10 واحد صنفی فاقد پروانه کسب در اراک پلمب شد کنگره شهدای استان مرکزی با محوریت مردم و خصوصا جوانان نقش آفرینی می کند/راه اندازی قرارگاه تخصصی جهاد تبیین به برکت کنگره شهدا پیش بینی افزایش فروش نفت/ ژاپن از خریداران سنتی نفت ایران است ب ام و XM ۲۰۲۳ تندیس معلم در دلیجان رونمایی شد دستگيري سارق پارکینگ آپارتمان های مسکونی با 9 فقره سرقت در اراک/ 500 میلیون ریال از اموال سرقتی کشف شد تعادل عرضه و تقاضا در اغلب خودروهای تولیدی کشور در نیمه دوم امسال خاندوزی: اعطاى ٧٩٣ هزار وام خرد و بدون ضامن تا ١٥ شهریور ١٤٠١/ رشد اقتصادی کشور به ۳.۸ درصد رسید کشف 19 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مرکزی / 8 دستگاه خودروی شوتی توقیف شد ایرانِ 7 تکه؛ نقشه آمریکایی تجزیه ایران
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۲
کد خبر: 99515
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۶

زمزمه‌های اولین داوطلب نامزدی در انتخابات ۱۴۰۴

آیت الله عاملی امام جمعه اردبیل گفته است: ما باید قدردان شهدایی مثل سردار سلیمانی و شهید همدانی باشیم که توطئه‌ای بسیار بزرگ علیه امنیت کشور را در سوریه خنثی کردند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سرویس سیاست مشرق -  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

زمزمه‌های اولین داوطلب نامزدی در انتخابات ۱۴۰۴

زمزمه‌های اولین داوطلب نامزدی در انتخابات ۱۴۰۴/

علی صوفی، فعال چپ و از وزرای دولت اصلاحات در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا درباره اظهارات اخیر محمدرضا عارف مبنی بر اینکه "هیچ‌گاه برای اصلاح‌طلبان فرش قرمز پهن نکردند و نمی‌توان به خاطر محدودیت‌ها کنار کشید"؛ ضمن بیان سابقه محمدرضا عارف در هم نوایی با اصلاح طلبان برای شرکت نکردن در انتخابات های ۹۸ و ۱۴۰۰ گفته است:

"آقای عارف در سال ۹۲ به فرمان آقای خاتمی در دقیقه نود از حضور در انتخابات ریاست جمهوری به نفع آقای روحانی انصراف داد. آقای عارف در انتخابات ۱۴۰۰ هم حضور پیدا نکردند و حاضر به شرکت در این بازی نشدند. در جبهه اصلاحات وقتی که برنامه کاندیداهای ریاست‌جمهوری مورد بررسی قرار می‌گرفت آقای همتی اصلا شرکت نکرد، آقای مهرعلیزاده ده رای یعنی حداقل آرا مورد نیاز را کسب نکرد و اما آقای عارف با توجه به اینکه بیش از بیست رای آورد اما در مرحله ارائه برنامه وارد نشد و انصراف داد. بنابراین معنای صحبت‌های آقای عارف این بود که من بدون توجه به رای جبهه اصلاحات وارد میدان می‌شوم و منتظر تصمیم دقیقه نودی جریان اصلاحات نخواهم شد. "[۱]

*جدای از تفسیر صوفی بایستی به این نکته اشراف پیدا کرد که عزم عارف برای حرکت در مسیر خلاف اصلاح طلبان و مخالفت ضمنی او با "تحریم انتخابات" یک رفتار مثبت ارزیابی می شود و باید امیدوار ماند که عارف از همراهی با حرکت هسته سخت جریان چپ برای ذبح دموکراسی و تخریب صندوق رأی دست بردارد.

مع الوصف سابقه سیاسی عارف نشان می دهد که او علیرغم حقیقتی که می بیند و علیرغم عقلانیتی که به سمت آن میل دارد اما ممکن است در دقیقه ۹۰ به فرمان دوستان ناباب خود در ستاد اصلاحات عمل کند.

فلذا باید به طرح نامزدی عارف برای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴ با تردید نگریست.

