ماجرای عملیات بعد از پذیرش قطعنامه/ اسم این عملیات را خیلی‌ها نشنیده‌اند! شهادت شهید «ضرغام‌پرست» نشانه سبعیت دشمنان کوردل است امید آلومینیوم سازان برای پایان ناکامی، تلاش خودروسازان برای بقا! کاهش فوتی های افرادی که واکسن زده اند/افزایش ظرفیت واکسیناسیون افزایش 50 درصدی بودجه شهرداری خنجین جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد روایت معصومه آباد از نظر سردار سلیمانی درباره کتاب من زنده‌ام احتمال بازگشت خاموشی‌ها در هفته آینده به دلیل افزایش دمای هوا دولت ائتلافی در افغانستان تشکیل شود/تحرک مشکوک آمریکادر افغانستان گسترش دومینو افزایش حقوق‌ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟
شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
کد خبر: 63698
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد

پیشرفت 65 درصدی مرمت بزرگ‌ترین گنبدهای تاریخی کشور

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مرمت گنبد امامزاده سهل بن علی(ع) به عنوان بزرگ‌ترین گنبدهای تاریخی کشور با 65درصدی پیشرفت فیزیکی ادامه دارد .

به گزارش دیار آفتاب؛محسن کریمی معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: امامزاده سهل بن علی (ع) آستانه از بناهای تاریخی با ارزش استان مرکزی و مربوط به دوره شاه اسماعیل صفوی است که در شهر آستانه علوی بنا شده است.

کریمی اظهار کرد: گنبد این بنا از بزرگترین و مهمترین گنبدهای تاریخی کشور محسوب می شود به طوری که ارتفاع گریو (ساقه) آن 7 متر است.

وی گفت: تزئینات نقاشی زیر گنبد آن یکی از زیباترین نقاشی های روی گچ محسوب می شود و پس از مرمت گنبد، مرمت تزئینات آن نیز در دست کار قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی  با اشاره به اینکه این اثر با اعتباری بالغ بر 230 میلیون تومان در دست مرمت قرار دارد ادامه داد: مرمت جداره های بیرونی، حجره ها و حیاط مجموعه نیز در برنامه اداره کل جهت مرمت قرار دارد. درب های چوبی بقعه با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه مرمت شده است.

گفتنی است این بنا به  شماره  323  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار