آمریکا: مذاکرات وین ثمربخش بوده اما هنوز مسائل مهمی باقی مانده است حضور حداکثری ملت ایران در انتخابات عامل مهم مقابله با جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه است جمع آوری ۱ میلیون سند رسمی در حوزه دفاع مقدس از نقش استان مرکزی در هشت سال جنگ تحمیلی دیده شدن چهره ای مرموز در سطح سیاره سرخ ضرورت تعریف یک کارویژه فرهنگی برای یادمان های دفاع مقدس و شهدا/ اقدامات استان مرکزی در حوزه کنگره شهدای بسیار امیدبخش است سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است/ مشکل کمبود تعرفه در روز انتخابات، پیشاپیش بررسی شود آخرین جزئیات از نظریه پزشکی قانونی در خصوص پدر و مادر بابک خرمدین گزارش تصویری| جشن تکلیف سیاسی دختران رأی اولی اسمی که از شناسنامه خط می‌خورد، غمی که می‌ماند  ۱ فوتی و شناسایی ۹۲ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی 
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۳
کد خبر: 84465
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸
نمایندگان استان در مجلس برای تحقق شعار سال چه گفتند؛

تقویت تولید ملی تنها مسیر خنثی سازی تحریم است/ مجلس پیگیر تحقق همه جانبه شعار سال خواهد بود

هر یک از نمایندگان استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب، بر تمرکز ویژه جهت اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری به ویژه شعار سال، تاکید کردند.

به گزارش دیار آفتاب؛ مقام معظم رهبری امسال نیز مانند سالهای گذشته در پیام نوروزی خود، شعاری را برای سال جدید قرار دادند تا مجموعه دستگاه های اجرایی، قانون گذاری، قضایی و ... در راستای تحقق آن تلاش کنند. شعار سال 1400 نیز به مانند شعارهای چند سال اخیر، بر روی تولید ملی و اقتصاد مقاومتی تمرکز داشت. البته در این شعار پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نقش پر رنگی در افزایش کیفیت و کمیت تولید بر عهده دارند که این مهم نیاز به مشارکت و همکاری تمام ارکان نظام دارد.

نمایندگان مجلس که وظیفه قانون گذاری را بر عهده دارند، نقش قابل توجهی در تحقق شعار سال بر عهده دارند و می توانند با ریل گذاری صحیح، مسیر را برای تسریع در امور تولید ملی هموار کنند.

هر یک از نمایندگان استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب، بر تمرکز ویژه جهت اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری به ویژه شعار سال، تاکید کردند.

تحقق شعار سال در گرو خنثی سازی تحریم ها

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم دلیجان و محلات در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون شعار سال ۱۴۰۰ و تأکیدات چندین ساله رهبر معظم انقلاب بر مسائل اقتصادی و تولید گفت: آنچه به‌عنوان راهبرد مدنظر است همان چیزی است که حضرت آقا فرمودند یعنی خنثی‌سازی تحریم‌ها و این خنثی‌سازی یک مسیر بیشتر ندارد و آن‌هم تقویت تولید ملی در همه ابعاد در کشور است.

وی افزود: هرکجا توانستیم با ظرفیت‌های داخلی توانایی خود در عرصه اقتصادی را اثبات کنیم دشمن مغلوب شد، بنابراین این‌یک راهبرد برای ما است.

سلیمی با تاکید بر لزوم از میان برداشتن بروکراسی های اداری، اختصاص وام هایی با سود پایین به تولید کنندگان، ممنوعیت واردات کالای مشابه تولید داخل و مصرف کالای داخلی توسط سازمان های دولتی، گفت: عمده بار روی دوش دولت است و باید باقدرت پای‌کار بیایید اما ما به‌عنوان مجلس اعلام می‌کنیم که اگر جایی مشکلی وجود دارد مجلس در کوتاه تربن زمان برای رفع موانع و بسترسازی قانونی آمادگی کامل دارد. البته قوه قضائیه هم باید در مواردی مثل تعطیلی واحد های تولید کننده توسط بانک ها و ... به صورت قاعده مند ورود کند.

اجرای قوانین حوزه تولید با مشکل مواجه است

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، گفت: قوانین بسیار خوبی در حوزه تولید وجود دارد که اگر به درستی اجرایی شوند قطعا می تواند بسیار موثر باشد ولی مشکل اینجاست که در عمل به خوبی شاهد اجرای قوانین نیستیم. این اشکال باعث می شود تولیدکنندگان در راهروهای ادارات سردرگم باشند و برای اخذ مجوز و فعالیت های خود دچار مشکلاتی شوند که در مجموع باعث بی انگیزه شدن آنها خواهد شد.

وی افزود: اگر در حوزه قانون گذاری خلائی وجود داشته باشد قطعا مجلس شورای اسلامی ورود خواهد کرد و نیاز است که در کمترین زمان خلاء ها شناسایی و رفع شوند و در حوزه هایی که نیاز به نظارت بر اجرای صحیح قوانین باشد مجلس شورای اسلامی با استفاده از ظرفیت نظارتی خود با  جدیت ورود پیدا خواهد کرد.

شعار سالهای گذشته جدی تر گرفته می شد با هزینه کمتری از جنگ اقتصادی عبور می کردیم

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون شعار سال ۱۴۰۰ و تأکیدات چندین ساله رهبر معظم انقلاب بر مسائل اقتصادی و تولید گفت: اگر شعار های سال های اخیر که درباره تولید بود توسط برخی مسئولین جدی تر گرفته می شد، می توانستیم بسیار راحت تر و با هزینه کمتری از شرایط جنگ اقتصادی عبور کنیم. البته به نظر می‌رسد جنگ اقتصادی آخرین حلقه نبرد نظام سلطه و عوامل آن در غرب و منطقه علیه انقلاب اسلامی است که این هم به پایان راه خود نزدیک است.

وی با اشاره به نقش مجلس در تحقق شعار سال، افزود: کارگروهی که به‌منظور رفع موانع و جهش تولید در مجلس پیش‌بینی‌شده است و فراکسیونی که در این راستا فعال شد می‌توانند در شناسایی ظرفیت‌ها برای پشتیبانی و رفع موانعی که برای تولید وجود دارد به‌صورت فعال ورود پیدا کنند.

برای تحقق شعار سال باید قوانین دست و پا گیر از میان برداشته شود

همچنین محمد سبزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص نامگذاری سال ۱۴۰۰ به "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها"، گفت: بایستی قوانین دست و پا گیر را که مانع تولید هستند، از میان برداشت. این بخش از کار وظیفه مجلس است و باید با مصوباتی که دارد از واحدهای تولیدی حمایت کند.

سبزی ادامه داد: البته از طرف دیگر، دولت هم وظایف خاص خود را دارد. متاسفانه شاهدیم برخی افراد مسئول به جای حمایت از تولیدکننده، در کار او سنگ اندازی می کنند که امیدواریم این اشکال هم با روی کار آمدن دولت جوان انقلابی که تفکر اقتصاد مقاومتی را در شاکله خود دارد و معتقد به ظرفیت های داخلی است، برطرف شود و شاهد رونق و جهش تولید در کشور باشیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار