مشارکت ۴۹ درصدی مردم استان مرکزی در انتخابات ریاست جمهوری/بیاتی از حوزه تفرش،آشتیان و فراهان به مجلس راه یافت/پایان شمارش آرای شورای شهر در استان مرکزی مضرات شیر موز که باورش سخت است!  ۹ فوتی و شناسایی ۱۳۶مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  اعضای منتخب دوره ششم شورای شهر خنداب و جاورسیان مشخص شدند 2 کشته در حوادث رانندگی روز گذشته در استان مرکزی  منتخبین شورای شهرهای کمیجان و میلاجرد مشخص شدند سقوط بالگرد حامل صندوق‌های اخذ رای در دزفول/ یک نفر کشته و ۱۱ زخمی درخشش ملت در اولین آزمون قرن/ آیت‌الله رئیسی؛ هشتمین رئیس جمهور ایران اسامی اعضای دوره ششم شورای شهر تفرش اعلام شد کشف780 دستگاه گوشی تلفن همراه در توقیف 2دستگاه خودروی شوتی در شازند
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۶
کد خبر: 32231
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
پژوهشگر رسانه مطرح کرد؛

دولت روحانی، امنیتی‌ترین دولت تاریخ انقلاب در برخورد با رسانه‌ها/چتر حمایتی لایحه جدید دولت بر سر رسانه‌های حامی

پژوهشگر رسانه گفت: دولت با وعده حمایت از رسانه‌ها به دنبال دولتی کردن رسانه هاست اما در این طرح تنها چیزی که عاید رسانه می شود عضویت اجباری در این نهاد با محدودیت‌های مختلف در عرصه رسانه است.

به گزارش دیار آفتاب؛ احمد قدیری ابیانه، پژوهشگر رسانه و کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر آشتیان با اشاره به ابلاغ لایحه «سازمان رسانه‌ای» از سوی وزارت ارشاد به کمیسیون فرهنگی دولت و انتقادات برخی مدیران رسانه و خبرنگاران به این لایحه گفت: مناسبات دولت و رسانه ها تنها به بحث این لایحه رسانه ای معطوف نمی شود، دولت روحانی امنیتی ترین دولت ها در تاریخ نظام جمهوری اسلامی ایران است، از شخص رئیس جمهور که سالها در کسوت نظامی به دبیری شورای امنیت ملی مشغول بوده تا وزرای دولت روحانی که با سوابق آن ها آشنا هستیم.

تجلی نگاه امنیتی به مقوله رسانه در دولت روحانی

وی افزود: رویکرد تعامل دولت روحانی با رسانه تعامل بالا به پایینی و دستوری همراه با بایدها و نبایدها بوده است، تجلی این نحوه نگاه به رسانه ها را در کنفرانس های مطبوعاتی اعمال سلیقه و فلیتر در دعوت از رسانه ها، فرصت برای طرح پرسش بخصوص در مورد رسانه های منتقد دولت بارها شاهد بوده ایم.

قدیری ابیانه با اشاره به تعاملات خاص و عجیب دولت روحانی با مطبوعات اظهار کرد: بیشترین سهم در توزیع یارنه های مطبوعات را رسانه های اصلاح طلب گرفتند و رسانه های اصولگرا و منتقد دولت در قعر لیست دریافت این یارانه هستند.

دولت معتقد به ولنگاری اجتماعی در شبکه های اجتماعی است

پژوهشگر رسانه بیان کرد: از سویی، در حالی که شبکه های اجتماعی بستری برای ناامنی های مختلف سیاسی، سیاسی و امنیتی و ایجاد شبهات نظام شده اند، دولت اصرار دارد هیچگونه نظارت، کنترل و محدودیت بر این فضا اعمال نشود.

وی گفت: دولت معتقد به ولنگاری در شبکه های اجتماعی است، نمونه آن کانال « آمدنیوز» است که در انتخابات ریاست جمهوری از شخص آقای روحانی حمایت می کرد و پوسترهای تبلیغاتی وی را منتشر می کرد.

دولت به دنبال محدود کردن رسانه های اصیل و سنتی است

قدیری ابیانه با اشاره به لایحه سازمان رسانه ای تصریح کرد: در شرایطی که دولت در برخورد با شبکه های اجتماعی چنین رویکردی دارد به دنبال محدود کردن رسانه های اصیل و سنتی است.

لایحه سازمان رسانه ای مشابه اقدام شورای امنیت در NPT

پژوهشگر رسانه بیان کرد: اقدامی که دولت می خواهد با رسانه ها کند، همان کاری است که اعضای شورای امنیت در NPT با کشورهای غیر هسته ای انجام دادند.  آن ها تحت عنوان حمایت از کشورهای غیرهسته ای و با وعده برخورداری از حمایت با پیوستن به باشگاه غیرهسته ای این موضوع را پیش بردند و البته چیزی هم عاید کشورهای غیر هسته ای نشد.

عضویت اجباری رسانه ها زیر چتر دولت

وی ادامه داد: دولت با وعده حمایت از رسانه ها در قالب یک نهاد مشخص، در صدد است تا رسانه ها را زیر چتر نظام دولتی بیاورد و در این طرح تنها چیزی که عاید رسانه می شود عضویت اجباری در این نهاد با محدودیت های مختلف در عرصه رسانه است.

قدیری ابیانه اظهار کرد: در این لایحه آمده است که هیچ فردی به جز «خبرنگاران به رسمیت شناخته شده» حتی حق به همراه داشتن تجهیزات خبرنگاری را ندارند، چیزی که هم اکنون برای عموم آزاد است با تصویب این لایحه برای خبرنگاران هم ممنوع می شود.

کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل گفت: تعریف خبرنگاری از دیدگاه دولت این است «خبرنگاری که اخبار را منطبق بر واقعیت نشر دهد» و واقعیت هم از نظر دولت آمارهایی است که از سوی دولتمردان بیان می شود و در واقع اخباری که تعریف و تمجید از دولتمردان است، واقعیت دارد.

دولت با عنوان کنترل و نظارت در صدد اعمال قدرت بر نحوه نشر اخبار

مؤلف کتاب تکنیک‌های عملیات روانی در حوزه رسانه خاطر نشان کرد: دولت با عنوان کنترل و نظارت به دنبال اعمال قدرت بر روند کار رسانه و نحوه نشر اخبار و تحلیل ها است که برای دولت رضایت کاذب افکار عمومی را در بر خواهد داشت.

انتهای پیام/ک

captcha
آخرین اخبار