شهادت شهید «ضرغام‌پرست» نشانه سبعیت دشمنان کوردل است امید آلومینیوم سازان برای پایان ناکامی، تلاش خودروسازان برای بقا! کاهش فوتی های افرادی که واکسن زده اند/افزایش ظرفیت واکسیناسیون افزایش 50 درصدی بودجه شهرداری خنجین جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد روایت معصومه آباد از نظر سردار سلیمانی درباره کتاب من زنده‌ام احتمال بازگشت خاموشی‌ها در هفته آینده به دلیل افزایش دمای هوا دولت ائتلافی در افغانستان تشکیل شود/تحرک مشکوک آمریکادر افغانستان گسترش دومینو افزایش حقوق‌ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟ آنالیزها برای افزایش قیمت نان در استان مرکزی به‌زودی آغاز خواهد شد/ خرید بیش از 60 هزار تن گندم از کشاورزان استان
شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
کد خبر: 82339
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۰
کارشناس و فعال محیط زیست در گفتگو با «دیارآفتاب» عنوان کرد:

نیروگاه شازند درگیر مصلحت‌اندیشی مدیران استانی و ملی است/ لزوم بازنگری در جانمایی و سنجنده های شبکه پایش هوای اراک

آقاخانی استاد دانشگاه و کارشناس محیط ‌زیست گفت: نیروگاه حرارتی شازند درگیر مصلحت‌اندیشی مدیران استانی و ملی است و این مصلحت‌اندیشی چون در حوزه امنیت و سلامت عمومی است به‌هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نیست و مدیرانی که الآن چنین تصمیماتی را می‌گیرند باید در قبال سلامت شهروندان پاسخگو باشند.

سیاوش آقاخانی استاد دانشگاه و کارشناس محیط ‌زیست در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به وضعیت ناسالم و خطرناک هوای اراک و انتقاد از ایرادات شبکه پایش آلودگی هوای شهر اراک گفت: این شبکه بیش از یک دهه است که راه‌اندازی شده و در طول این مدت به علت فعالیت‌های عمرانی تعدادی از ایستگاه‌ها جابجا شده‌اند از طرفی با افزایش محدوده شهری اراک و اضافه شدن سنجان و کرهرود لازم است که بازنگری جدی در بحث شبکه پایش و مکان‌یابی ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا انجام شود.

شبکه پایش هوای اراک از ابتدا تاکنون هیچ تغییری نداشته است/اگر جابجایی مکانی ایستگاه‌ها اتفاق بیفتد آمارها بسیار متفاوت خواهد بود

آقاخانی با بیان اینکه طبق استانداردها ایستگاه‌ها باید بالادست و پایین‌دست باد غالب و مناطق خاصی که بحث‌های ترافیکی و جمعیتی خاصی دارد جانمایی شود افزود: متأسفانه این شبکه در شهر اراک از ابتدا تاکنون هیچ تغییری نداشته است، اگر جانمایی مناسبی در ایستگاه‌های سنجش اتفاق بیفتد ما شاهد تغییری معناداری در وضعیت آلودگی هوای شهر اراک و افزایش روزهای آلوده خواهیم بود.

وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال ایستگاه اداره کل محیط زیست که مسائل فراوانی درباره آن مطرح است و یا ایستگاه میدان شریعتی که می‌تواند جابجا شود و ابتدای محدوده سنجان به‌عنوان بالادست باد غالب در ورودی شهر جانمایی شود، اگر این جابجایی مکانی ایستگاه‌ها اتفاق بیفتد آمارها بسیار متفاوت خواهد بود.

این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: یک موضوع بحث جانمایی ایستگاه‌هاست و موضوع بعدی که بسیار مهم است مسئله سنجنده های فعال در ایستگاه‌ها است که متأسفانه الآن در بسیاری از مکان‌هایی که شبکه پایش فعالیت می‌کند تعدادی از سنجنده ها فعال نیست و یا سنجنده های تخصصی آن ایستگاه غیرفعال است.

در شهر شازند سنجنده  SO2 وجود ندارد!

آقاخانی اظهار کرد: در شهر شازند SO2 یک شاخصه مهم است ولی سنجنده آن در این ایستگاه نیست درحالی‌که امروز در دنیا الآن به دنبال این هستند که سنجنده های اختصاصی را نیز علاوه بر از سنجنده های عمومی استفاده کنند.

وی افزود: شبکه پایش به‌عنوان چشم ناظر بر برنامه‌ی مدیریت کاهش آلودگی هوا موضوع مهمی است که در چند سال گذشته به آن توجه نشده است و به نظر می‌رسد در کنار به‌روزرسانی طرح جامع مهم‌تر از آن بحث ایستگاه‌های پایش است که مدیران استان همت قوی‌ای در این زمینه ندارد.

نیروگاه حرارتی شازند درگیر مصلحت‌اندیشی مدیران استانی و ملی است

این فعال محیط‌زیست با بیان این اینکه نیروگاه حرارتی شازند درگیر مصلحت‌اندیشی مدیران استانی و ملی است افزود: این مصلحت‌اندیشی چون در حوزه امنیت و سلامت عمومی است به‌هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نیست و مدیرانی که الآن چنین تصمیماتی را می‌گیرند و پیگیری درستی روی این موضوع نداشته‌اند باید در قبال مردم شهر اراک، وجدان خود و سلامت شهروندان پاسخگو باشند که یک مسئولیت سنگین انسانی و اخلاقی است.

رئیس موسسه مردم‌نهاد کیمیای سبز گفت ما تا جایی که می‌توانستیم در چارچوب و حدود وظایف و اختیارات موضوع را پیگیری کردیم ولی مدیران ملی‌ای که تصمیم می‌گیرند و شاید فشار بیشتر مدیران استانی تنها راهکار حل مشکل است.

مازوت سوزی نیروگاه شازند ظلم بزرگی در حق مردم اراک است

آقاخانی اظهار کرد: شهر اراک جزو شهرهایی بود که طی چند وقت گذشته به علت آلودگی هوا چند روزی تعطیل شد اما مثل شهرهایی تهران و اصفهان الزامی به تأمین گاز نیروگاه شازند صادر نشده و این ظلم بزرگی در حق مردم اراک است.

این کارشناس محیط زیست خاطرنشان کرد: با پیگیری‌هایی که از دستگاه قضایی صورت گرفت مواردی اقدام شد ولی با توجه به اینکه بسیاری از مسائل در بعد ملی است دادستان‌های استان نمی‌توانند خیلی ورود پیدا کنند؛ حتی دو خط مازوتی که در نیروگاه شازند پلمپ شد حاشیه پیدا کرد لذا لازم است مدیر ارشد استان و نمایندگان در این زمینه ورود پیدا کنند که این اتفاق به‌صورت جدی نیفتاده است.

captcha
آخرین اخبار