شهادت شهید «ضرغام‌پرست» نشانه سبعیت دشمنان کوردل است امید آلومینیوم سازان برای پایان ناکامی، تلاش خودروسازان برای بقا! کاهش فوتی های افرادی که واکسن زده اند/افزایش ظرفیت واکسیناسیون جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد روایت معصومه آباد از نظر سردار سلیمانی درباره کتاب من زنده‌ام احتمال بازگشت خاموشی‌ها در هفته آینده به دلیل افزایش دمای هوا دولت ائتلافی در افغانستان تشکیل شود/تحرک مشکوک آمریکادر افغانستان آنالیزها برای افزایش قیمت نان در استان مرکزی به‌زودی آغاز خواهد شد/ خرید بیش از 60 هزار تن گندم از کشاورزان استان افتتاحیه المپیک زیر سایه کرونا/ دردسر تازه برای لک و پرسپولیس/ استقلالی‌ها باز هم تمرین را تحریم کردند آب به خوزستان رسید / همه متهمان بحران آب / تغییر راهبرد نفتی ایران
شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
کد خبر: 18044
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۱

پوستر/ باور به توان ایرانی؛ از ساخت لولهنگ تا پرتاب موشک

یکی از برجستگان آن دوران می گفت که ایرانی اگر بخواهد پیش برود، بایستی از فرق سر تا پا بشود غربی و اروپایی؛ باید همه‌چیزِ خودش را شبیه آنها بکند، شاید بتواند جلو برود؛ یعنی به خودشان باور نداشتند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از نسل فردا؛ مقام معظم رهبری در سخنرانی ابتدای سال 95 در حرم مطهر رضوی فرمودند: «آن روزها در دوران پهلوی، یکی از ارکان دولت می گفت که ایرانی باید برود لولهنگ بسازد! شماها نمی دانید لولهنگ چیست؛ لولهنگ آفتابه‌ی گِلی [است]، آن هم نه آفتابه‌ی از جنس فلز. آن قدیمِ معمول بود که از جنس گِل آفتابه درست می کردند. می گفت ایرانی لیاقتش همین است که برود لولهنگ بسازد؛ ایرانی را چه به اختراعات! آن روز این‌جوری می گفتند.»

ایشان ادامه دادند: «یک نفر دیگر از برجستگان آن دوران می گفت که ایرانی اگر بخواهد پیش برود، بایستی از فرق سر تا پا بشود غربی و اروپایی؛ باید همه‌چیزِ خودش را شبیه آنها بکند، شاید بتواند جلو برود؛ یعنی به خودشان باور نداشتند. خب، انقلاب آمد این ناباوری را بکلّی تبدیل کرد به باور به خود، اعتماد به‌ نفس ملّی؛ امروز جوان ایرانی می گوید ما می توانیم. در بسیاری از موارد در پیشرفتهای علمی غیر از آنچه حالا امروز بحمدالله در دسترس قرار گرفته است و پیشرفت هایی که تحقّق پیدا کرده است.»

مقامم معظم رهبری در ادامه فرمودند: «یکی از سنگرهای دشمن برای تسلط بر کشور ما، عبارت بود از تزریق بی اعتقادی به خود. بی اعتمادی به خود. نداشتن اعتماد به نفس ملی. در مقابل چشمشان زرق و برق غربی‌ها را مشاهده می کردند. در خودشان این چیزها نبود لذا احساس بی اعتمادی به خود می کردند. آن روز یکی از ارکان دولت، در دوران پهلوی گفت که ایرانی باید برود لولهنگ بسازد. می گفت ایرانی لیاقتش همین است. ایرانی را چه به اختراعات.»

پنجره (3)

برای دانلود فایل اصلی پوستر اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/ک

captcha
آخرین اخبار