پیش از این کسانی از چپ های ستادی از جمله سعید حجاریان و فیض ا... عرب سرخی ابراز کرده اند که انتخابات بعدی نیز از سوی اصلاح طلبان تحریم خواهد شد. [۲]

***

"تحلیل‌های غلط و سطحی" اینگونه جان مردم را می‌آزارد

زمزمه‌های اولین داوطلب نامزدی در انتخابات ۱۴۰۴/

هدایت آقایی، از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا پیرامون مسائل فرهنگی و بحث گشت ارشاد گفته است: دلیل اصلی به اعتقاد من در موضوع تشدید برخورد با برخی از مسائل این است که اصولگرایان در زمینه‌های دیگر کم آورده‌اند. کسانی که شعار یک دست کردن فضای سیاسی کشور را داشتند و امروز قدرت را در هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه و تمام ابزارهای امنیتی و اطلاعاتی را در دست دارند و دیگر بهانه‌ای برای این‌که کم و کسری‌ها را نتوانند بپوشانند، ندارند بنابراین هنگامی که با کمبودها و عدم پاسخگویی در زمینه‌های معیشتی روبه‌رو می‌شوند به یکسری مظاهر روی می‌آورند و افکار عمومی را به آن سمت سوق می‌دهند.

او می افزاید: بعضی فکر می‌کنند اگر رفتاری اینچنینی نداشته باشند عقب می‌افتند و پایگاهی که دارند تضعیف می‌شود.

آقایی اظهار کرد: معتقدم یکی از دلایل اصلی روی آوردن اصولگراها به این رفتارها در برابر مردم پاسخگو نبودن‌شان در خصوص اتفاقات جاری کشور است بنابراین به یک نوع فرافکنی روی می‌آورند. [۳]

*دقت شود که مسئله یکدستی از ابتدا مدعای اصلاح طلبان تحریمی بود نه شعار اصولگرایان!

و گرنه نظام یکدست سیاسی اساسا جز در حکومت دیکتاتوری ممکن نیست و کسی که در جمهوری هایی که دارای تفکیک قوا هستند از گزاره یکدستی سخن بگوید عملا چیزی از سیاست نمی‌فهمد.

در سمت دیگر ماجرا نیز تفاوت رویکرد سران ۳ قوه کشور در مقطع فعلی و حتی برخی انتقادات و مسیرهای مختلف نیز به وضوح نشان میدهد که ادعای یکدستی در کشور یک ادعای باطل است.

مسئله نهادهای اطلاعاتی و امنیتی نیز یک بحث جداست و لابد آقای آقایی انتظار ندارند که مدیریت نهادهای امنیتی کشور در دست جریانات فتنه گر و کسانی باشد که وفاداری آنها به نظام و انقلاب و حتی به صندوق رأی و جمهور محل تردیدهای جدی است.

مسئله کم آوردن و فرافکنی هم به حدی ضعیف است که ما قضاوت درباره آن را بر عهده مخاطبان محترم می گذاریم.

صد البته مشکلاتی در بخش اجرائیات و اقتصاد کشور وجود دارد. اما آیا کسی را یارای آن هست که بتواند بوسیله ای منکر این مشکلات شود و یا بخواهد آنطور که آقایی گفته با رفتارهای دیگر؛ حواس مردم را پرت کند؟

پاسخ این سوالات مشخص است و البته جهان سیاست نیز در حدی از پیشرفتگی و عقلانیت قرار دارد که باطل بودن تحلیل های سطحی و فاقد مطالعه امثال آقایی به راحتی در آن مشخص می شود.

***

از جهاد تبیین یک امام جمعه برای معرفی شهیدان سلیمانی و همدانی

"میرحسین موسوی" اینگونه لایق حصر شد!

زمزمه‌های اولین داوطلب نامزدی در انتخابات ۱۴۰۴/

آیت الله سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه طی سخنانی گفت: اخیرا رژیم صهیونیستی مدح عظیمی از هوش، فطانت، قاطعیت، درایت، جرات و شجاعت "سیدحسن نصرالله" منتشر کرد و یک صهیونیست بزرگ در این باره نوشت "او در استفاده از فرصت ها فوق العاده است و اشراف بسیار استثنایی بر اوضاع امنیتی و اقتصادی اسرائیل دارد و در تهدیدات خود بسیار جدی است و اسرائیلی‌ها در عالم عرب فقط او را می شناسند و تهدیدات خود را به زبان عبری ترجمه می کند و جنگ روانی عظیمی علیه اسرائیل به راه می‌اندازد. "

وی در ادامه با نقل نوشته های این صهیونیست ادامه داد: "او (نصرالله) به ملت لبنان فهمانده که فقط از امنیت آنها دفاع نمی‌کند بلکه دفاع جانانه از اقتصاد لبنان دارد و اگر اسرائیل در منطقه نفت‌خیز کاریش به نفت برسد و رها کند تا لبنان از آن استفاده کند سید حسن به قهرمان بزرگ ملی لبنان تبدیل می‌شود و اگر به لبنان تحویل ندهد نصرالله جنگ خطرناکی را به اسرائیل تحمیل می‌کند در حالی که اسرائیل تحمل این جنگ را ندارد".

به گزارش ایرنا، خطیب نماز جمعه اردبیل ادامه داد: نقل این سخنان به خاطر آخرین عبارت این اظهارات است و آن این است که مسئول ارشد اسرائیلی می‌گوید "ما هیچ وقت نمی‌توانیم به ایران حمله کنیم چون در آن صورت حزب الله اسرائیل را به جهنم تبدیل خواهد کرد" و این سخن کاملاً نشان می‌دهد که برای تامین امنیت کشور باید بیرق را در خارج از کشور برپا کرد.

وی ادامه داد: به تعبیر امیرالمومنین (ع) هر کس در داخل خانه خود مورد هجمه قرار گیرد، حتما ذلیل خواهد شد و در این خصوص باید هزاران تحسین به رهبر انقلاب گفت که زمینه امنیت کشور در خارج از کشور شکل می گیرد و ما باید قدردان شهدایی مثل سردار سلیمانی و شهید همدانی باشیم که توطئه‌ای بسیار بزرگ علیه امنیت کشور را در سوریه خنثی کردند. [۴]

*نکات منطقی مورد اشاره آیت الله عاملی در بحث ضرورت دفاع فرامرزی از منافع کشور بایستی در سطح افکار عمومی نیز بیش از این تبیین شود.

اگرچه به لطف الهی، رهبری با درایت و حکیم داریم که بیش و پیش از همه به این الزام استراتژیک آگاه بود و در حالی که عده‌ای با حرکات و حضور ایران در فرا مرزها مخالف می کردند اما رهبری معظم انقلاب بیرق امنیت و منافع را در خارج از مرزها بر زمین کوبید و جانفشانی رجالی همچون شهید سلیمانی، شهید همدانی موجب شد که نه تنها منافع و امنیت ایران حفظ شود بلکه متحدان ایران نیز مورد حمایت قرار گیرند.

اینکه در زمانه فعلی یکی از اضلاع فتنه از فهم این حقیقت عاجز است و با قلم شکسته خود مشغول اباطیل گفتن علیه این همه مجاهدت و خردمندی است البته جای تعجب نیست. چه اینکه جریان جهل و دشمنان عقلانیت در همیشه تاریخ زیسته اند و البته مزاحم مردمان بوده اند.

البته باید همچنان توجه داشت که این خردمندی و دوراندیشی ولی فقیه بود که نه تنها امنیت ایران را از متن کشور تا کیلومترها دورتر از مرز حفظ کرد بلکه فتنه گران اصرار کننده بر فتنه را نیز در تدبیری مثال زدنی به گزینه حصر سپرد تا مردم، اسلام و ایران را از شرّ آنان و وساوس غلط و کثیف آنان حفظ کند.

فلذا لطف الهی شامل حرکت عقلانی انقلاب مردم ایران شد و رایحه امنیت و دور کردن خطر از جان پاک ایران در کوچه های شهرها و قریه های ما پیچید.

***

1_https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1262815

2_mshrgh.ir/1352504

3_https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1262214

4_ https://irna.ir/xjKdWK

captcha
آخرین اخبار