دلار کاهشی، قیمت خودرو افزایشی!/ افزایش قیمت ادامه دارد؟ «روز قدس»؛ سنگ محک وجدان‌های بیدار و دل‌های روشن محکومیت ۳۵ میلیاردی فدراسیون فوتبال با شکایت دستیاران ویلموتس/ هر دم از این باغ بری می‌رسد! سفر در ایام تعطیلات عید سعید فطر ممنوع شد سردار قاآنی؛ ادامه دهنده مسیر حاج قاسم در حمایت از فلسطین / ایران شریک حقیقی مقاومت فلسطین است تحریم با تحریف نمی شکند کاهش نرخ طلا و دلار جنبه روانی دارد؛ نه تحریم ها برداشته شده، نه منابع ارزی خاصی آزاد شده ۱۲ فوتی و شناسایی ۱۸۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی آمریکا و اسرائیل بزرگترین ناقضان حقوق مردم فلسطین هستند سردار قاآنی: نیروی قدس سپاه الگو و شاخص مجاهدان و علاقه‌مندان فرهنگ مقاومت است
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱
کد خبر: 85175
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
معاون بهبود تولیدات جهاد کشاورزی در گفتگو با دیارآفتاب عنوان کرد:

خسارت کم بارشی به مزارع استان مرکزی و پیش بینی کاهش تولید گندم/ برای زراعت دیم نگرانیم

زاهدی گفت: در مناطق شمال و شمال شرقی استان مرکزی مزارع تقریباً دچار خساراتی ناشی از کم‌بارشی شده‌اند و درمجموع تاکنون برآورد این است که از تقریباً 420 تا 430 هزار تن پیش‌بینی تولید گندم در استان 50 هزار تن محقق نمی‌شود.

محمد زاهدی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در رابطه با آخرین وضعیت مزارع غلات استان مرکزی با توجه به اُفت قابل‌توجه بارش‌ها در سال زراعی جاری گفت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده تاکنون در کشت‌های آبی مشکلی وجود ندارد اما برای زراعت دیم نگران هستیم آن‌هم به این خاطر که کشت دیم فقط تحت تأثیر بارندگی‌ها قرار دارد.

تاکنون 50 هزار تن از تولید پیش بینی شده محقق نمی شود!/ کاهش تولید به زیر 200 هزار تن در صورت عدم بارندگی

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: تا الآن در مناطق سرد استان مثل مناطق جنوب و جنوب غرب هنوز به خاطر سرمای هوا و البته رطوبت ناشی از بارندگی‌هایی که قبلاً بیشتر بوده است مشکلی نداریم به‌شرط اینکه در ادامه بارش‌هایی را داشته باشیم اما متأسفانه پیش‌بینی‌های خوبی برای روزهای آتی صورت نگرفته است.

 زاهدی ادامه داد: در مناطق شمال و شمال شرقی استان مزارع تقریباً دچار خساراتی ناشی از کم‌بارشی شده‌اند و درمجموع برآورد ما تاکنون این است که از تقریباً 420 تا 430 هزار تن پیش‌بینی تولید گندم در استان مرکزی 50 هزار تن محقق نمی‌شود ولی اگر تا آخر اردیبهشت بارندگی‌هایی در حدود 20 تا 30 میلی‌متر را داشته باشیم پیش‌بینی حدود تولید 370 هزار تن محقق می‌شود اما اگر بارندگی اتفاق نیفتد این مقدار هم محقق نخواهد شد و تولید ما به زیر 200 هزار تن خواهد رسید.

وی همچنین اظهار کرد: خسارت سرمازدگی در برخی مناطق استان وجود دارد اما خیلی شدید و تأثیرگذار نبود و شاید حداکثر حدود 10 تا 15 هزار تن بر روی میزان تولید مؤثر باشد.

عدم مبارزه با آفات خسارت مضاعفی به همراه دارد/ 200 هزار هکتار در استان مرکزی زیر کشت گندم دیم

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی در پاسخ به این سؤال که «با توجه به کم بارشی و از طرفی ریزش آفات آیا مبارزه شیمیایی کشت را تحت تنش قرار نمی‌دهد؟» گفت: با توجه به اینکه کشت محصولات زراعی بخصوص دیم تحت تنش آبی قرارگرفته‌اند اینکه بخواهیم با آفات و علف هرز مبارزه هم نکنیم اشتباه است و عدم توجه به این موضع خسارت مضاعفی به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر در موقع مناسب یعنی ابتدای صبح یا نزدیک به غروب با دوز مناسب و طبق توصیه کارشناسان فنی مبارزه شیمایی انجام شود در این مرحله خسارتی به گندم و جو وارد نمی‌شود، اینکه گفته می‌شود ممکن است تنش ایجاد شود برای مرحله‌ای است که گندم یا جو در خوشه هستند و آخر فصل است.

زاهدی با اشاره به اینکه سن مادر در مزارع استان مرکزی به نرم مبارزه رسیده است گفت: الآن بهترین فرصت مبارزه با سن مادر است تا جمعیت پوره بالا نرود چون اگر جمعیت پوره بالا برود به مرحله‌ای خواهیم رسید که دچار مشکل می‌شویم، پس بهتر است از فرصت یک‌هفته‌ای پیش رو برای مبارزه با آفات استفاده شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی در پایان با اشاره به سطح زیر کشت گندم، جو و کلزا در استان مرکزی طی سال زراعی جاری گفت: سطح زیر کشت گندم آبی حدود 45 هزار هکتار، گندم دیم نزدیک به 200 هزار هکتار، جو آبی حدود 50 هزار هکتار، جو دیم 15 هزار هکتار است و 1200 هکتار هم زیر کشت کلزا قرار دارد.

انتهای پیام/

captcha