هر جا کار را منوط به غرب کردید ناموفق بود هر جا بدون اعتماد به غرب بود پیش رفتید/ در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد رزمایش رصد و پایش مصرف برق ادارات، اصناف و مساجد استان مرکزی وارداتچی ها برای سودهای کلان به دنبال نابودی تولید داخلی هستند/ استعدادهای کشور نباید فدای سودجویی رانت خواران شود اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جمع آوري 84 نفر از معتادان متجاهر و توزیع کنندگان مواد مخدر در اراک  مدیریت مصرف برق تنها راه حل برون رفت از خاموشی هاست/ قطع برق ۲۰ اداره پرمصرف اراک ساخت واگن ایرانی ۲۶ محوره در اراک   ‏واردات ماشین آلات راهسازی مستعمل ظلم مضاعف به هپکو است/ مجلس تکلیف بخش خصوصی با بخشنامه های مختلف را روشن کند جولان کرونا در استان مرکزی/ ۵ فوتی و شناسایی ۳۵۶مورد مبتلا به کووید ۱۹ هوای اراک و شازند برای چهارمین روز متوالی ناسالم شد/ روزهای ناسالم اراک یک گام تا رسیدن به رکورد کل سال 99! افزايش 86 درصدي كشفيات كالاي قاچاق به ارزش 841 ميليارد ريال در استان مركزي 
چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۱
کد خبر: 80109
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خمین خبر داد

مرمت ۲ پُل تاریخی در خمین

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خمین گفت: پل‌های تاریخی حاجی‌خان و پل جدید روستای جلماجرد شهرستان خمین در راستای افزایش استحکام بنا مرمت می‌شوند.

به گزارش دیار آفتاب؛ علی مشهدی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خمین گفت: دیواره‌های روی پل حاجی‌خان به ارتفاع ۸۰ سانتیمتر که نقش جان‌پناه را دارند و همچنین دیواره‌های پل جدید که در فاصله ۱۰۰متری پل حاجی‌خان واقع شده بازسازی، مرمت و بندکشی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه آخرین بار در چهار سال گذشته دیواره‌ها و پایه‌های جانبی این پل مرمت شده است بیان کرد: متأسفانه به دلیل عدم رعایت مسایل فنی جاده و تردد انواع خودرو سنگین به این آثار تاریخی آسیب جدی وارد شده است که طرح مرمت آن با هدف ماندگاری بیشتر این میراث ارزشمند تاریخی اجرا می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خمین  با بیان این‌که برای مرمت این  پل‌های تاریخی  100 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است افزود: پل تاریخی حاجی‌خان شهرستان خمین روی رودخانه اناربار یا قم‌رود در ورودی روستای جلماجرد و در کنار محوطه تاریخی گلماگرد عتیق واقع شده است و پل جدید به فاصله 100 متر در داخل این روستا، دو پلی هستند که  محل عبور تجارت و مبادله فرهنگ مردمان دور و نزدیک و همچنین برای تردد اهالی این روستا در گذشته‌ها بوده است.

وی تأکید کرد: مشارکت مردم روستا، اداره راهداری و پلیس راه شهرستان با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حفظ و حفاظت از این آثار بسیار موثر است.

مشهدی بیان کرد: مجموعه پل‌های حاجی‌خان و پل جدید از بناهای به جا مانده از دوره های قاجار و پهلوی اول است که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده‌اند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار