سخنگوی دولت:

رئیس جمهور به نیویورک می‌رود/ وظیفه مسئولان اجرایی حضور در لحظه در میدان بحران هاست نه مدیریت مانیتوری

علی بهادری جهرمی گفت: برنامه ریزی مقدماتی برای حضور رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل انجام شده است.
کد خبر: ۹۹۳۰۵ تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

به گزارش دیار آفتاب؛ سخنگوی دولت در نشست خبری امروز  خود با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری جلسات نمایندگان بازنشستگان با معاون اول رئیس جمهور، گفت: گزارشات در جلسه اخیر هیات دولت ارائه شد و دولت راهکارهای پیشنهادی جمع‌بندی شده از سوی معاون اول و وزارت کار را بررسی کرد و تصمیم گرفتیم هیات وزیران اختیار خود مبنی بر تصمیم‌گیری در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان را به هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی تفویض کند.

بهادری جهرمی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس‌جمهور برنامه‌ای برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل دارد یا خیر، گفت: برنامه ریزی مقدماتی برای حضور رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل انجام شده است.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی پیرامون تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت برای برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع) نیز با تاکید بر اینکه دولت با جدیت تسهیل شرایط حضور بهتر مردم در اربعین را پیگیری خواهد کرد، گفت: اولین جلسه ستاد اربعین کشور برای آماده سازی شرایط در جهت استفاده بهتر مردم از مراسم اربعین برگزار شد و در اقدامی دیگر ۸۰ هزار تن اقلام با نرخ مصوب به هیات مذهبی تخصیص پیدا کرد.

بهادری جهرمی درباره اقدامات صورت گرفته از سوی دولت در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت هم گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۲۱۷ هزار فقره وام فرزندآوری به مبلغ بیش از ۸۶ هزار میلیارد ریال و بیش از ۳۲۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ ۴۴۰ هزار میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است

به گفته سخنگوی دولت، بیش از ۲۳۰ هزار خودرو در طرح‌های فروش خودروسازان به طرح جوانی جمعیت تخصیص داده شده که نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر تکمیل وجه داشتند و ثبت نام شان نهایی شده است.

بهادری جهرمی در ادامه با بیان اینکه کار جهادی و حرکت جهشی وزارت اقتصاد برای ساماندهی گمرکات کشور و انبارهای اموال تملیکی با روند پرشتاب در حال حرکت است، گفت: در ۱۱ ماهه نخست دولت سیزدهم حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان کالا در انبارها و بنادر تعیین تکلیف شده است که رشد ۱۳۷ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشته است.

سخنگوی دولت در ادامه تاکید کرد که وظیفه مسئولان اجرایی حضور در لحظه در میدان بحران ها و مدیریت در صحنه مشکلات مردم و کمک به کاهش آن‌هاست نه اینکه مثل برخی از ادوار، دولت صرفا تماشاگر گرفتاری‌های مردم یا مشغول مدیریت مانیتوری باشند.

بهادری جهرمی همچنین یادآور شد از ابتدای بهمن تا پایان خرداد سال جاری ۳۱هزار ۲۴۵ تسهیلات بدون ضامن پرداخت شده و در سه ماهه نخست سال جاری بیش از یک میلیون فقره تسهیلات خُرد بدون ضامن به مبلغ ۴۱۴ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

سخنگوی دولت در ادامه به مسئله بارش ها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه هشدارهای هواشناسی به موقع اعلام شد و اقدامات پیشگیرانه صورت گرفت، گفت:  اما حجم بارش ها بسیار زیاد بود و مثلا در استان یزد متوسط بارش ها حدود ۶۰ میلیمتر است که در این سیل بیشتر از حد بوده است.

بهادری جهرمی در خصوص سیل امامزاده داوود (ع) هم با بیان اینکه حجم بارش بیشتر از یکسال متوسط بارش بوده و ۷۵ میلیمتر بارش در امامزاده داود صورت گرفت، گفت: ساخت و ساز غیرقانونی موثر‌ترین عامل سیل بوده است.

باشگاه خبرنگاران جوان