برای تشکیل یک سانتی متر خاک حاصلخیز ۷۰۰ سال زمان نیاز است  آتش سوزی مغازه رنگ فروشی در  اراک آیین رونمایی از محصولات فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مرکزی برخورد قاطع با برهم زنندگان نظم و اخلال گران بازار/ مردم و بازاریان نگران تامین امنیت نباشند لوایح برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ به زودی تقدیم مجلس می‌شود راهیان نور یکی از روش های موثر تحقق جهاد تبیین است/ اعزام یک هزار دانش آموز اراکی به راهیان نور ایران و عربستان درباره حج مذاکره کردند سپاه پاسداران: نیروهای امنیتی و انتظامی در برخورد با اراذل و اوباش مسلح و تروریست‌های اجاره‌ای دشمن درنگ نخواهند کرد سرلشکر باقری: ناوهای هواپیمابر هزار کیلومتر از خلیج فارس فاصله دارند شکست کمپین‌های دروغین «خرید نکنید»؛ ایرانی‌ها در آبان بیشتر کارت کشیدند
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
کد خبر: 99207
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

سریال آلودگی شهرهای صنعتی استان مرکزی ادامه دارد/روزهای ناسالم اراک به 72 رسید

هوای شهرهای اراک، ساوه و شازند صبح امروز به علت افزایش بیش از حد مجاز غلظت آلاینده ها به ویژه خیزش گرد و غبار در وضعیت ناسالم قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان مرکزی شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای اراک ساعت 8 صبح روز چهارشنبه پنجم مرداد ماه به 147 رسید که نشانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه های حساس است.

همچنین شاخص کیفیت هوای شازند دیگر شهر صنعتی استان مرکزی نیز در این ساعت با شاخص 159 در وضعیت ناسالم برای تمام گروه ها قرار گرفته است، در این لحظه ایستگاه سنجش کیفیت هوای ساوه وضعیت این شهر با شاخص 127 در وضعیت ناسالم قرار داشت.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون است که این آلایندگی ناشی از منابعی همچون سوخت های فسیلی، صنایع و در روزهای اخیر گرد و غبار است.

بررسی های هواشناسی حاکی از خیزش گردوخاک در بیابان های کشورهای عراق و سوریه است به دلیل تقویت جریانات شرقی در بیابان های مناطق مرکزی کشور طی ساعات عصر روز چهارشنبه امکان تشدید پدیده گردوخاک در استان از عصر چهارشنبه تا صبح پنجشنبه پیش بینی می شود.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون 72 روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده است

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیماران قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ نشانگر وضعیت سالم است، همچنین قرار گرفتن این شاخص بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار