بزرگترین منبع انرژی بلا استفاده در سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان از جمله مناطقی است که به سبب تابش نور خورشید با زاویه، شدت و مدت زمان مناسب می تواند میزان قابل توجهی از نیاز برق کشور را تامین کند.
کد خبر: ۴۹۲۸۰ تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۴

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ انرژی های تجدیدپذیر به انرژی حاصل از بهره گیری مستقیم یا غیرمستقیم خورشید، باد، امواج دریا و انرژی گرمایشی زمین گفته می شود و ویژگی اصلی شان در نامحدود بودنشان است.

از جمله فواید دیگر منابع تجدید پذیر این است که در مقایسه با منابع تجدید ناپذیر اثرات تخریبی بسیار کمی بر محیط زیست دارد و هر کشوری می تواند بدون صرف هزینه از آن استفاده کند.

خورشید یکی از منابع عظیم انرژی در جهان هستی است که در انحصار هیچ ابرقدرتی نیست و هر کشوری می تواند از آن استفاده کند.

این منبع عظیم می تواند بدون نیاز به سوخت و تولید آلاینده با آزادسازی بسته‌های کوچکی از انرژی به نام فوتون می تواند همه نیاز انرژی را در جهان براورده کند.

تولید برق توسط انرژی های تجدیدپذیر و پاک یکی از مزیت های مهم این نیروگاه های خورشیدی است که اکثر مناطق ایران به سبب موقعیت جغرافیایی خاص خود امکان بهره برداری از آن را دارند.

استان سیستان و بلوچستان از جمله مناطقی است که به سبب وجود پتانسیل بالا در این خصوص، در صورت توجه بیشترمی تواند میزان قابل توجهی از نیاز برق کشور را تامین کند.

شهرکی، یکی از ساکنان شهرستان زابل که با نصب پنل های خورشیدی بر پشت بام منزل خود از این راه کسب درآمد دارد در گفت وگو با عصرهامون گفت: نصب این صفحات علاوه بر اینکه باعث جلوگیری از داغ شدن ایزوگام ساختمان در تابستان و هدر رفت انرژی برای سرد کردن خانه ام شده ،موجب شده تا درآمد نسبتا خوبی از فروش برق نیز داشته باشد.

مهدی مرعشی، مدیر برق شهرستان هیرمند در گفت وگو با عصرهامون گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی، سوخت های فسیلی و هزینه بالای نیروگاه های سیکل ترکیبی، گازی و آبی احداث نیروگاه های خورشیدی از اولویت های وزارت نیرو و شرکت توزیع نیروی برق استان است و در همین راستا طی قرار داده منعقد شده بین استانداری، سپاه پاسداران و وزارت نیرو مقرر شد تا در 60 منطقه از نقاط محروم استان، پنل خورشیدی نصب گردد که از این تعداد 30 پنل در شهرستان هیرمند تکمیل و به بهره برداری رسید.

مدیر برق شهرستان هیرمند گفت: ظرفیت تولید انرژی برق از خورشید در استان بدلیل وضعیت جغرافیایی و تعداد روزهای آفتابی بسیار زیاد است و شهرستان هیرمند یکی از بهترین مکان ها جهت توسعه طرح های انرژی خورشید است.

 مرعشی گفت: برای احداث هر پنل 5 کیلوواتی مبلغ 25 میلیون اعتبار نیاز بود که از این مبلغ  10 میلیون تومان کمک بلاعوض سپاه پاسداران و 15 میلیون تومان ارائه تسهیلات کم بهره از طرف پست بانک به مشترک تامین شده است و مشترک هیچ آورده ای ندارد.

وی تصریح کرد: قرارداد مذکور در سال گذشته منعقد گردیده و هم اکنون مبلغ احداث هر پنل 5 کیلوواتی 40 میلیون تومان می باشد.

وی اظهار داشت:  ساخت و احداث این نیروگاه ها علاوه بر شرکت توزیع، برای مشترک نیز سودآور  خواهد بود.

وی ادامه داد: برق تولید شده حاصل از این صفحات طی قرارداد 20 ساله و بصورت تضمینی، هر کیلووات به مبلغ  700 تومان از مشترک خریداری می شود و ماهیانه حدود 600 تا 800 هزار تومان درآمد که این میزان بسته به راندمان تولیدی پنل ها متغییر است.

مهدی مرعشی گفت:  توان تولیدی نیروگاه ها به شبکه تزریق می شود که بخش کوچکی از تولید انرژی برق شهرستان را پوشش می دهد.

وی در پایان با بیان اینکه افزایش پنل های خورشیدی نیاز به احداث نیروگاه های جدید را کم می کند گفت: در مجموع 50 نیروگاه خورشیدی تخصیص داده شده به منطقه هیرمند، 30 پنل در شهر قرقری احداث و در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

انتهای پیام/