کارشناس مسائل فرهنگی:

حماسه حسینی یک روش تربیتی کارآمد برای نسل جوان است/ حضرت قاسم(ع) الگوی کامل شهدای دانش‌آموز بود

حجت‌الاسلام مرتضی خواه گفت: عاشورا و حماسه حسینی یک روش تربیتی کارآمد برای نسل نوجوان و جوان جامعه است و امروز باید در روضه‌ها و منبرهایی که در این ایام برپا می‌شود هم به شور حسینی و هم به شعور و معرفت حسینی به‌خوبی پرداخته شود.
کد خبر: ۹۹۳۶۳ تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت‌الاسلام مرتضی خواه کارشناس مذهبی در همایش احلی من العسل که به یاد حضرت قاسم ابن الحسن(ع) در مصلی بیت المقدس اراک امروز برگزار شد گفت: در عصر حاضر تهدیدات بسیاری متوجه نسل نوجوان و جامعه وجود دارد که یکی از مهمترین ضرورت ها شناخت تهدیدات است.

مرتضی خواه اظهار کرد: امروز علاوه بر اینکه تهدیدات فضای مجازی و تولیدات محتوایی نامناسبی که توسط دشمنان برای جوانان ایران اسلامی ارائه می شود بزرگترین تهدید کوچک شماردن بچه ها است و اینکه به آنها بگوییم تو بزرگ نشدی و بزرگترین ظلمی که نوجوانان می توانند با خودشان کنند این است که فکر کند هنوز بچه هستند و این رفتارها بزرگترین اهانت به شخصیت نوجوانان است.

وی ادامه داد: سرآغاز همه بدشدن ها و سقوط های یک فرد این است که او را کوچک بشمارند و خودش فکر کند که هنوز بزرگ نشده است و امام هادی(ع) می فرمایند اگر کسی برای خودش ارزش و احترام قائل نیست دست به هر اشتباهی می زند و امروز این حدیث ارزشمند اهمیت بسیاری دارد که باید به آن توجه کرد.

کارشناس مذهبی بیان کرد: شروع هر پیشرفت و بالارفتن باور داشتن "ما می توانیم" و اعتقاد به انجام کارهای بزرگ است و امروز نوجوانان باید به خودباوری برسند و لذا امروز در گام دوم انقلاب نیاز داریم فرهنگ خودباوری و "مامی توانیم" در بین نسل جدید تقویت و نهادینه سازی شود.

وی افزود: مسئولیت پذیری و یاد دادن مسئولیت به نوجوانان یک امر ضروری است و نوجوان امروز اگر مسئولیت پذیر نشود در سنین بالا هم نمی تواند از پس مشکلات و شرایط سخت بربیاید.

مرتضی خواه گفت: مکتب شهید سلیمانی برای نوجوانان درس های فراوانی دارد که یکی از ابعاد آن مسئولیت پذیری و عمل به تعهدات است و امروز بیان خاطرات و تبیین سیره شهید سلیمانی برای نوجوانان آنها را به الگوهای کامل می رساند و مدارس باید در این خصوص اقدامات ویژه ای انجام دهند.

این کارشناس فرهنگی یادآور شد: در دفاع مقدس شهدای زیادی از قشر نوجوان جامعه تقدیم انقلاب اسلامی شد و نکته جالب اینجاست کشور ما در هشت سال جنگ تحمیلی به اندازه شهدای ارتش مقتدر شهدای دانش آموز تقدیم انقلاب کرده و بیش از ۳۲ هزار شهید دانش آموز داریم که نشان از پیشتازی نوجوانان برای دفاع از ارزشهای اسلامی است.

وی ادامه داد: شهدای دانش آموز مسئولیت پذیری را خوب آموختند و به مسئولیت خود به خوبی عمل کردند و رسیدن به خودباوری رمز موفقیت شهدا بود که امروز باید در بین نوجوانان ما طنین انداز شود.

مرتضی خواه گفت: الگوی کامل شهدای دانش آموز حضرت قاسم(ع) بود و امروز اگرحماسه های کربلا به خوبی برای نسل نوجوان تبیین شود برکات فراوانی به همراه خواهد داشت.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: عاشورا و حماسه حسینی یک روش تربیتی کارآمد برای نسل نوجوان و جوان جامعه است و امروز باید در روضه ها و منبرهایی که در این ایام برپا می شود هم به شور حسینی و هم به شعور و معرفت حسینی به خوبی پرداخته شود.

وی خاطرنشان کرد: شیرین تر از شهادت و دفاع از ولایت برای حضرت قاسم(ع) وجود نداشت و لذا به میدان رفتن حضرت قاسم(ع) به اذن حضرت سیدالشهدا(ع) برگرفته از احلی من العسلی بود که در نگاه حضرت قاسم(ع) وجود داشت.

انتهای پیام/