اجرای طرح‌های بسیج کارگران مانع از تعطیلی ۱۰۰ واحد صنعتی استان مرکزی شد افت ۳۰ درصدی خرید گندم نسبت به سال قبل/ گندم های وارداتی در حال ترخیص از گمرک 12 گروه جهادی در دهه امامت و ولایت به مناطق محروم زرندیه اعزام شدند تفکر بسیج گره گشا و نجات دهنده است/ گروه های جهادی بسیج در راستای تبیین دستاوردهای جهادی نقش آفرینی کنند خنجر از پشت واردات چی‌ها به پیکره بی جان هپکو / دامپتراک‌هایی وارد می‌شود که هپکو توان تولیدشان را دارد پاداش‌های ۱۲ میلیون تومانی ماهانه یک سازمان دولتی به مدیرانش/ دولت آینده باید هزینه‌های دولت روحانی را پرداخت کند فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| ۲۰ راهبرد برای مدیریت صحیح شبکه های اجتماعی روحانی زمین سوخته اقتصاد را تحویل دولت بعدی می دهد/ تئوری های غربی در اقتصاد اسلامی جایگاهی ندارد اهالی فرهنگ چه انتظاراتی از وزیر فرهنگ و ارشاد دولت جدید دارند؟ بازگشت رونق اقتصادی با راه‌اندازی مجدد مجتمع فولاد ارومیه محقق می‌شود/ مصادره اموال فولاد؛ شایعه یا واقعیت!؟
چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
کد خبر: 75335
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۱
عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس؛

مشکل اصلی در حوزه‌ی کشاورزی دوری از مراکز علمی و تحقیقاتی است

نظری عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش های تحقیق و توسعه در حوزه ی کشاورزی گفت: مشکل اصلی در حوزه‌ی کشاورزی دوری از دانشگاه و علم است و این موجب شده است که سطح بهره‌وری حداقلی داشته باشیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ تحقیقات بخش مهم توسعه بوده که در حوزه کشاورزی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و ضمن افزایش عملکرد و ارتقای بهره‌وری از زیان‌های احتمالی ناشی از آفات، بیماری‌ها و ... جلوگیری خواهد داشت.

 سرمایه‌گذاری نامناسب در زیرساخت‌های توسعه كشاورزی، دسترسی پایین كشاورزان به دانش فنی و فناوری‌های برتر و نوین و شیوع آفات و بیماری‌های گیاهی و عدم شناخت راهکارهای پیشگیری و مبارزه با آن‌ها را می‌توان ازجمله عوامل محدودكننده در بخش کشاورزی عنوان کرد.

از این‌رو با توجه به اهمیت بخش كشاورزی و تأکید اسناد بالادستی بر حفظ و ارتقای رتبه ایران در منطقه و جهان و تحقق برنامه‌های راهبردی به‌ویژه تأمین امنیت پایدار كشاورزی، می‌توان به پژوهش‌های كاربردی و تحقیقات و لزوم توجه به امنیت غذایی آن‌هم در وضعیت بحرانی آب كشور و اقتصادی كردن تولید اشاره كرد.

با توجه به اینکه این بخش با دارا بودن بیش از ۴.۳ میلیون نفر بهره‌بردار، دارای سهم هشت‌درصدی از تولید ناخالص داخلی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار است و محصولات این حوزه سهم عمده‌ای در صادرات غیرنفتی دارند لذا بخش کشاورزی  در اقتصاد ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید ضمن ارتقای بازدهی کمی با اتکا به دانش روز در این زمینه کیفیت تولیدات را بهبود بخشید.

درمجموع با توجه به تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری بر توسعه بخش کشاورزی و دستیابی به خودکفایی در حفظ امنیت غذایی جامعه، نگاه ویژه و حمایتی دستگاه‌های مسئول و سیاست‌گذار به این بخش می‌تواند باعث شود تا ضمن تأمین نیاز داخلی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، ارز آوری نیز به همراه داشته باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس؛

مشکل اصلی در حوزه‌ی کشاورزی دوری از مراکز علمی و تحقیقاتی است

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز در گفتگو با دیارآفتاب ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش های تحقیق و توسعه در حوزه ی کشاورزی گفت: مشکل اصلی ما در حوزه‌ی کشاورزی دوری از دانشگاه و علم است به‌گونه‌ای که عملاً مراکز علمی و تحقیقاتی ما پژوهش خود را انجام می‌دهند و کشاورزان هم کار خودشان را  می‌ کنند و این موجب شده است که ما سطح بهره‌وری حداقلی داشته باشیم لذا با توجه به محدودیت‌های منابع آبی که در کشور داریم باید از فناوری‌های روز و علوم پیشرفته در حوزه کشاورزی به نحوی استفاده کنیم که از آنچه در اختیار داریم حداکثر بازدهی و بهره‌وری را در مسیر تولید داشته باشیم.

نظری ادامه داد: وجود مرکز تحقیقاتی در حوزه‌ی کشاورزی بسیار مهم است و اگر به شکلی بتوانیم پیوندی بین این مراکز و حوزه‌ی کشاورزی برقرار کنیم خروجی محصولات ما افزایش خواهد داشت و می توانیم ضایعات را به حداقل برسانیم تا هم برای کشور بهره‌وری داشته باشد و هم تولیدکنندگان یک مزایای نسبی را در این راستا به دست بیاورند.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از راهکارهای ایجاد این پیوند در حوزه ی کشاورزی ایجاد سازوکار و شرکت‌های مهندسی در کشور است تا متخصصین این حوزه بتوانند ظرفیت ها را در نظر بگیرند و آخرین آورده‌های علمی را در کنار کشاورزان ترویج کنند و دولت یا مجلس می‌تواند با تصویب طرحی مبنی بر اینکه ارائه تسهیلات و نهاده های کشاورزی را منوط به بستن قرارداد با این شرکت های مهندسی می کند با فراهم کردن زیر ساخت ها موجب شود کشاورزان در فعالیت های خود به کارگیری تحقیقات علمی را در نظر داشته باشند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار