ظریف و امضایی پر ابهام+ عکس نوشت حضور در اغتشاشات تنها سابقه اجرایی تاج زاده+ عکس نوشت کدخدایی: کسانی که قبلا صلاحیت‌شان تائید نشده، در انتخابات ثبت‌نام نکنند کدام گروه های شغلی و سنی واکسن زده اند/واکسیناسیون عمومی از پاییز حضور پرشور مردم در انتخابات از نشانه‌های مقاومت است/ جریان سازش یک فرصت‌سوزی برای فلسطین بود سازوکار واکسیناسیون در استان سریع‌تر و چابک‌تر شود/برگزاری نماز عید فطر در فضای باز /استان مرکزی رتبه اول کشور دربستری ها ابتلای 56799 نفر به کووید۱۹ در استان مرکزی/شناسایی 437 مورد مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟! زحمات کادر درمان در سونامی چهارم کرونا شاهکار بود/ مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است رفع تصرف از اراضي دولتی در کمیجان
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
کد خبر: 82197
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب:

دولت باید سریع‌تر کارگروه قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی را تشکیل دهد/ نرخ گندم برای سال 1400اصلاح شود

نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید به استناد قانون مصوب مجلس هر چه سریع‌تر کارگروه مشخص‌شده را برای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی تشکیل بدهد و نرخ اعلام‌شده برای سال 1400 را نیز اصلاح کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ طبق قانون به‌منظور حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان، دولت موظف است همه‌ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی محصولات کشاورزی را تضمین نموده و قیمت خرید تضمینی را  با رعایت هزینه‌های واقعی تولید  پیش از شروع سال زراعی جدید مشخص و اعلام کند.

نرخ خرید تضمینی تا امسال به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و تصویب شورای اقتصاد مشخص می‌گردید یعنی کاملاً در بدنه دولت انجام می‌گرفت که به‌خصوص طی سال‌های اخیر با تأخیر در اعلام نرخ‌ها و عدم تناسب آن با هزینه‌های تولید بعضاً موجب اعتراض کشاورزان بود.

مجلس شورای اسلامی اما در ابتدای کار دوره یازدهم نسبت به اصلاح این فرآیند قیمت‌گذاری وارد عمل شد و تغییراتی را در قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعمال کرد تا این فرآیند از انحصار دولت خارج و کشاورزان و تشکل‌های تخصصی کشاورزی در آن دخیل باشند.

بر اساس قانون مصوب مجلس، شورای قیمت‌گذاری متشکل از 9 نفر تشکیل خواهد شد که 3 نفر از دولت، 3 نفر از تشکل‌های بخش کشاورزی و 3 نفر هم کشاورز قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تعیین خواهند کرد، ضمن اینکه 2 ناظر از مجلس نیز بدون حق رأی بر کار شورا نظارت دارند.

دولت باید سریع‌تر کارگروه قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی را تشکیل بدهد

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب؛ با اشاره به اقدام مجلس در راستای اصلاح شیوه قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی گفت: دو اصلاحیه که به دو تبصره از ماده‌واحده قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی در مجلس انجام شد به شورای نگهبان رفت و اشکالاتی مختصری گرفته شد که رفع شد و نهایت مورد تأیید این شورا قرار گرفت و به دولت ابلاغ شد.

نظری تصریح کرد: تا جایی که مطلع هستم مجلس اعضای ناظر خود را نیز برای شورای نرخ‌گذاری محصولات کشاورزی مشخص کرده است و بر اساس همان مصوبه مقرر بود که این قیمت‌گذاری مشمول سال زراعی جاری نیز باشد به همین جهت نرخی هم که دولت برای گندم کیلویی 4 هزار تومان اعلام کرده بود آن‌هم علی‌القاعده به‌موجب همین اصلاحیه مشمول این فرمول قیمت‌گذاری خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک کشاورزی گفت: اطلاعی دقیقی ندارم که دولت فرآیند کار را تکمیل کرده است یا خیر اما دولت باید به استناد این قانون هر چه سریع‌تر کارگروه مشخص‌شده را برای قیمت‌گذاری تشکیل بدهد و نرخ اعلام‌شده برای سال 1400 را نیز اصلاح کند.

انتهای پیام/

captcha