن سنگین و تکنولوژی CXدر مجتمع پتروشیمی امام خمینی(ره) با 2500میلیارد ریال سرمایه گذاری بهره برداری شد.

نوح جاه رئیس شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی شازند گفت: این دو محصول که  اولین بار در کشور تولید شده با تکیه بر توان داخلی و همت هفت ساله متخصصان ایرانی تولید شده و سالانه از خروج پنج میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.

وی افزود: در سالیان گذشته به دلیل تحریم های ظالمانه دشمنان انقلاب اسلامی این محصول که مورد نیاز صنایع پتروشیمی کشور است به صورت محدود از چین وارد می شد

طرح تولید کاتالیست پلی پروپیلن

وی اضافه کرد: کاتالیست ها بعنوان قلب واحدهای پتروشیمی نقش مستقیمی در تولید محصولات متنوع داشته و بسیار گران قیمت هستند. بزرگترین گلوگاه تولید کاتالیستها، دستیابی به دانش فنی آن ها است که طی سالیان گذشته با شتاب مناسبی توسط شرکت های دانش بنیان داخلی دنبال می شود.

رئیس شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی شازند ارزش کاتالیستهای مصرفی در صنعت پتروشیمی کشور را سالیانه 270 میلیون دلار دانست و افزود: بیشتر کاتالیست های مصرفی در صنعت پتروشیمی 40 نوع است که تاکنون 19 نوع آن توسط شرکتهای دانش بنیان بومی سازی شده اند و تا پایان سال جاری 9 کاتالیست دیگر بومی سازی خواهند شد. به این ترتیب تا پایان سال مجموعاً 28 نوع کاتالیست ایرانی سازی خواهد شد و 12 گروه باقیمانده در مرحله تحقیق و توسعه است.

نوح جاه گفت: دانش فنی این کاتالیست برای اولین بار در کشور توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه یافته و 100درصد تجهیزات مربوطه در داخل کشور ساخته شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید کاتالیست  12 تن در سال - معادل 30 درصد نیاز صنعت پتروشیمی است و قابل توسعه تا تامین کامل نیاز کشور است. این کاتالیست جهت تولید بیش از یک میلیون تن پلی پروپیلن در صنعت مورد مصرف قرار می گیرد. حجم سرمایه گذاری این طرح 1750 میلیارد ریال می باشد.

طرح تولید کاتالیست پلی اتیلن سنگین (تکنولوژی CX)

رئیس شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی شازند یادآور شد : دانش فنی این کاتالیست برای اولین بار در کشور توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه یافته و 100درصد تجهیزات مربوطه در داخل کشور ساخته شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید  20 تن در سال - معادل 25 درصد نیاز صنعت پتروشیمی است و قابل توسعه تا تامین کامل نیاز کشور است.

نوح جاه گفت: این کاتالیست جهت تولید بیش از 900 هزار تن پلی اتیلن سنگین در صنعت مورد مصرف قرار می گیرد. حجم سرمایه گذاری این طرح 750 میلیارد ریال است

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار