فینال لیگ بازی‌های گروهی تاما برگزار شد کره و ژاپن فراتر از آسیا/صعود دراماتیک سومین تیم آسیایی بی واسطه با مردم کردستان/کشاورزی در مسیر استقلال/رویاهای بر باد رفته سعودی جدید اقدام جدید چلسی برای جذب طارمی بعد از جام جهانی بازدید وزیر میراث فرهنگی از تکیه زاغرم تفرش اهدای لوح ثبت ملی تفرش دوزی توسط وزیر میراث فرهنگی رد پای بخش عظیمی از فرهنگ اسلامی و انقلابی کشور در اراک است/ اگر بناهای تاریخی آسیب ببینند بخشی از هویت ما صدمه می بیند/ بازار اراک باید حفظ شود رشد و توسعه علمی کشور از همه‌ی مسائل مهم تر است/ لزوم توجه به ظرفیت های دریامحور بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراک و مدرسه سپهداری سهم بخش گردشگری کشور باید استان به استان دنبال شود/ لزوم توجه به حفظ فضاهای گردشگری و بنا های تاریخی
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۴
کد خبر: 98675
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۳
بخش چهارم| در گفتگوی دیارآفتاب با شهردار اراک عنوان شد:

عملکرد محیط زیست در اعلام لیست واحدهای آلاینده شفاف نیست/بازطراحی پارک های اراک در دستور کار است

کریمی گفت: محیط‌ زیست مرجع اعلام آلاینده بودن یا نبودن واحدهای صنعتی است اما معتقد هستیم که کار محیط‌ زیست شفاف نیست و هیچ‌گونه اطلاعی از نحوه احراز آلایندگی آن‌ها در دست نیست کما اینکه در کمیته‌ای که سهم شهر اراک را مشخص می‌کند هیچ نماینده و ناظری نداریم و این موضع هم در ابهام قرار دارد.

علیرضا کریمی شهردار اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ با بیان اینکه سال گذشته تحقق درآمد شهرداری اراک بسیار خوب بود اظهار داشت: نسبت به بودجه اولیه‌ هزار و 23 میلیاردی شهرداری با دو متمم بیش از هزار و 850 میلیارد را محقق کرد و این نشان می‌دهد که ظرفیت بسیار خوبی در اراک وجود دارد که با جذب سرمایه‌گذار می‌توان آن را تقویت کرد.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد انضباط مالی و سلامت اداری یکی از سیاست‌های ماست و تعارفی هم با هیچ‌کس نداریم افزود: در خصوص تحقق بودجه امسال شهرداری خوش‌بین هستیم که قطعاً محقق شود.

شهرداری اراک سال گذشته از محل عوارض آلایندگی 400 میلیارد درآمد داشت/ هزینه کرد عوارض آلایندگی در راستای کاهش آلودگی هوا

شهردار اراک ادامه داد: بخشی از درآمد شهرداری 3 درصد مالیات ارزش‌افزوده‌ای است که دولت به عنوان سهم شهرداری ها می‌پردازد و امسال هم یک درصد به آن اضافه‌شده که به‌صورت متمرکز در اختیار وزیر کشور قرار دارد، بخشی دیگری از درآمدهای شهرداری اراک نیز از محل عوارض آلایندگی است که سال گذشته استثنائا در حدود 400 میلیارد تومان بود چراکه یکی از شرکت‌ها سهم چندساله خود را با پیگیری‌هایی که انجام شد به یکباره پرداخت کرد.

کریمی با اشاره به موارد مصرف عوارض آلایندگی توسط شهرداری اراک گفت: شهرداری بیش از این مبلغ برای رفع آلایندگی و مبارزه با آثار آن هزینه کردهه و خرید اتوبوس یکی از این مورد است چراکه حمل‌ونقل عمومی به پاک‌سازی هوای شهر کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه افزایش سرانه فضای سبز و پارک‌ها یکی از برنامه‌هایی است که شهرداری اراک در دستور کار قرار داده افزود: یکی دیگر از موارد هزینه کرد عوارض آلایندگی در رینگ‌های اطراف اراک و تقاطع‌هایی است که بر اساس طرح کاهش آلودگی هوای اراک طراحی‌شده‌اند تا ترافیک مرکز شهر به اطراف منتقل شود.

کار محیط زیست در اعلام لیست واحدهای آلاینده شفاف نیست/ سهم شهر اراک از عوارض آلایندگی صنایع در ابهام قرار دارد

شهردار اراک با بیان اینکه در بحث عوارض آلایندگی شهرداری با اداره کل محیط‌ زیست دارای اختلاف‌نظرهایی است افزود: محیط‌ زیست مرجع اعلام آلاینده بودن یا نبودن واحدهای صنعتی است اما معتقد هستیم که کار محیط‌ زیست شفاف نیست یعنی ممکن است مجموعه‌هایی باشند که آلاینده هستند اما  هنوز آن‌ها را اعلام نکرده باشند.

کریمی اظهار داشت: واحدها آلاینده‌ای که محیط‌ زیست برای شهر اراک اعلام کرده عمدتاً کوره‌های آجرپزی هستند و چند شرکت که آلومینیوم یکی از آن‌هاست یا یک مورد که کشتارگاه است که چندان آلاینده نیست درصورتی‌که صحبت ما با محیط‌ زیست این است که در خصوص نیروگاه و پالایشگاه و حتی پتروشیمی که اعلام‌ می شود آلاینده نیست هیچ‌گونه اطلاعی از نحوه احراز آلایندگی آن‌ها در دست نیست و در کمیته‌ای که سهم شهر اراک را مشخص می‌کند هیچ نماینده و ناظری نداریم و این موضوع در ابهام قرار دارد.

وی تصریح کرد: سهم شهر اراک از عوارض آلایندگی نیروگاه و پالایشگاه باید با توجه به تعداد جمعیت و با در نظر گرفتن بادهای غالبی که از نیروگاه به سمت اراک می‌وزد در نظر گرفته شود اما بیشترین سهم از عوارض آلایندگی این واحد به شهرهای شازند و خنداب پرداخت می‌شود که عادلانه نیست و پاسخی هم به سؤالات شهرداری اراک داده نمی‌شود.

پارک های اراک بازطراحی می شوند/ مطالعات ایجاد شهرک سلامت در اراک انجام می شود

کریمی با بیان اینکه در حال بازطراحی پارک‌های اراک هستیم گفت: زیرساخت‌های مناسبی در پارک‌ها ایجاد نشده درحالی‌که پارک‌ها باید به سیستم آبیاری قطره‌ای مجهز شوند و ازنظر نور، سرویس بهداشتی و راه دسترسی معلولان و سالمندان شرایط مناسبی داشته باشند.

وی افزود: امسال پارک ماشین‌سازی در شهر صنعتی بنام پارک فرهنگ و هنر، پارک شقایق در شهرک مصطفی خمینی به‌عنوان پارک سلامت و سالمند و پارک انرژی و صنعت در انتهای هپکو بازطراحی خواهند شد.

شهردار اراک خاطرنشان کرد: امسال انجام مطالعات ایجاد شهرک سلامت در اراک را در برنامه داریم چراکه یکی از مشکلات اراک این است که اکثر مراکز درمانی، پزشکان و داروخانه‌ها در مرکز شهر قرار دارند و باید بخشی از این‌ها را به خارج شهر از هسته منتقل کرد ضمن اینکه بحث انتقال صنوف آلاینده و موضوع شهرک خودرو نیز پیگیری خواهد شد.

شهردار اراک همچنین با تأکید بر اینکه تورم موجود به شهرداری‌ها بسیار ضربه می‌زند اظهار داشت: یکی از نقاط آسیب‌پذیری شهرداری‌ها از ناحیه افزایش نرخ اجرای پروژه‌ها به‌واسطه تورم مهارگسیخته‌ای است که وجود دارد و افزایش قیمت مصالح به‌خصوص سیمان و میلگرد که شهرداری عمده‌ترین مصرف‌کننده آن‌هاست بر هزینه‌های شهرداری بسیار مؤثر است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار