ماجرای عملیات بعد از پذیرش قطعنامه/ اسم این عملیات را خیلی‌ها نشنیده‌اند! شهادت شهید «ضرغام‌پرست» نشانه سبعیت دشمنان کوردل است امید آلومینیوم سازان برای پایان ناکامی، تلاش خودروسازان برای بقا! کاهش فوتی های افرادی که واکسن زده اند/افزایش ظرفیت واکسیناسیون افزایش 50 درصدی بودجه شهرداری خنجین جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد روایت معصومه آباد از نظر سردار سلیمانی درباره کتاب من زنده‌ام احتمال بازگشت خاموشی‌ها در هفته آینده به دلیل افزایش دمای هوا دولت ائتلافی در افغانستان تشکیل شود/تحرک مشکوک آمریکادر افغانستان گسترش دومینو افزایش حقوق‌ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟
شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸
کد خبر: 56540
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی:

شروع دوران ترسالی شایعه است/ثبت بارش 950 میلیمتری در شازند

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی با رد سخنانی پیرامون پایان دوران خشکسالی و ورود به دوران ترسالی گفت: این صحبت چیزی بیشتر از شایعه نیست چرا که اقلیم ایران خشک و نیمه خشک است.

به گزارش دیار آفتاب؛ آرش بهاروند مدیرکل هواشناسی استان مرکزی با بیان اینکه بارش ها در ماه های آینده به صورت نرمال پیش بینی می شود، گفت: متوسط بارش سال زراعی 97-98 در استان مرکزی 474 میلی متر بوده که نشان از رشد 184درصدی بارش ها نسبت به نرمال استان است.

رکورد زنی بارش 950 میلی متری در شازند

وی به بیان میزان بارش ها در شهرستان های استان پرداخت و گفت: مقدار بارش ها در شهرستان اراک 542 میلی متر، ساوه 297 میلی متر، تفرش 450 میلی متر، خمین 510 میلی متر، محلات 363 میلی متر، شازند 950 میلی متر، خنداب 559 میلی متر، کمیجان 414 میلی متر، دلیجان 297 میلی متر، آشتیان 438 میلی متر، غرق آباد 479 میلی متر، فرمهین 409 میلی متر و مامونیه 356 میلی متر بوده است.

بهاروند افزود: در صورت نرمال بودن بارش ها باید در اراک دو بارش بیش از 20 میلی متری داشته باشیم در صورتی که از ابتدای سال زراعی امسال بارش ها بسیار بیشتر از نرمال بود تا جایی که در فروردین ماه بارش بسیار زیادی را در عرض دو روز شاهد بودیم و خوشبختانه با مدیریت، توانستیم از بروز بحران جلوگیری کنیم.

شروع دوران ترسالی شایعه است

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی با رد سخنانی پیرامون پایان دوران خشکسالی و ورود به دوران ترسالی گفت: این صحبت چیزی بیشتر از شایعه نیست چرا که اقلیم ایران خشک و نیمه خشک است و با توجه به اینکه کشور از سال 1381 درگیر خشکسالی شدید شده، نمی توان با یک یا دو سال بارندگی توقع جبران کم بارشی های این مدت را داشت.

افزایش 5 درجه ای دمای هوا تا سال 2050

وی با اشاره به اینکه گرمایش زمین باعث کاهش بارندگی ها شده است، اضافه کرد: در 50 سال گذشته دمای کشور به طور میانگین 2درجه گرم تر شده است. همچنین پیش بینی می شود در صورت انجام تعهدات زیست محیطی از سوی تمامی کشور ها، تا سال 2050 شاهد افزایش دمای 1.3 درجه ای هوای ایران باشیم که در صورت عدم پایبندی کشورها به مسائل زیست محیطی تا 5 درجه افزایش دما هم پیش بینی می شود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار