هر جا کار را منوط به غرب کردید ناموفق بود هر جا بدون اعتماد به غرب بود پیش رفتید/ در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد رزمایش رصد و پایش مصرف برق ادارات، اصناف و مساجد استان مرکزی وارداتچی ها برای سودهای کلان به دنبال نابودی تولید داخلی هستند/ استعدادهای کشور نباید فدای سودجویی رانت خواران شود اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جمع آوري 84 نفر از معتادان متجاهر و توزیع کنندگان مواد مخدر در اراک  مدیریت مصرف برق تنها راه حل برون رفت از خاموشی هاست/ قطع برق ۲۰ اداره پرمصرف اراک ساخت واگن ایرانی ۲۶ محوره در اراک   ‏واردات ماشین آلات راهسازی مستعمل ظلم مضاعف به هپکو است/ مجلس تکلیف بخش خصوصی با بخشنامه های مختلف را روشن کند جولان کرونا در استان مرکزی/ ۵ فوتی و شناسایی ۳۵۶مورد مبتلا به کووید ۱۹ هوای اراک و شازند برای چهارمین روز متوالی ناسالم شد/ روزهای ناسالم اراک یک گام تا رسیدن به رکورد کل سال 99! افزايش 86 درصدي كشفيات كالاي قاچاق به ارزش 841 ميليارد ريال در استان مركزي 
چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵
کد خبر: 77176
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۸
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس مطرح کرد

سود واردات نهاده های تولید بخش کشاورزی در جیب دلالان/ بررسی طرح دوفوریتی تعیین قیمت گندم و محصولات استراتژیک در صحن مجلس

نظری در خصوص حمایت دولت از بخش کشاورزی گفت: در اصل اینکه دولت باید حمایت کند تردیدی نیست ولی تجربه نشان می‌دهد اگر این یارانه به واردکننده اختصاص داده شود طبق ضوابط به تولیدکننده نمی‌رسد و نتیجه این است که این پول از صندوق سرمایه کشور خارج می‌شود ولی آورده آن در جیب دلال و واسطه است.

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب، گفت: حضور وزیر جهاد کشاورزی در صحن مجلس در راستای سؤال آقای خضریان در رابطه با واردات گندم و ورود امثال آقای سعید حجاریان و پسر ایشان به این موضوع و پشت پرده‌هایی بود که تلاش می‌کنند در بحث گندم بجای خودکفایی به سمت واردات و مصرف‌کننده بودن برویم.

نظری ادامه داد: وزیر سؤال را با متانت و حوصله پاسخ دادند و جواب هم تقریباً قانع‌کننده بود و درنهایت آقای خضریان تعدادی شرط را مطرح کردند و بدون اینکه رأی‌گیری به صحن مجلس برسد نماینده سؤال‌کننده قانع شد.

مشکلات تخصیص ارز و قیمت گذاری در بخش کشاورزی به شورای اقتصاد بر می گردد

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در رابطه با طرح سؤال خود از وزیر جهاد کشاورزی نیز اظهار داشت: مشخصاً در رابطه با سؤالی که بنده پیرامون افزایش قیمت کودهای شیمیایی مطرح کردم ایشان هنوز به مجلس نیامده‌اند اما در جلسات حضوری این مسئله با وزیر مطرح‌شده و آقای خاوازی درباره محدودیت‌هایی که برای جهاد کشاورزی در بحث قیمت‌گذاری‌ها و کود شیمیایی وجود دارد توضیح دادند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مشکلات در بخش‌های تخصیص ارز و قیمت‌گذاری و مسائلی از این دست است عمدتاً به آقای نوبخت و شورای اقتصاد برمی‌گردد وزیر جهاد کشاورزی از مجلس و کمیسیون مربوطه کمک خواستند چون سر این کلاف در دست شورای اقتصاد است و در این شورا افراد مختلفی حضور دارند که وزیر کشاورزی فقط یک نفر از این اعضاست.

بررسی طرح دوفوریتی تعیین قیمت گندم و محصولات استراتژیک در صحن مجلس

نظری درباره قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی و بخصوص گندم نیز افزود: هرساله وزارت جهاد کشاورزی قیمتی را به برای خرید تضمینی به شورای اقتصاد پیشنهاد می‌دهد که البته این قیمت با ملاحظات افزایش هزینه‌های تولید و نرخ تورم کشور است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیشنهاد امسال قیمت خرید گندم در مرز 4500 تومان به شورای اقتصاد پیشنهاد داده‌شده است اظهار کرد: متأسفانه این شورا از قیمت 3200 تومان صحبت می‌کنند و پا را فراتر نمی گذارند تا درنهایت بعد از چانه‌زنی‌ها به حدود 3600 تومان افزایش پیدا کند.

وی از ارائه طرح دوفوریتی تعیین قیمت گندم و محصولات استراتژیک در مجلس خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع علی ایحال انتظار می‌رود با پیگیری‌هایی که مجلس انجام می‌دهد این طرح دوفوریتی که در دستور کار است به‌زودی و در هفته اخیر وارد صحن شود.

نظری با بیان اینکه در این طرح بر الزام دولت در خرید تضمینی متناسب با قیمت واقعی تأکید شده است افزود: ترکیبی در کارگروه و کمیسیونی که باید قیمت‌گذاری را انجام دهد دیده‌شده است که با حضور کشاورزان خبره و باتجربه و دو نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی ترکیب این کارگروه به‌گونه‌ای رقم بخورد که حقوق کشاورزان در بحث قیمت‌گذاری تضمین شود.

ارز دولتی واردات نهاده های بخش کشاورزی حذف و یارانه آن به تولید کننده پرداخت شود

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه تخصیص نهاده‌های تولید نیز اظهار کرد: در بحث تأمین نهاده‌های بخش کشاورزی اعم از خوراک دام و طیور تا کود شیمیایی، سموم و غیره تجربه نشان داده است که در سنوات گذشته عمدتاً در کلیت نهاده‌ها به‌جز کود شیمیایی رویه به این صورت بوده است که برای واردات ارز 4200 تومانی تخصیص داده می‌شد و در عمل آنچه به تولیدکننده و کشاورز می‌رسید آن چیزی نبود که باید انجام می‌گرفت، مثلاً در نهاده‌هایی مانند ذرت، سویا و کنجاله عملاً حداکثر تا 30 درصد نیاز تولیدکننده تأمین می‌شود و باید مابقی نیاز خود را با قیمت بالا در بازار خریداری کنند.

وی تصریح کرد: در اصل اینکه دولت باید حمایت کند تردیدی نیست ولی تجربه نشان می‌دهد اگر این یارانه به واردکننده اختصاص داده شود نهاده ها طبق ضوابط به تولیدکننده نمی‌رسد و نتیجه این است که این پول از صندوق سرمایه کشور خارج می‌شود ولی آورده آن در جیب دلال و واسطه است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تصمیم دولت و کمیسیون کشاورزی این است که تخصیص ارز یارانه‌ای برای واردات نهاده‌ها به‌طورکلی برداشته شود اما از طرفی همه دولت‌ها در کشورهای مختلف برای تأمین نیازهای اساسی مردم ورود پیداکرده و حمایت می‌کنند و این حمایت یک‌بار در بحث خرید است که طی سنوات گذشته اتفاق افتاده، یا اینکه این یارانه مستقیم به تولیدکننده یا مصرف‌کننده برسد.

وی ادامه داد: دولت باید حمایت کند اما این حمایت نباید از جیب کشاورز پرداخت شود، لذا پیشنهاد این است که این حمایت و کمکی که دولت می‌خواهد انجام دهد برابر میزان تحویل محصول، به خود تولیدکننده صورت گیرد و به همان میزان درصدی یارانه به آن‌ها تعلق بگیرد یا تولیدکننده محصول را به قیمت تمام‌شده تولید کند و این یارانه به مصرف‌کننده پرداخت شود.

نظری اظهار کرد: می‌توان کارت شارژی برای افراد در نظر گرفت و متناسب با سهم ماهانه این یارانه را شارژ کرد و فرد با حمایتی که دولت انجام می‌دهد خرید کند تا دلال‌ها، واسطه‌ها و رانت‌ها در این موضوع به‌طورکلی برچیده شوند.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد به واقعی سازی قیمت‌ها کمک خواهد کرد چراکه نه تولیدکننده و نه واردکننده آسیب نمی‌بیند بلکه یک فضای رقابتی ایجادشده و روند دلالی و سوءاستفاده‌های این بخش از سر کشور برداشته می‌شود.

وی با تأکید بر قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی متناسب با هزینه‌های تولید، خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر این است که اگر قیمت کود شیمایی که از 90 هزار تومان به 500 هزار تومان رسیده باید قیمت خرید تضمینی هم برابر هزینه تمام‌شده در نظر گرفته شود تا کشاورز دلخوش باشد که اگر کود شیمیایی را به قیمت 5 برابر می‌خرد این هزینه روی تولید محصول دیده‌شده و سرجمع متضرر نمی‌شود لذا با اطمینان خاطر تولید می‌کند و محصول را به قیمت می‌فروشد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار