ابراهیمی: شانس بزرگ تیم ملی فوتبال در تعدد لژیونرهاست/ برای پیروزی مقابل عراق به آمادگی روانی نیاز داریم مشی سیاسی رهبر انقلاب درباره افراد فعال در عرصه انتخابات چگونه است؟ زاکانی: یک تار موی کوخ‌نشینان را به کاخ‌نشینان نمی‌دهم/ با مفاسد اقتصادی مبارزه می‌کنم/ ‌اداره کشور از تهران اندیشه غلطی است‌ صعود مسکن و سقوط بورس حاصل بی‌تدبیری‌ها هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم ایرانی‎ ها با رفتن من جشن می‎ گیرند زاکانی : ۵ نامزد جریان انقلاب تصمیم انقلابی بگیرند/ رای مردم را دچار تشتت نکنیم «نفتالی بنت»: برنامه هسته‌ای ایران بزرگترین چالش برای ما است سید ابراهیم رئیسی از جعبه و ساک طلای کدام مدیر بانک مرکزی گفت + تصویر واقعی «محسن رضایی» برنامه‌های خود برای استان مرکزی را تشریح می‌کند
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
کد خبر: 80944
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
کارشناس رسانه:

وزارت ارتباطات مسئولیت اجتماعی خود را در فضای مجازی رها کرده است/ تا نگاه دوگانه به فضای مجازی اصلاح نشود، آسیب های این فضا وجود دارد

عین القضات کارشناس رسانه با بیان اینکه وزارت ارتباطات فقط مسئول ارائه خدمات و زیرساختِ فضای مجازی نیست، گفت: ولی در سالهای اخیر شاهدیم که چون نگاه این وزارتخانه از بُعد اقتصادی فراتر نمی رود و فقط از دید درآمد و هزینه این مسئله را می بیند، بخش فرهنگیِ پروژه را به خاطر اینکه هزینه زا است، رها کرده و آن را به مردم واگذار کرده است.

پیمان عین القضات کارشناس مسائل رسانه در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص مسائلی که باعث شده تا فضای مجازی آسیب هایی را برای خانواده های ایرانی، خصوصا نوجوانان به همراه داشته باشد، گفت: فضای مجازی زیر مجموعه دو بخش بزرگتر یعنی فرهنگ و فناوری قرار می گیرد.

وی افزود: متاسفانه در این بین شاهد دوگانگی در عرصه فرهنگ هستیم و همین دوگانگی مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است. به بیان دیگر حاکمیت(نظام) دید دیگری در حوزه فرهنگ دارد و حکومت(دولت) نگاه دیگری. از طرف دیگر جامعه و نخبگان نیز ابعاد دیگر این مسئله را تشکیل می دهند. لذا می توان گفت، چهار بخش مختلف در این عرصه تاثیرگذار یا تاثیر پذیر هستند.

عین القضات ادامه داد: حال اگر در این حوزه توافقی صورت بگیرد، می توان مسئله را حل کرد. ولی اگر این تفاهم صورت نگیرد و هر بخشی(از چهار بخش مذکور) از نگاه خود به دنبال حل موضوع باشد، آنگاه نتیجه ای جز آسیب دیدن بدست نمی آید.

این کارشناس مسائل رسانه با بیان اینکه توانمندی های داخلی از نظر فکری، عملی و اجرایی، در سطح مطلوبی قرار دارد، گفت: ولی همانطور که در عرصه سیاسی، گروهی راه حل مشکلات را نگاه به داخل و گروهی دیگر نگاه به خارج می دانند، در عرصه فرهنگی نیز همین نوع نگاه وجود دارد که باعث عدم موفقیت در این حوزه شده است.

تا نگاه دوگانه به فضای مجازی اصلاح نشود، آسیب های این فضا وجود دارد

وی تشریح کرد: در حوزه فضای مجازی هر کدام از بخش های حاکمیت، حکومت، نخبگان و جامعه دیدگاه خود را دارد. حاکمیت معتقد است که باید از تمام ظرفیت ها به صورت ساختارمند استفاده شود. حکومت اعتقاد دارد این فضا باید باشد ولی دخالت حداقلی در آن صورت پذیرد و مدیریت بهره برداری به مردم واگذار شود. نخبگان اعتقاد دارند حضور فضای مجازی ضروری است و باید به صورت صحیح از آن بهره برداری کرد. جامعه نیز معتقد است می تواند نیاز های خود را از طریق فضای مجازی برطرف کند.

عین القضات با بیان اینکه حاکمیت(نظام) به دنبال انجام وظیفه خود یعنی ارائه اطلاعات و نظارت بر مطالب است، گفت: ولی حکومت(دولت) اعتقاد دارد نظارت بر این فضا وظیفه او نیست و باید به خود مردم واگذار شود. جامعه نیز معتقد است اگر ظرفیت جدیدی به نام رسانه در کشور شکل می گیرد، حکومت و حاکمیت در برابر آن مسئولیت دارند. چرا که ابزار های کنترلی و نظارتی در دسترس آن هاست.

وی با بیان اینکه جامعه خواستار نقش آفرینی دولت در عرصه فضای مجازی است، گفت: نخبگان هم اعتقاد دارند برای جلوگیری از انحراف در فضای مجازی باید نظام مندی درستی را در این فضا داشته باشیم.

این کارشناس رسانه گفت: لذا در این فضا حکومت(دولت) اعتقادی به اینکه ورود به فضای مجازی کرده، آن را ضابطه مند کند و آگاهی بخشی های لازم را صورت دهد، ندارد ولی حاکمیت برعکس این معتقد است این اتفاق باید صورت بگیرد. لذا تا این دوگانگی مرتفع نگردد، مسئله آسیب های اجتماعی را نمی توان در کف خیابان حل کرد.

وزارت ارتباطات مسئولیت اجتماعی خود را در فضای مجازی رها کرده است

عین القضات با بیان اینکه وزارت ارتباطات فقط مسئول ارائه خدمات و زیرساختِ فضای مجازی نیست، گفت: همه دستگاه ها و نهاد ها دارای مسئولیت اجتماعی هستند ولی در حال حاضر شاهدیم که وزارت ارتباطات با مسئولیت اجتماعی اش خداحافظی و آن را به مردم واگذار کرده است. در حالی که هر ارگان، نهاد و سازمانی باید وظیفه خود را انجام دهد. به بیان دیگر وزارت ارتباطات صرفا وظیفه مهیا کردن زیرساخت را ندارد و باید از نظر اجتماعی و فرهنگی هم شرایط را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: ولی چون نگاه این وزارت خانه از بُعد اقتصادی فراتر نمی رود و فقط از دید درآمد و هزینه این مسئله را می بیند، بخش فرهنگیِ پروژه به خاطر اینکه هزینه زا است، رها شده است. این در حالی است که مهم ترین عنصر برای تعمیق مباحث فرهنگی، وزارت ارتباطات است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار