ماجرای عملیات بعد از پذیرش قطعنامه/ اسم این عملیات را خیلی‌ها نشنیده‌اند! شهادت شهید «ضرغام‌پرست» نشانه سبعیت دشمنان کوردل است امید آلومینیوم سازان برای پایان ناکامی، تلاش خودروسازان برای بقا! کاهش فوتی های افرادی که واکسن زده اند/افزایش ظرفیت واکسیناسیون افزایش 50 درصدی بودجه شهرداری خنجین جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد روایت معصومه آباد از نظر سردار سلیمانی درباره کتاب من زنده‌ام احتمال بازگشت خاموشی‌ها در هفته آینده به دلیل افزایش دمای هوا دولت ائتلافی در افغانستان تشکیل شود/تحرک مشکوک آمریکادر افغانستان گسترش دومینو افزایش حقوق‌ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟
شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
کد خبر: 78234
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
در جلسه کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان مرکزی مطرح شد

20 هکتار به محدوده شهر محلات اضافه شد/ لزوم حفظ فضای سبز آستانه در بازنگری طرح جامع شهری/ سه روستا به آستانه الحاق می شود

استاندار مرکزی در جلسه کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به لزوم بازنگری طرح جامع شهر آستانه، گفت: با توجه به استقبال افراد غیر بومی از این شهر، می بایست تحلیل دقیقی درباره طرح جامع شهری داشته باشیم و نیاز است در این طرح فضای سبز و باغ های شهر که باعث زیبایی آن شده است، حفظ شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در پایان جلسه کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان مرکزی که به ریاست استاندار مرکزی و با حضور سایر اعضا برگزار شد، با اشاره به مصوبات این جلسه گفت: در پنجمین جلسه این کارگروه با توجه به بررسی قبلی طرح جامع شهر مامونیه در چند جلسه و بازدید محلی از این شهر، بازنگری طرح جامع آن به تصویب رسید.

زندیه وکیلی ادامه داد: همچنین طرح جامع شهر آستانه که در سال 1385 به تصویب رسیده بود، امروز مورد بازنگری قرار گرفت و مقرر شد کمیته منتخب اعضای کارگروه از آن شهر بازدید کنند و از نظر کارشناسی آن را مورد ارزیابی قرار دهند تا در جلسات آینده بیشتر روی آن تمرکز شود.

وی افزود: 24 دستور کار که مربوط به مجتمع های بین راهی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی بود بررسی شد که عمدتا مورد تصویب اعضای کارگروه قرار گرفت. همچنین تعدادی از آن ها تمدید مصوبات قبلی بود که صورت گرفت. همچنین با توجه به سفر اسلامی وزیر راه و شهرسازی به استان مرکزی، زمینی به مساحت 20هکتار به محدوده شهر محلات افزوده شد که بخشی از مسائل این شهر را برطرف می کند.

زندیه وکیلی ادامه داد: همچنین مصوبه ای در جلسه به تایید رسید تا زمینی به محدوده شهری اراک جهت امر مسکن اضافه شود. همچنین با توجه به تغییر کاربری زمین های کوی کوثر اراک از فضای سبز به مسکونی، مقرر شد تا زمینی 4هکتاری در قسمت پایین دست کوی ابوالفضل که فاقد کاربری است به فضای سبز تبدیل شود. ضمن اینکه در صورت تصویب یکی دو مورد الحاق به محدوده در شورای برنامه ریزی توسعه استان و طی مراحل اداری خود می توان در بهتر شدن وضعیت شهرهای استان بیش از پیش امیدوار بود.

لزوم حفظ فضای سبز شهر آستانه در طرح جامع شهری

همچنین در این جلسه سید علی آقازاده استاندار مرکزی در مورد حریم رودخانه شهر مامونیه، گفت: به نظر می رسد باید برای حدود دو کیلومتر از حریم این رودخانه بازنگری شود چرا که طرح قبلی مربوط به حدود 15سال گذشته است و باید ایرادات آن برطرف شود. در واقع این رودخانه پس از عبور از قسمتی از شهر، در سطح زمین گسترده و سیلابی می شود، لذا می توان با اقداماتی از جمله ایجاد کانال آن را مدیریت کرد تا مشکل افرادی که زمین هایی در اطراف رودخانه دارند برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به استقبال رو به افزایش افراد غیربومی از شهر آستانه، گفت: این شهر با توجه به موقعیت خوب جغرافیایی، تاریخی و مذهبی مورد استقبال افراد غیر بومی در چند سال اخیر قرار گرفته و در آینده بیشتر هم می شود. ولی باید توجه شود که در طرح جامع شهری اگر تحلیل درستی از این استقبال نداشته باشیم، حتما با مشکلاتی مواجه خواهیم شد چرا که آستانه وضعیت مناسبی برای توسعه ندارد و از اطراف توسط کوه و رودخانه و ... محاصره شده است. لذا حتما باید با دقت بیشتری طرح جامع شهر در نظر گرفته شود تا دچار بی برنامگی در 10 سال آینده نشویم. همچنین باید در نظر داشت که زیبایی شهر آستانه به فضای سبز و باغ های آن است و نباید در توسعه شهری این فضاها تبدیل به زمین مسکونی شود.

استاندار مرکزی در قسمت دیگری از جلسه با اشاره به لزوم الحاق سه روستای قلعه عباس آباد، قلعه آقا حمید و قلعه بالمان به شهر آستانه، گفت: امیدواریم با توجه به اینکه بخشی از کار صورت گرفته، این الحاق تا پایان سال به نتیجه برسد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار