ساخت ۳۵ واحد مسکونی در مناطق کم برخوردار در دستور کار جهادگران بسیج سازندگی اراک قرار دارد دلار کاهشی، قیمت خودرو افزایشی!/ افزایش قیمت ادامه دارد؟ «روز قدس»؛ سنگ محک وجدان‌های بیدار و دل‌های روشن محکومیت ۳۵ میلیاردی فدراسیون فوتبال با شکایت دستیاران ویلموتس/ هر دم از این باغ بری می‌رسد! سفر در ایام تعطیلات عید سعید فطر ممنوع شد سردار قاآنی؛ ادامه دهنده مسیر حاج قاسم در حمایت از فلسطین / ایران شریک حقیقی مقاومت فلسطین است تحریم با تحریف نمی شکند کاهش نرخ طلا و دلار جنبه روانی دارد؛ نه تحریم ها برداشته شده، نه منابع ارزی خاصی آزاد شده ۱۲ فوتی و شناسایی ۱۸۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی آمریکا و اسرائیل بزرگترین ناقضان حقوق مردم فلسطین هستند
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۹
کد خبر: 84918
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳

سن غلات در اکثر مناطق استان مرکزی به نرم مبارزه رسیده است

کشاورزان غله کار استان مرکزی به خصوص در مناطق معتدل و سرد با توجه به ریزش آفت سن در این مناطق، نسبت به مبارزه هم‌زمان با علف‌های هرز و سن گندم اقدام نمایند.

به گزارش دیار آفتاب؛ آفت سن غلات با تغذيه از گندم و جو در مراحل مختلف رويشي موجب كاهش عملكرد (خسارت كمي) و از بين بردن خاصيت نانوايي (خسارت كيفي) مي گردد، نحوه فعاليت سن مادري در كوه و زير بوته هاي گون و گیاهان وحشي است كه از اواسط اسفند ماه با گرم شدن هوا به صورت دسته جمعي به مزارع گندم حمله مي كند، در اين زمان بوته هاي گندم كه در مرحله پنجه زدن يا ساقه رفتن هستند مورد تغذيه سن قرارگرفته بطوریکه برگ و جوانه مرکزی مولد خوشه از بین می رود.

سن هاي مادري پس از تغذيه كافي جفت گيري نموده و تخم هاي خود را به صورت دو دسته هفت تايي روي برگ ها مي گذارند، پوره هاي خارج شده از تخم به روي خوشه هاي گندم رفته و از دانه هاي شيري گندم تغذيه مي كنند و باعث چروكيدگي دانه ها مي گردند.

زمان مبارزه با علف های هرز و سن مادر در مناطق معتدل و سرد فرا رسیده است

محمد زاهدی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از فرارسیدن زمان مبارزه با علف‌های هرز و سن گندم در مناطق معتدل و سرد خبر داد و از زارعین درخواست کرد نسبت به مبارزه شیمیایی و سن گندم اقدام نمایند.

زاهدی با بیان این مطلب تصریح کرد: با توجه به هم‌زمانی ریزش آفت سن گندم و رویش علف‌های هرز در مناطق معتدل کشاورزان با مشورت کارشناسان شبکه مراقبت جهاد کشاورزی نسبت به کنترل علف‌های هرز مزارع و آفت سن گندم اقدام نمایند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در ادامه با بیان اینکه آفت سن گندم می‌تواند به مزارع جو هم خسارت بزند خاطرنشان کرد: کشاورزان باید مزارع جو را هم علیه سن سم‌پاشی کنند و جهت مبارزه اصولی و رعایت نکات فنی مبارزه با کارشناسان حفظ نباتات در مراکز جهاد کشاورزی مشورت نمایند.

مبارزه با سن مادر در کنترل و کاهش سن زدگی بسیار مهم است

سم‌پاشی و مبارزه به‌موقع علیه آفت سن غلات در کنترل و مقابله با آن بسیار تعیین‌کننده است، به‌طوری‌که هر چه در مبارزه با سن مادر موفق‌تر عمل شود به همان میزان جمعیت سن پوره کمتر شده و عملیات مبارزه با پوره کاهش پیدا خواهد کرد.

زمان دقیق مبارزه با سن در مرحله سن مادر در کنترل و کاهش سن زدگی بسیار مهم است، عملیات مبارزه با سن مادر باید قبل از تخم‌ریزی انجام گیرد چراکه در غیر این صورت مبارزه و سم‌پاشی علیه آفت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

گفتنی است که سم‌پاشی بهتر است در ساعات اولیه صبح انجام‌گرفته و از سم‌پاشی در شرایط وزش باد خودداری شود، ضمن اینکه مشورت با کارشناسان امر، رعایت اصول ایمنی ازجمله استفاده از ماسک و لباس مناسب حین استفاده از سموم شیمیایی ضروری است.

انتهای پیام/

captcha