ظریف و امضایی پر ابهام+ عکس نوشت حضور در اغتشاشات تنها سابقه اجرایی تاج زاده+ عکس نوشت کدخدایی: کسانی که قبلا صلاحیت‌شان تائید نشده، در انتخابات ثبت‌نام نکنند کدام گروه های شغلی و سنی واکسن زده اند/واکسیناسیون عمومی از پاییز حضور پرشور مردم در انتخابات از نشانه‌های مقاومت است/ جریان سازش یک فرصت‌سوزی برای فلسطین بود سازوکار واکسیناسیون در استان سریع‌تر و چابک‌تر شود/برگزاری نماز عید فطر در فضای باز /استان مرکزی رتبه اول کشور دربستری ها ابتلای 56799 نفر به کووید۱۹ در استان مرکزی/شناسایی 437 مورد مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟! زحمات کادر درمان در سونامی چهارم کرونا شاهکار بود/ مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است رفع تصرف از اراضي دولتی در کمیجان
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
کد خبر: 40479
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
وقتی عشق و اراده با اقتصاد گره می‌خورد؛

«کارگاه‌های صابون‌پزی» جلوه‌گاه اقتصاد مقاومتی/اشتغالزایی برای 50 نفر با احیای صنعت موروثی

شهرستان آشتیان از دیرباز به‌دلیل جاذبه‌های متعدد گردشگری و همچنین صنایع‌دستی و سوغات متعدد، شهره خاص و عام بوده و معمولاً گردشگران و مسافرانی که به این شهر سفر می‌کنند، دست خالی باز نمی‌گردند.

به گزارش دیار آفتاب؛ یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی تکیه بر توانمندی داخلی و تولید است. مقام معظم رهبری در اردیبهشت 94 در این باره فرمودند «حلّ‌ مشکلات مجموعه‌ اقتصادی کشور را در درون کشور باید پیدا کرد؛ ستون فقرات هم عبارت است از تولید؛ ستون فقرات اقتصاد مقاومتی که ما عرض کردیم، عبارت است از تقویت تولید داخلی».

بنگاه‌ها و صنایع کوچک و متوسط به علت ویژگی های خاص خود، کارکرد های منحصر به فردی دارند‌ که می‌توانند ضمن کاهش آمار مهاجرت و ایجاد اشتغال، نقش بسزایی در اقتصاد خُرد و کلان کشور ایفا کنند. از این‌رو کارگاه‌های کوچک و زودبازده در تحقق اقتصاد مقاومتی بر هیچ کس پوشیده نیست.

شهرستان آشتیان از دیرباز به‌دلیل جاذبه‌های متعدد گردشگری و همچنین صنایع‌دستی و سوغات متعدد، شهره خاص و عام بوده و معمولاً گردشگران و مسافرانی که به این شهر سفر می‌کنند، دست خالی باز نمی‌گردند.

آنچه که از 500 سال تاکنون این شهرستان را از دیگر مناطق کشور متمایز ساخته است وجود کارگاه‌های صابون‌پزی است که نماد و نمونه‌ای از تکیه و تاکید بر صنایع و تولیدات داخلی است و در صورت حمایت بیشتر می‌تواند زمینه اشتغالزایی فراوانی را ایجاد کند.

صابون‌ آشتیان از جمله تولیدات اقتصاد سنتی و سوغات شهر آشتیان است که در سال‌های اخیر حال و روز خوشی را به خود ندیده است. به طوری که از بین 50 کارگاه فعال صابون‌پزی تنها دو کارگاه تا به امروز توانسته‌اند در این شرایط اقتصادی به حیات خود ادامه داده که همچنان این صنعت بومی را روی پا نگه دارند.

ذکایی یکی از دو تولید کننده صابون سنتی آشتیان است که توانسته است این شغل موروثی را به رغم سختی و مشقت فراوان با عشق و علاقه نگه دارد و زمینه اشتغال برای 50 نفر را به شکل مستقیم و غیرمستقیم مهیا سازد.

این تولیدکننده صابون سنتی آشتیان در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ با بیان اینکه سالانه بین ۵۰ تا۸۰ تُن صابون تولید می کند، گفت: تجربیات و علاقه شخصی باعث شده که مصمم، فعالیت خود را دنبال کنم بی‌شک اگر علاقه شخصی نداشتم خیلی پیش‌تر، کار را رها کرده بودم. در ضمن اینکه تجربیات بسیاری را هم در طول این مدت کسب کرده‌ام.

ذکایی با اشاره به اینکه درگذشته تعداد کارگاه‌های تولید صابون در آشتیان بسیار بوده است به سختی‌های کار اشاره و تصریح کرد: هزینه بالای تولید و سختی کار از جمله دلایلی است که باعث شده امروز تنها دو کارگاه فعال در این شهر باقی بمانند.

این تولید کننده صابون سنتی آشتیان با بیان اینکه صابون آشتیان در ۵ ساعت آماده و بیش از ۵ روز در آفتاب خشک می‌شود تا به مرحله استفاده برسد و اکنون سوغات اول آشتیان است، گفت: تولید صابون محلی اختصاص به فصل تابستان دارد و در فصول سرما تولید نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مواد اولیه تولید صابون محلی آشتیان چربی حیوانی، سود سوزآور، نمک و آب است، گفت: جداسازی سود سوزآور و نمک از صابون و تولید صابون خالص و پخته شدن آن در دو مرحله از ویژگی‌هایی است که آن را از صابون صنعتی متمایز می‌کند.

انتهای پیام/

captcha