فدراسیون فوتبال: برانکو « هیچ‌وقت» مربی تیم ملی ایران نمی‌شود ممنوعیت کلیه سفرها در ایام عید فطر در سراسر کشور ابلاغ شد شاید فردا مذاکرات نهاییِ وین باشد تعیین شرایط نامزدهای ریاست جمهوری طبق اختیارات قانونی است جهادگران بسیجی خدمت مخلصانه را به عنوان یک عمل صالح می دانند بقایای موشک چینی به احتمال زیاد در آب می‌افتد جزئیاتی از طرح جدید توزیع سیم کارت دانش‌آموزی روز قدس روز بسیج کردن ملت های مسلمان و وحدت آزادی خواهان جهان برای آزادی قدس شریف است حرکت رو به زوال رژیم دشمن صهیونیستی آغاز شده است/ تغییر موازنه‌ قوا در مساله فلسطین به نفع دنیای اسلام رژیم صهیونیستی مجسمه شیطان است
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۸
کد خبر: 84917
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱
بنیاد برکت جانی دوباره به ذوب روی ایجرود بخشید؛

کارخانه ای که از مرز نابودی به صادرات 2میلیون دلاری رسید

بنیاد برکت با سرمایه گذاری 15میلیارد تومانی، جانی دوباره به کارخانه ذوب روی ایجرود شهرستان آشتیان بخشید و گامی در مسیر جهش تولید برداشت.

به گزارش دیار آفتاب؛ "روی" یکی از پر کاربرد ترین فلز های دنیا محسوب می شود. بر اساس آمار و ارقام، روی بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا می‌باشد که از موارد استفاده آن می‌توان به آلیاژهای مختلف از جملهبرنج و فولاد گالوانیزه اشاره کرد.

.این فلز در طبیعت بیشتر به صورت سولفور و در ترکیب با سرب یا دیگر فلزات دیده می شود و برای خالص سازی آن نیاز به فرآیند های خاصی است

شرکت ذوب روی ایجرود واقع در شهرک صنعتی آشتیان با هدف تولید شمش روی در بالاترین خلوص و کیفیت، یکی از شرکت های صنعتی استان مرکزی محسوب می شود. این شرکت که فعالیت خود را در زمینی به مساحت 5 هکتار از سال 1394 آغاز کرده است و حدود چهارصد کارگر دارد، به دلیل برخی مشکلات تا مرز نابودی پیش رفت.

خوشبختانه در سال گذشته با سرمایه گذاری 15میلیارد تومانی بنیاد برکت، این شرکت صنعتی دوباره به چرخه تولید بازگشت تا هم صنعت استان جانی دوباره بگیرد و هم کارگرهای این شرکت بار دیگر مشغول به کار و فعالیت شوند.

در حال حاضر این شرکت با 80درصد ظرفیت مشغول به تولید است و از ابتدای راه اندازی دوباره، ۲ میلیون دلار شمش روی به ترکیه، افغانستان و عراق صادر شده است.

این شرکت با تلفیق چند ماده معدنی از معادن داخل کشور و طی فرآیند های خاصی، نهایتا شمش روی تولید می کند که این محصول در صنایع گالوانیزه، صنایع دفاعی، داروسازی، رنگ سازی، شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو و وزارت نفت کاربرد دارد. در مجموع محصول این شرکت صنعتی در بیش از 400 صنعت دیگر استفاده می شود.

این فلز با ارزش در ساخت سيمان، دندانسازي، ساخت كبريت، كف‌سازي، ظروف سفالين، لوازم لاستيكي، اتومبيل سازي، لوازم آشپزخانه، روکش فولاد (گالوانيزه کردن)، تهيه آلياژهاي برنز و برنج، لحيم کاري، قوطي هاي خمير دندان، چسب فلز ماشين‌تحرير، نقره آلماني و… کاربرد بسیاری دارد. همچنین از اکسيد و سولفور روي به عنوان ماده رنگي سفيد در رنگ سازي و تهيه پلاستيک، از سولفات روي در رنگرزي و ساخت چسب و از کلرور روي در لحيم کاري و جلوگيري از فساد چوب استفاده مي شود.

سالانه حدود ۱۲ میلیون تن روی در جهان تولید می‌شود. در این بین ظرفیت تولید این کارخانه روزانه 4 تن شمش روی هست که در آینده قرار است به روزانه 6 تن افزایش یابد.

این کارخانه در کنار حدود صد کارخانه تولید شمش روی، نیاز کشور به این محصول را تامین کرده و با صادرات این محصول به خارج از کشور، ارزآوری قابل توجهی برای ایران اسلامی در پی دارد.

استان مرکزی با دارا بودن ۲ شهر صنعتی اراک و ساوه، و بیش از 3 هزار واحد صنعتی رتبه دوم صنایع مادر تخصصی کشور و رتبه چهارم صنعت ایران را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/

captcha