عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با دیارآفتاب:

تقویت تولید ملی تنها مسیر خنثی سازی تحریم است

سلیمی با اشاره به اینکه تقویت تولید ملی تنها مسیر خنثی سازی تحریم است گفت: ما هرکجا توانستیم با ظرفیت‌های داخلی توانایی خود در عرصه اقتصادی را اثبات کنیم دشمن مغلوب شد، بنابراین این‌یک راهبرد اساسی است.
کد خبر: ۸۴۲۶۶ تاریخ انتشار: ۰۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم دلیجان و محلات در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون شعار سال 1400 و تأکیدات چندین ساله رهبر معظم انقلاب بر مسائل اقتصادی و تولید گفت: آنچه به‌عنوان راهبرد مدنظر است همان چیزی است که حضرت آقا فرمودند یعنی خنثی‌سازی تحریم‌ها و این خنثی‌سازی یک مسیر بیشتر ندارد و آن‌هم تقویت تولید ملی در همه ابعاد در کشور است.

هرکجا با ظرفیت‌های داخلی توانایی خود در عرصه اقتصادی را اثبات کردیم دشمن مغلوب شد

سلیمی با تأکید بر اینکه هر مقدار تولید در کشور جان بگیرد حتماً در حوزه خنثی کردن تحریم‌ها موفق‌تر خواهیم بود افزود: نمونه آن بحث تحریم بنزینی است، زمانی که ما به خودکفایی و صادرات رسیدیدم تحریم بنزین رنگ باخت و نمونه‌های بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد ما هرکجا توانستیم با ظرفیت‌های داخلی توانایی خود در عرصه اقتصادی را اثبات کنیم دشمن مغلوب شد، بنابراین این‌یک راهبرد برای ما است.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رهبر انقلاب امسال اشاره کردند که ما برای جان گرفتن تولید باید اول پشتیبانی‌ها را داشته باشیم و بعد موانع را رفع کنیم و منظور از پشتیبانی‌ها چند بخش است که بخش‌هایی اشاره می‌کنیم.

بروکراسی اداری در حوزه تولید کشنده است/  اجازه ندهیم تولیدات داخل روی دست تولیدکننده بماند

وی ادامه داد: ایجاد مشوق برای تولیدکننده از موضوعات اصلی است و البته منظور از مشوق شعار نیست، یکی از مشوق‌ها می‌تواند تسهیل در سازوکار صدور مجوزها باشد چراکه متأسفانه بروکراسی اداری در حوزه تولید کشنده است و به تعبیری باید کفش آهنی بپوشید تا بتوان مجوز اخذ کرد.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس اظهار کرد: یکی دیگر از مشوق‌ها تسهیل شرایط وام‌هایی است که به تولیدکننده داده می‌شود تا سود پایینی داشته باشد، الآن بسیاری از تولیدکنندگان ما کارگر بانک‌ها شده‌اند و آن‌قدر سودی که بانک‌ها تقاضا می‌کنند بالاست که درنهایت تولید با مشکل مواجه می‌شود.

سلیمی با شاره به اینکه یکی دیگر از مشوق‌ها این است که ما اجازه ندهیم تولیدات داخل روی دست تولیدکننده بماند افزود: ما امروز هم بازار بزرگی را در داخل کشور داریم و هم در منطقه ولی متأسفیم که اعلام می‌کنیم کالایی که در داخل تولید می‌شود مشابه آن از خارج وارد می‌شود و این ضربه بزرگی به تولید و تولیدکننده وارد می‌کند.

مصرف کالای داخلی در سازمان های دولتی را جدی بگیریم

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مشوق دیگر این است که ما مصرف کالای داخلی را خصوصاً در حوزه ادارات و سازمان‌های دولتی جدی بگیریم و مسئولین خودشان عمل کنند؛ وقتی مسئولی کالای خارجی را مصرف می‌کند و به نمایش می‌گذارد این نشان می‌دهد که اعتقادی به تولید داخلی ندارد و این فرد علیرغم اینکه شعار می‌دهد تأخیر در برداشتن تحریم‌ها خیانت است خود در حوزه ماندگاری تحریم‌ها تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه مشوق دیگر تولید در بحث‌های صادراتی و مالیات است افزود: ما باید تا حدی از تولیدکننده مالیات نگریم، مالیات برای مصرف است ولی امروز متأسفانه دولت از همان پله اول شروع کرده و مالیات از تولیدکننده می‌گیرد.

ازجمله موانع اظهارات ضدو نقیض دولتمردان و قوانین متعارض است

سلیمی با تأکید بر اینکه موانع هم باید برطرف شود اظهار کرد: به نظر می‌رسد از موانع عمده تولید امروز این است که علیرغم اینکه شعار فراوان داریم اما متأسفانه در حوزه در اختیار قرار دادن زیرساخت‌ها برای تولیدکنندگان با مشکل مواجه هستیم هرچند قانون هم داریم اما دولت مانع‌تراشی می‌کند؛ ازجمله موانع قوانین متعارض است و این‌ها اجازه نمی‌دهد تولیدکننده با راحتی مسیر خود را پیدا کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: بخشنامه‌های متعدد و جابجایی هر روزه قوانین تولید قدرت تصمیم‌گیری را از تولیدکننده می‌گیرد و از موانع مهم است که باید برطرف شود و هم مشوق‌های لازم در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به نقش قوه قضائیه در مانع زادیی تولید افزود: اینکه بانک‌ها گاهی اوقات به دلایلی مجموعه تولیدی را تعطیلی می‌کنند و اجازه فعالیت نمی‌دهند باید حتماً قوه قضائیه ورود پیدا کند و این کار باید به‌صورت قاعده‌مند باشد و نه اینکه قوه قضائیه بخواهد به‌صورت مصداقی ورود کند.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عمده بار روی دوش دولت است و باید باقدرت پای‌کار بیایید اما ما به‌عنوان مجلس اعلام می‌کنیم که اگر جایی مشکلی وجود دارد مجلس در کوتاه تربن زمان برای رفع موانع و بسترسازی قانونی آمادگی کامل دارد.

سلیمی خاطرنشان کرد: البته ازجمله موانع همین اظهارات ضدونقیضی است که دولتمردان دارند، ازجمله موانع رانت‌خواری‌ها و پرداخت ارز 4200 تومانی به عده‌ای خاص است که باید حتماً برطرف شوند.

انتهای پیام/