افت ۳۰ درصدی خرید گندم نسبت به سال قبل/ گندم های وارداتی در حال ترخیص از گمرک خنجر از پشت واردات چی‌ها به پیکره بی جان هپکو / دامپتراک‌هایی وارد می‌شود که هپکو توان تولیدشان را دارد پاداش‌های ۱۲ میلیون تومانی ماهانه یک سازمان دولتی به مدیرانش/ دولت آینده باید هزینه‌های دولت روحانی را پرداخت کند فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| ۲۰ راهبرد برای مدیریت صحیح شبکه های اجتماعی روحانی زمین سوخته اقتصاد را تحویل دولت بعدی می دهد/ تئوری های غربی در اقتصاد اسلامی جایگاهی ندارد اهالی فرهنگ چه انتظاراتی از وزیر فرهنگ و ارشاد دولت جدید دارند؟ بازگشت رونق اقتصادی با راه‌اندازی مجدد مجتمع فولاد ارومیه محقق می‌شود/ مصادره اموال فولاد؛ شایعه یا واقعیت!؟ هر جا کار را منوط به غرب کردید ناموفق بود هر جا بدون اعتماد به غرب بود پیش رفتید/ در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد رزمایش رصد و پایش مصرف برق ادارات، اصناف و مساجد استان مرکزی آخرین تغییرات طرح شفافیت آرا/ ارائه فایل صوتی جلسات هیات رئیسه به نمایندگان
چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۲
کد خبر: 80507
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
کشمش خنداب زیر دندان گِردِ دلالان؛

کشاورزان خندابی منتظر خرید تضمینی کشمش از سوی دولت هستند/ با امروز و فردا کردن مشکلی حل نمی شود

کشاورزان خنداب در حال حاضر مشکل فروش کشمش دارند به علت نبود برنامه از سوی مسئولین دلال‌ها وارد شدن و حاصل زحمات یک‌ساله کشاورزان را زیر قیمت می‌خرند و به جای کشاورزی که یک سال زحمت‌کشیده است دلال سود می‌برد.

به گزارش دیار آفتاب؛ شهرستان خنداب با دارا بودن  6 هزار و 500 هكتار تاكستان و تولید سالانه بیش از 200 هزار تن انگور به‌عنوان یکی از قطب توليد انگور در استان مركزي مطرح است.

از مقدار انگور برداشت‌شده از باغات شهرستان 10 تا 15 درصد تازه خوری می‌شود و بقیه تبدیل به كشمش می‌شود.

متأسفانه این روزها بازار فروش کشمش مناسب نیست و این محصول روی دست کشاورزان مانده است. در ادامه پای درد و دل تعدادی از کشاورزان خندابی می نشینیم.  

دلال ها کشمش کشاورزان خندابی را زیر قیمت می خرند

یادگاری  کشاورز خندابی در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: کشاورزان خنداب در حال حاضر مشکل فروش کشمش دارند ولی به علت نبود برنامه از سوی مسئولین دلال‌ها وارد شدن و حاصل زحمات یک‌ساله کشاورزان را زیر قیمت می‌خرند و به‌جای کشاورزی که یک سال زحمت‌کشیده است دلال یک‌شبه سود می‌برد.

کشاورزان منتظر خرید تضمینی کشمش از سوی دولت هستند

حصاری یکی دیگر از کشاورز خندابی گفت: طی اخباری که در فضاهای مجازی منتشر شد گفتند دولت کشمش و سبزه‌ها را با قیمت مناسب خریداری می کند اما خبری نشد و کشاورزان همچنان منتظر تصمیم دولت در این زمینه هستند.

با امروز و فردا کردن مشکلی از کشاورزان حل نمی شود

کریمی از دیگر کشاورزان خنداب گفت: بارها با مسئول تعاون روستایی شهرستان در خصوص خرید کشمش صحبت کردیم در پاسخ می گویند با فرمانداری جلسه داشتیم منتظر حمایت و اعتبار دولت هستیم. با امروز و فردا کردن مشکلی از کشاورزان حل نمی شود وقتی برای پرداخت هزینه ها چک داشته باشیم مجبوریم زیر قیمت به دلال ها بفروشیم.

جهاد کشاورزی مسئول خرید نیست سازمان تعاون روستایی پیگیر موضوع هست

اسماعیلی مسئول جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: خرید کشمش به سازمان تعاون روستایی ارتباط دارد سازمان تعاون روستایی استان منتظر دستورالعمل تهران است که اعتبار مورد نیاز را تأمین کنند و دستورالعمل خرید بدهد.

اسماعیلی اظهار کرد: برخی دستورالعمل‌های غیررسمی در فضای مجازی منتشرشده است که رسمیت نداشته‌اند اگر سازمان تعاون روستایی کار خرید خود را آغاز کند در کنار آن جهاد کشاورزی شهرستان نیز اکیپی مختص این کار تشکیل خواهد داد وگرنه جهاد کشاورزی مسئول خرید نیست سازمان تعاون روستایی پیگیر موضوع هست.

وی در ادامه گفت: خرید گندم با غله و کشمش با سازمان تعاونی روستایی است جهاد کشاورزی مسئول تولید است هرزمانی که  شروع به خرید کردند ما آمادگی همکاری داریم.

اسماعیلی گفت: خرید نیازمند اعتبار دولت است هیئت‌وزیران باید تصویب کند و سازمان تعاون روستایی استان ابلاغ کنند همه منتظر اعتباریم که به سازمان تعاونی استان ابلاغ شود و ما هم کمیته تشکیل می‌دهیم و کار خرید کشمش انجام می‌شود.

عباس نظری رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان خنداب گفت: طی جلسات مستمری که با حضور نماینده مجلس و فرماندار خنداب تشکیل شد که همه پیگیر این موضوع هستند تا شرایطی مهیا شود که کار خرید کشمش از کشاورزان صورت پذیرد.

سازوکارهایی در خصوص چگونگی خرید ، پرداخت اعتبار ، فضای موردنیاز برای نگهداری کشمش در دستور کار هست امیدواریم با پیگیری‌هایی  مستمر به نتیجه برسد.

پیگیری‌ها برای خرید کشمش از طریق مسئولان کشوری ادامه دارد

آصفری گفت: پیگیری‌ها از طریق مسئولان کشوری و استانی صورت گرفته و همچنان ادامه دارد امیدواریم که با همکاری سازمان تعاون روستایی وزارت کشاورزی این مهم محقق شود.

حال باید دید دولت اعتبار موردنیاز خرید کشمش کشاورزان را تأمین می‌کند یا بادی شاهد این موضوع بود تا بابی برنامگی دولت این دلال‌های هستند که از این بی‌برنامه استفاده می‌کنند و دست رنج کشاورزان خندابی را با قیمت‌های پایین خریداری می‌کند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار