اعتکاف دهه هشتادی‌های در اراک آیین رونمایی از مقاله نقش شهربانی استان در دفاع مقدس اولین محموله کمک‌های مردمی استان مرکزی به مناطق زلزله‌زده خوی ارسال شد/ آمادگی کامل سپاه و بسیج استان برای کمک به مردم خوی افتتاح نمایشگاه اقتصاد مقاومتی و صنایع‌دستی بانوان در محلات برگزاری اولین رویداد تولید محتوای دیجیتال در فراهان برگزار شد بازدید سرلشکر سلامی از مناطق زلزله‌زده خوی؛ سپاه با تمام امکانات در کنار مردم است کلنگ زنی و افتتاح 30 پروژه در شهرستان دلیجان اعزام 160 دانش‌آموز دختر فراهانی به مناطق عملیاتی جنوب نمایش ۱۶ فیلم جشنواره فجر در اراک حال و هوای اردوی راهیان نور دانش آموزان اراکی
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶
کد خبر: 99506
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۴
در گفتگوی دیارآفتاب با استاندار مرکزی مطرح شد؛

بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در حال انجام است

مخلص الائمه گفت: کار بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک پیش از سفر هیئت دولت به استان مرکزی با همکاری برخی گروه های علمی، مراکز پژوهشی و سازمان های مردم نهاد آغاز شده که تاکنون پیشرفت خوبی هم داشته است.

فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون مسئله آلودگی هوای اراک و تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص در جریان سفر اخیر رئیس جمهور به استان مرکزی اظهار داشت: در رابطه با بحث الودگی هوای اراک در جریان سفر ریاست جمهور مصوباتی را داشتیم به ویژه بحث توسعه فضای سبز کلانشهر اراک ذیل طرح جامع کاهش آلودگی هوا مصوب سال 1384 که کارهای عقب افتاده ای وجود دارد و توانستیم در این رابطه اعتباراتی را بگیریم.

وی افزود: رئیس جمهور در تمام دیدارهایی که در جریان سفر داشتند بر روی بحث آلودگی هوا تمرکز و توجه داشتند علت هم این است که گزارش خوبی را تهیه کرده بودند و هم در دوره ریاست قوه قضائیه نسبت به مسائل استان اشراف داشتند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: یکی از مسائل این است که طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک پس از یک دوره تقریبا 15 ساله الان با ایرداتی مواجه است و پاسخگوی نیازهای فعلی نیست که موضوع  بازنگری آن در جلسه شورای اداری نیز مورد اشاره قرار گرفت.

مخلص الائمه خاطرنشان کرد: کار بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک پیش از سفر هیئت دولت به استان مرکزی با همکاری برخی گروه های علمی، مراکز پژوهشی و سازمان های مردم نهاد آغاز شده که پیشرفت خوبی هم داشته و به محض نهایی شدن در اختیار هیئت وزیران قرار خواهد گرفت تا طرح اصلاحی مبنای عمل قرار گیرد.

وی ادامه داد: فعلا طرح قبلی مبنای اجراست و امیدواریم بتوانیم نواقص آن را نیز برطرف کنیم هر چند بحث آلودگی هوا مسئله ای نیست که فقط اختصاص به اراک داشته باشد و امروز اکثر کلانشهرها و شهرهای صنعتی در خصوص آلودگی هوای هیدروکربنی و همه شهرها و حتی روستا ها با آلودگی هوای ناشی از ریزگردها درگیری دارند و اراک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

استاندار مرکزی افزود: در اراک هم با آلودگی هوای تابستانی و هم آلودگی هوای زمستانی با منشا های مختلف مواجه هستیم، از ریزگردها در فصل گرم تا آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی که در فصل سرد به آلودگی هوای اراک دامن می زند.

مخلص الائمه اظهار داشت: امیدواریم با کاری در حوزه پالایشگاهی در حال انجام است بخشی از آلودگی را مهار کنیم و با توسعه زیرساخت های برخی صنایع آلاینده و جابجایی آنها نیز گام دیگری برداشته شود، کار بزرگی هم در دولت باید انجام گیرد که مربوط به حذف وسایل فرسوده و آلاینده حمل و نقل عمومی و خصوصی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اصولا بحث های آلایندگی به صورت کلان یک ابر مسئله در حوزه اختلال زیست محیطی است که امروز دنیا با آن مواجه است و عموما هم یک شبه به وجود نیامده هر چند در چند دهه اخیر تشدید شده و شکل  جدی تری گرفته اما بایستی با شتاب آن را حل و مدیریت کرد کما اینکه نمونه های موفقی در دنیا وجود دارد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار