هر جا کار را منوط به غرب کردید ناموفق بود هر جا بدون اعتماد به غرب بود پیش رفتید/ در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد رزمایش رصد و پایش مصرف برق ادارات، اصناف و مساجد استان مرکزی وارداتچی ها برای سودهای کلان به دنبال نابودی تولید داخلی هستند/ استعدادهای کشور نباید فدای سودجویی رانت خواران شود اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده و جمع آوري 84 نفر از معتادان متجاهر و توزیع کنندگان مواد مخدر در اراک  مدیریت مصرف برق تنها راه حل برون رفت از خاموشی هاست/ قطع برق ۲۰ اداره پرمصرف اراک ساخت واگن ایرانی ۲۶ محوره در اراک   ‏واردات ماشین آلات راهسازی مستعمل ظلم مضاعف به هپکو است/ مجلس تکلیف بخش خصوصی با بخشنامه های مختلف را روشن کند جولان کرونا در استان مرکزی/ ۵ فوتی و شناسایی ۳۵۶مورد مبتلا به کووید ۱۹ هوای اراک و شازند برای چهارمین روز متوالی ناسالم شد/ روزهای ناسالم اراک یک گام تا رسیدن به رکورد کل سال 99! افزايش 86 درصدي كشفيات كالاي قاچاق به ارزش 841 ميليارد ريال در استان مركزي 
چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۰
کد خبر: 57538
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد

کشف 80 قطعه شیء تاریخی هزاره اول قبل از میلاد در محور اراک- بروجرد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی از کشف 80 قطعه شیء تاریخی هزاره اول قبل از میلاد در محور اراک- بروجرد خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: در بازرسی از یك خودرو در پاسگاه توره ( در محور اراک- بروجرد )  تعداد 80 قطعه شامل شیء فلزی – سفالی- مهر و مهره ،  قمقمه سفالی لعاب دار، کاسه ، پیاله، دستبند و انگشتر كشف و توقیف شد.

ایزدی با بیان اینکه از این تعداد اشیا کشف شده بنا بر نظر کارشناس میراث فرهنگی اصالت 20 شی عتیقه تائید و قدمت آنها مشخص شده است اظهار کرد:20 شیء کشف شده فلزی، کاسه، دستبند و انگشتر مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و ارزش تاریخی و فرهنگی دارند.

وی افزود: قمقمه سفالی لعاب دار از اشیاء دیگر توقیف شده که مربوطه به دوره اشکانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: 60 مهره از اشیاء مکشوفه تقلبی بودند که دارای نقوش بوده و همچنین تعدادی مهره که صنایع دستی بوده اند و ارزش تاریخی و فرهنگی ندارند.

وی با بیان اینکه این گونه اموال فرهنگی و اشیاء تاریخی بیانگر تمدن و صبغه فرهنگ این منطقه است تصریح کرد: محافظت از این میراث فرهنگی و تاریخی بر همگان لازم است.

ایزدی با اشاره به اینکه اشیاء دارای ارزش تاریخی به موزه چهارفصل  اراک انتقال یافت خاطرنشان کرد: در این ارتباط متهم به قاچاق اشیاء عتیقه جهت سیر مراحل قانونی به مقام قضایی معرفی شد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار