بازدید معاون سیاسی استاندار مرکزی از تمرینات تیم فوتبال خوشه طلایی ثنا ساوه 10 محور فتنه‌جویی رادیو BBC فارسی در 82 سال خیانت به مردم ایران کاریکاتور/ نوروزتان فرخنده باد... مشکلات اقتصادی کشور در کجا ریشه دارد؟ امضای تفاهم‌نامه همکاری کتابخانه‌های عمومی و صداوسیمای استان مرکزی کنترل قیمت و کیفیت یکی از راه‌های اساسی رشد تولید و مهار تورم است جهاد در راه خدا دري از درهاي بهشت است جاذبه‌های گردشگری شهر یاقوت‌های سرخ عکس نوشت| دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان مراسم بدرقه زائرین امام رضا(ع) در راه آهن اراک
دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۹
کد خبر: 99026
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
در  نشست بررسی مسائل و مشکلات شرکت آذرآب مطرح شد؛

انتقال سهام آذرآب به مجموعه ذیصلاح در سفر رئیس جمهور پیگیری می شود/آذرآب با ظرفیت کمتر از ۳۰ درصد فعالیت دارد

معاون اقتصادی استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه همه‌ی دستگاه ها برای رفع مشکلات آذرآب کوشیده اند گفت: امیدواریم در سفر رئیس جمهور به استان مرکزی بتوانیم بحث انتقال سهام آذرآب به یک مجموعه ذیصلاح را به نتیجه برسانیم و امید داریم که این مهم با دستور رئیس جمهور رقم بخورد.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در  نشست بررسی مسائل و مشکلات شرکت آذرآب که با حضور معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی و رئیس بانک کشاورزی برگزار شد، گفت: بخشی از سهام شرکت آذرآب متعلق به بانک کشاورزی است و متاسفانه کارخانه در حال حاضر فعال نیست، علیرغم اینکه این کارخانه از لحاظ ماشین آلات حرف اول را در کشور می زند و اگر تحریم هم نباشیم نمی‌توانیم دستگاه ها و ماشین آلات این شرکت را وارد کنیم.

آصفری اظهار کرد: نیروی متخصص و توانمند منحصربه فردی در شرکت آذرآب وجود دارد اما متاسفانه الان کمتر از ۳۰ درصد از ظرفیت این شرکت فعال است از طرفی دغدغه کارگران هم امنیت شغلی است لذا با توجه به سفر قریب الوقوع رئیس‌جمهور به استان مرکزی برنامه وزارت جهاد و بانک کشاورزی باید برای این مجموعه مشخص باشد.

وی با اشاره به اینکه کارخانه آذرآب از دو ناحیه تحریم است، افزود: هم تحریم های آمریکا و هم تحریم های که به سبب بی توجهی ها در دولت قبل ایجاد شده، این شرکت با مشکلات و بدهی هایی مواجه شد که نتواند کار بگیرد.

انتقال سهام آذرآب به مجموعه ذیصلاح در سفر رئیس جمهور پیگیری می شود

میرزاخانی معاون امور اقتصادی استاندار مرکزی گفت: متاسفانه شرایط آذر آب به بن بست رسیده بود و این شرکت به دلیل داشتن بالغ بر ۷۰ فقره چک برگشتی و بدهی هایی به سیستم بانکی، تامین اجتماعی و امور مالیاتی با محدودیت های مواجه شده بود که با توجه به مصوبه ای که استاندار مرکزی گرفتند و به بانک مرکزی ابلاغ شد نهایتا منتج به این گردید که محدودیت های بدهی بانکی و چک های برگشتی آذرآب کنار گذاشته شود.

میرزاخانی اظهار کرد: در حال حاضر آذرآب عملا محدودیتی برای انعقاد قرارداد های چهارده گانه با پیمانکار سازمان انرژی اتمی ندارد و بستر  انعقاد قرارداد ۷۲ میلیون یورویی این مجموعه با شرکت روس اتم فراهم است.

وی ادامه داد: آذرآب از قرارداد قبلی ۲میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری که در سنوات گذشته با روس ها داشته به دلیل انجام نشدن تعهدات ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار جریمه شده بود که خوشبختانه با جلساتی که برگزار شد و طی مذاکرات طرف روسی این جریمه را بخشید و سدی از پیش روی آذرآب برداشته شد.

معاون امور اقتصادی استاندار مرکزی گفت: از طرفی چون قرارداد های آذرآب ارزی است لذا باید ضمانت نامه های آن نیز ارزی باشد اما با پیگیری ها و جلساتی که در سازمان انرژی اتمی برگزار شد نهایتا طرف روسی با ضمانت نامه ریالی موافقت کرد.

وی افزود: یکی از مشکلات آذرآب برای دریافت ضمانت نامه بانکی بحث نقدینگی است که در این رابطه با پیگیری های استاندار مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان از بانکی ملی و از محل تسهیلات رونق تولید درخواست شده است.

میرزاخانی بیان کرد: روس ها آمادگی دارند ظرف ۴۸ ساعت پیش پرداخت ۲ قرارداد را انجام بدهند و عملا همه موانع پیش روی انعقاد قرارداد جدید از پیش پای آذرآب برداشته شده همچنین در خصوص کارت بازرگانی، مواد اولیه و مسایل گمرکی این شرکت نیز پیگیری‌هایی انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه همه‌ی دستگاه ها برای رفع مشکلات آذرآب کوشیده اند خاطرنشان کرد: امیدواریم در سفر رئیس جمهور به استان مرکزی بتوانیم بحث انتقال سهام آذرآب به یک مجموعه ذیصلاح را به نتیجه برسانیم و امید داریم که این مهم با دستور رئیس جمهور رقم بخورد.

انتهای پیام 

captcha
آخرین اخبار