پیکر پاک ۱۰۰ شهید تازه تفحص‌شده به کشور باز می‌گردد برای تشکیل یک سانتی متر خاک حاصلخیز ۷۰۰ سال زمان نیاز است  آتش سوزی مغازه رنگ فروشی در  اراک آیین رونمایی از محصولات فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مرکزی برخورد قاطع با برهم زنندگان نظم و اخلال گران بازار/ مردم و بازاریان نگران تامین امنیت نباشند لوایح برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ به زودی تقدیم مجلس می‌شود راهیان نور یکی از روش های موثر تحقق جهاد تبیین است/ اعزام یک هزار دانش آموز اراکی به راهیان نور ایران و عربستان درباره حج مذاکره کردند سپاه پاسداران: نیروهای امنیتی و انتظامی در برخورد با اراذل و اوباش مسلح و تروریست‌های اجاره‌ای دشمن درنگ نخواهند کرد سرلشکر باقری: ناوهای هواپیمابر هزار کیلومتر از خلیج فارس فاصله دارند
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳
کد خبر: 99109
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۸
رئیس جمهور در نشست خبری پایان سفر به استان مرکزی:

220 طرح برای پیشرفت و آبادانی استان مرکزی مصوب شد/ جلوگیری از ورود ماشین آلاتی که در هپکو تولید می شود/ تخصیص اعتبار برای مقابله با آلودگی هوا

آیت الله رئیسی با بیان اینکه نیازها و مشکلات استان از قبل بررسی و با نگاه به‌ اولویت ها تصمیمات اخذ و در شورای اداری استان اعلام شد گفت:20 طرح در حوزه‌های مختلف در استان در این سفر قطعی و مصوب شد که البته اعتبارات زیادی می‌طلبد اما با توجه به‌ضرورت باید اجرا شوند.

به گزارش دیار آفتاب؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جمعه‌شب نشست خبری پایان سفر به استان مرکزی ضمن تبریک ایام امامت و ولایت و گرامیداشت روز اراک اظهار داشت: روز پنجم مردادماه در تاریخ کشور روز مقاومت و ایثار و شجاعت مردم اراک است که امروز یادآور شهامت و شجاعت و مقاومت مردم استان است و به همین سبب این روز را گرامی می‌داریم.

رئیسی با تأکید بر اینکه نام‌گذاری این روز چند جلوه دارد افزود: جلوه اول عملیات رمضان است که استان مرکزی در آن نقش بالایی داشته و شهدایی در این راه تقدیم انقلاب شده‌اند همچنین جلوه دوم نقش استان در عملیات مرصاد است که به مقابله با منافقین پرداختند.

وی افزود: جلوه سوم کارخانه‌ها و نقش آن‌ها در جنگ و دفاع مقدس است چراکه شرکت‌های بزرگ اراک نقش بسزایی در این راستا در حوزه پشتیبانی و فنی و صنعتی داشته‌اند و همین مهم سبب شد دشمن این شرکت‌ها را مورد هدف قرار دهد و ۸ کارگر به شهادت برسند، در مجموع این سه جلوه ۲۰۷ نفر به شهادت رسیدند که در همین راستا روز پنجم مرداد را گرامی می‌داریم و نسبت به شجاعت و ایستادگی خانواده شهدا تسلیت و تبریک داریم.

اختصار سفر و شرایط کرونا اجازه سفر به همه شهرستان ها را نداد/ 220 طرح در حوزه های مختلف قطعی و مصوب شد

رئیس‌جمهور گفت: شاید حق بر این بود که در این سفر به همه شهرستان‌ها سفر می‌کردیم اما اختصار سفر و شرایط کرونا و شرایط کاری بنده اجازه این سفر را نداد که امیدواریم در سفر آینده در شهرستان‌ها حضور پیدا کنیم و با مردم گفت‌وگو داشته باشیم.

رئیسی با بیان اینکه نیازها و مشکلات استان از قبل بررسی و با نگاه به‌ اولویت ها تصمیمات اخذ و در شورای اداری استان اعلام شد افزود: 220 طرح در حوزه‌های مختلف در استان در این سفر قطعی و مصوب شد که البته اعتبارات زیادی می‌طلبد اما با توجه به‌ضرورت باید اجرا شوند، از این تعداد ۵۰ طرح زیربنایی، ۳۹ طرح در بخش آب، خاک و کشاورزی، ۶۵ طرح در بخش فرهنگی، آموزشی و ورزشی، ۲۰ طرح در بخش تکمیل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، ۹ طرح اشتغال، 8 طرح صنعت و معدن، ۲۳ طرح مسائل رفاهی و ۱۰ طرح در حوزه انتظامی و قضایی است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم در راستای تولید، اشتغال و دانش‌بنیان‌ها است اظهار کرد: اعتقاد ما بر این است که استان مرکزی ظرفیت بزرگ صنعتی برای اشتغال و کارآفرینی دارد و با توجه به بازدیدهای صورت گرفته از برخی صنایع دریافتیم که ازجمله مشکلات این شرکت‌ها سرمایه در گردش است و باید سرمایه در گردش داشته باشند تا بتوانند اهداف خود را دنبال کنند.

جلوگیری از ورود ماشین آلاتی که در هپکو تولید می شود/ هپکو تولید می کند و این قابل تحسین است

رئیس‌جمهور افزود: جلوگیری از واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود نیز در رونق تولید مؤثر است، اعلام عمومی شده که همه مسئولین نیز به این مهم توجه داشته باشند، یکی از این موارد جلوگیری از واردات بی‌رویه ماشین‌آلاتی است که با استاندارد قابل‌قبول در استان تولید می‌شود و باید از واردات آن جلوگیری کرد.

رئیسی خاطرنشان کرد: تولید ماشین‌آلات کار راحت و سبکی نیست و شرکت هپکو این ماشین‌آلات را مونتاژ نمی‌کند بلکه تولید انجام می‌دهند که این کار آن‌ها قابل‌تحسین است و در این راستا باید جلوگیری از واردات در دستور کار باشد.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: همچنین مشکل دیگر کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل، مربوط به اصلاح مدیریت است که باید انجام شود، باید مدیران جهادی و مصمم پای‌کار باشند تا کار پیش رود، با بررسی تاریخچه برخی واحدها به نظر می‌رسد موضوع اساسی بحث مدیریت است.

مخالف خصوصی سازی نیستیم اما باید درست انجام شود

رئیسی با اشاره به موضوع خصوصی‌سازی‌ها نیز گفت: مخالف خصوصی‌سازی نیستیم و این مهم سیاست نظام است و قانون دارد اما باید درست انجام شود؛ در حوزه صنایع کارگروهی در استان تحت نظر استاندار و در کشور با ریاست معاون اول رئیس‌جمهور فعال است تا شناسایی موانع تولید را انجام دهند و بعد از رفع مانع‌ها واحدها فعال شوند.

وی افزود: در این خصوص در سطح کشور اقدامات خوبی انجام‌شده و باید در سطح استان نیز پیگیری شود، انتظار است استان در فعال کردن صنایع تعطیل یا نیمه تعطیل رشد جهشی داشته باشد.

تخصیص اعتبار برای مقابله با آلودگی هوا/ صنایع به مسئولین اجتماعی خود عمل کنند

رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: تصمیم‌گیری‌هایی در خصوص تکمیل پروژه‌های آب‌رسانی، احداث کانال‌های آب‌رسانی و... اخذشده و همچنین نسبت به آلودگی هوا نیز اعتباراتی تخصیص پیداکرده و باید سریعاً هزار هکتار درختکاری در این راستا انجام شود.

وی ادامه داد: نصب فیلتر کاهنده آلایندگی برای شرکت‌ها باید موردتوجه باشد و البته برخی این فیلتر را نصب‌کرده‌اند اما کافی نبوده، یکسری صنایع نیز باید برخی درآمد خود را در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود هزینه کنند.

رئیسی تأکید کرد: رسانه‌ها بهترین کسانی هستند که می‌توانند مصوبات سفر را پیگیری کنند و برای ضمانت اجرایی مصوبات سفرها در مرکز معاونت اجرایی علاوه بر وزیر مربوطه مسئولیت پیگیری را بر عهده‌دارند و در استان‌ها نیز عالی‌ترین مقام استان این مهم را بر عهده دارد که استاندار استان مرکزی نیز نیرویی انقلابی و باانگیزه است که موارد را پیگیری می‌کند.

انتقال دفاتر صنایع به استان پیگیری می شود/ دفاتر عریض و طویل شرکت ها در تهران هزینه بر است

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص بازگشت دفاتر شرکت‌های بزرگ استان مرکزی از تهران به استان نیز گفت: سیاست اینکه کارخانه و شرکتی در استان است و دفتری در تهران داشته باشند، خوب است اما به‌واقع باید در حد یک دفتر برای پیگیری مسائل باشد، نه ساختمان‌های بزرگی که در برخی از آن‌ها کارکنان زیادی هم مشغول کارند.

رئیسی افزود: حضور این دفاتر در تهران هزینه‌بر است و بحث انتقال آن‌ها حتماً پیگیری می‌شود که این موضوع قانون بوده یا دستورالعملی از سوی دولت‌ها است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این فکر قابل‌تحسین است و باید دنبال شود افزود: اگر این موضوع سلیقه مدیریتی هم بوده، سلیقه خوبی است و معنا ندارد که این واحدها دفاتر عریض و طویل در تهران داشته باشند اما کار اصلی در استان باشد، این مهم باید دنبال شود و کار ارزشمندی است و دفاتر تنها به‌اندازه نیاز در تهران ایجاد شود؛ انتقال این دفاتر در درامدهای استان مرکزی نیز تأثیرگذار است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار