کدخدایی: کسانی که قبلا صلاحیت‌شان تائید نشده، در انتخابات ثبت‌نام نکنند کدام گروه های شغلی و سنی واکسن زده اند/واکسیناسیون عمومی از پاییز حضور پرشور مردم در انتخابات از نشانه‌های مقاومت است/ جریان سازش یک فرصت‌سوزی برای فلسطین بود سازوکار واکسیناسیون در استان سریع‌تر و چابک‌تر شود/برگزاری نماز عید فطر در فضای باز /استان مرکزی رتبه اول کشور دربستری ها ابتلای 56799 نفر به کووید۱۹ در استان مرکزی/شناسایی 437 مورد مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟! زحمات کادر درمان در سونامی چهارم کرونا شاهکار بود/ مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است رفع تصرف از اراضي دولتی در کمیجان اصلاح‌طلبان تا کم می‌آورند به کارگزاران اتهام می‌زنند/ کل کارنامه روحانی به‌پای اصلاحات است/ یک نفرت ملی علیه روحانی شکل‌گرفته است/ ساده‌لوحی آشنا باعث انتشار فایل صوتی ظریف شد/ اصلاح‌طلبان به محسن هاشمی حسادت می‌کنند تشکیل بسیج سازندگی حاصل اندیشه والای مقام معظم رهبری برای هویت بخشیدن به جوانان است/توزیع ۸۵۰ سری جهیزیه بین زوج های جوان در استان مرکزی
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷
کد خبر: 46942
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
فعال عرصه اقتصاد مقاومتی مطرح کرد:

صادرات سالانه 3 تن صابون از آشتیان/احیای سوغات ۵۰۰ساله

فعال عرصه اقتصاد مقاومتی به صادرات صابون آشتیان اشاره‌ای کرد و گفت: در حال حاضر سالانه حدود 3 تن صابون به کشورهایی ازجمله ایتالیا، آلمان، چین صادر می‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ تولید ملی مقدمه‌ای خواهد بود بر اشتغال‌زایی و کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها و همچنین باعث بهبود وضعیت اجتماعی، زندگی مردم و همچنین کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد که منجر به رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.

بنابراین دغدغه اصلی این روزهای سیاست‌گذاران و قانون‌گذاران کشور، باید حمایت از تولید ملی باشد. به نظر می‌رسد که در این راستا باید پیگیری و اجرای سیاست‌های اصولی و کارآمد، آن‌چنان‌که بایدوشاید به توانمندی بخش تولید در کشور منجر شود؛ انجام گیرد.

هرچند این روزها بحث حمایت از تولید ملی با بحث حمایت از خرید کالای ایرانی گره‌خورده است و سیاست‌گذاران هم تلاش دارند با ایجاد یک فضای همدلی شرایط را برای خرید کالای ایرانی فراهم کنند، اما این موضوع باید دقیق‌تر و جامع‌تر از گذشته از سوی دولت و مسئولین پیگیری شود.

در کنار نقش مسئولین در حمایت از تولید داخلی نهادینه شدن حرکت‌های جهادی مهم‌ترین اصل در افزایش تحقق تولید ملی، حمایت از کار، سرمایه ایرانی و پیشرفت در ظرفیت‌های خدماتی و تولیدی کشور است، چراکه بهره‌وری حاصل و برآیند کارایی و اثربخشی است.

پیشرفت اقتصادی در جامعه ما شدنی است مادامی‌که هریک از اعضای جامعه با مشارکت و ملزم کردن خود به عملیاتی شدن برنامه‌ها و اهداف، موجب خلق منابع افزایش درآمد و ثروت برای کشور شوند؛ لذا مردم با مشارکت و سرمایه‌گذاری در بسترهای تولیدی کشور می‌توانند گامی اساسی در این مسیر اعمال کنند.

صابون آشتیان یکی از تولیدات ارگانیک داخلی است

پرویز ذکایی یکی از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی در شهرستان آشتیان است که در تولید صابون فعالیت دارد در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: صابون محلی و ارگانیک، سوغات ۵۰۰ساله شهرستان آشتیان است و این شهرستان زمانی با ۲ کارگاه تولیدی ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن صابون، را داشته است.

ذکایی با اشاره به اینکه حدود سی سال است که در این فعالیت اشتغال دارد و در حال حاضر تولید سالانه کارگاهش را در شرایط کنونی حدود ۴۰ تا ۵۰ تن عنوان کرد و گفت: ۱۰-۱۵ سال پیش در حدود ۹۰ تن تولیدات صابون داشتیم حتی گاهی اوقات میزان تولید به ۱۰۰ تن هم می‌رسید، اما تولیدات به‌مرورزمان و با شرایط اقتصادی کمتر شد.

وی افزود: با توجه به اینکه تولید صابون محلی اختصاص به فصل تابستان دارد و در فصول سرما تولید نمی‌شود، از ۳۶۵ روز سال تنها حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز را کار می‌کنیم.

فعال عرصه اقتصاد مقاومتی بابیان اینکه صابون آشتیان تقریباً در سطح کشور شناخته‌شده است، بیان کرد: صابون‌های تولیدشده علاوه بر تأمین نیاز استان به استان‌های قم، تهران، اصفهان،همدان نیز ارسال می‌شود.

این تولیدکننده بابیان اینکه برند جهانی صابون آشتیان را به ثبت رسانده‌ام بیان کرد: در صورت تأمین سرمایه تأمین شود می‌توان کار را به شکل مطلوبی توسعه دهیم.

صادرات سالانه 3 تن صابون از آشتیان

ذکایی به صادرات صابون هم اشاره‌ای کرد و افزود: در حال حاضر سالانه حدود 3 تن صادرات به کشورهایی ازجمله ایتالیا، آلمان، چین انجام می‌شود که به دلیل ارگانیک بودن، کیفیت صابون‌ها کشورها مجدداً درخواست صادرات دارند.

وی در مورد ظرفیت اشتغال‌زایی این حرفه افزود: در حال حاضر دو کارگر ثابت دارم اما اگر کار توسعه پیدا کند برای حدود ۱۵ نفر و به‌صورت دائم اشتغال‌زایی می‌شود.

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی، عدم تبلیغات مناسب را از مشکلات صابون آشتیان دانست و عنوان کرد: باوجوداینکه صابون آشتیان ازنظر کیفیت بسیار عالی است اما به دلیل پایین بودن ظرفیت کاری و مشکلات تبلیغاتی عملکرد ضعیفی دارد.

ذکایی که با حفظ اصالت صابون‌های آشتیان که ارگانیک بودن آن است و تلفیق آن با گیاه‌های دارویی مناسب پوستی توانسته تغییرات مناسبی را در تولیدات خود ایجاد کند و بر مشکلات فایق بیاید، درباره صابون‌های گیاهی اظهار کرد: یکی دو سال اخیر با تولید صابون‌های گیاهی توانستیم میزان تولید را بهبود ببخشیم. الآن در حال دریافت برند و مجوز هستیم اما سرمایه لازم را نداریم.

وی اضافه کرد: برای بسته‌بندی، قالب، خشک‌کردن، نیاز به دستگاه‌های جدید داریم که خرید آن منوط به داشتن حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه است. با تلاش‌هایی که کردیم هنوز نتوانستیم این سرمایه را تأمین کنیم.

حمایت دولت از تولید داخلی؛صفر!

این تولیدکننده تسهیلات و حمایت‌های دولت را ناچیز و ناکارآمد توصیف کرد و گفت: تسهیلات دولتی که دریافت کردیم در حد صفر است. برای حل مشکلات تولیدی وام‌های شخصی می‌گیریم که بازپرداخت ۶ ماهه یا یک‌ساله دارد و اصلاً گرهی از کار ما باز نمی‌کند. سقف این وام‌ها هم ۳۰-۴۰ میلیون است که سود زیادی دارد و باید در عرض ۶ ماه تسویه شود. با توجه به اهمیت حمایت از تولیدکننده‌های داخلی از مسئولین می‌خواهم که وام‌هایی با سود کم تخصیص دهند و زمان بازپرداخت طولانی‌تر باشد که بتوانیم از آن استفاده کنیم.

وی توجه به تولیدات داخلی را راه‌حل مؤثری برای مبارزه با بیکاری دانست و افزود: اگر کار سالانه باشد، کار به‌طور مداوم انجام شود، چرخش کار خوب باشد، خیلی‌ها می‌توانند در این حرفه مشغول شوند. حداقل تا ۴۰۰ نفر مستقیم و غیرمستقیم می‌توانند از این طریق درآمد کسب کنند.

دستگاه‌های ارزشی حامی اقتصاد مقاومتی

ذکایی مطرح‌شدن اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری و حمایت از تولیدکننده داخلی را بسیار مهم دانست و گفت: با دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی موفق به توسعه فعالیتم شدم، تا پیش‌ازاین هیچ‌وقت کارگر ثابت نداشتم، کارگری که دائمی باشد و تحت پوشش بیمه باشد اما با کمک بسیج و سپاه و بعد از حمایت از طرح‌های اقتصاد مقاومتی توانستم دو کارگر ثابت را بیمه کنم. هرچند کاری که انجام می‌دهیم خیلی کمتر از توان و ظرفیت است.

این تولیدکننده، خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم این صنعت قدیمی را حفظ کنیم و باعلاقه پیش می‌رویم اما مسئولین باید توجه کنند که اگر از ما حمایت اساسی بشود این کار رونق می‌گیرد.

انتهای پیام/

captcha