سه اقدام دولت برای کاهش قیمت کالاهای اساسی/قیمت برنج کاهش یافت رونمایی سامانه جدید درخواست بازبینی دهک بندی خانوارها کلیات متن مذاکرات هسته‌ای توسط مسئولان کشور پذیرفته شده است/ برداشتن تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی کشور؛ هدف اصلی مذاکرات دولت سیزدهم در یکسال گذشته موفقیت های خوبی را رقم زد/ آمریکایی ها در برجام نقض عهد کردند و باید به تعهداتشان عمل کنند قوی شدن در همه ابعاد منطق انقلاب است/ ارائه یک میلیون نفر خدمات بهداشتی و درمانی در سال توسط مراکز درمانی سپاه در استان مرکزی دشمن تمام توان مادی و معنوی خود را متمرکز کرده تا امید را از ملت ایران بگیرد/ در جنگ ترکیبی بیشترین توان باید در جهاد تبیین باشد لایحه جامع انتخابات به مجلس ارسال می‌شود بیمه ناباروری همگانی شد رقابت ۲۶۶ شرکت کننده در مسابقات استانی قرآن آغاز شد/تجلیل از برگزیدگان در دهه وقف  آیین بزرگداشت روز خبرنگار
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۲
کد خبر: 98617
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۶

قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند!

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی می گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ طبق گفته بنیاد ملی گندمکاران طی هفته های اخیر برق چاه های کشاورزی بدون اطلاع به کشاورزان قطع می شود.

بر اساس بخشنامه مجلس شورای اسلامی در سال ۸۲، کشاورزان چاه های خود را برقی کردند تا ۲۴ ساعته برق دریافت کنند که متاسفانه این امر محقق نشد و حال نظام‌صنفی کشاورزی به عنوان نماینده بهره برداران می گوید در شرایط کنونی این آسیب احتمالی وجود دارد که اگر کشاورز مجدد چاه خود را به موتورهای پایه دیزلی تبدیل کند، سوخت آن تخصیص داده نشده و با این وجود کشاورزان ناگریز به تامین سوخت با نرخ ۴ تا ۸ هزار تومان هستند.

قطع برق چاه های کشاورزی در اولویت نحست قطعی نیست

آقای علیقلی ایمانی مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: طبق مصوبه هیئت وزیران قرار است ۵ ساعت در طول روز برق ها را قطع کنند. به عنوان مثال یک استان دارای ۵ هزار حلقه چاه که ۵ ساعت از شبانه روز خاموش شود، ۲۵ هزار ساعت برابر با ۱۰۴۰ شبانه روز دچار قطعی برق می شود که براین اساس به یک‌پنجم زراعت آب نمی رسد.

به گفته او، اگر زمینی ۵ تن عملکرد در هکتار داشته باشد به وسیله قطعی برق یک تن عملکرد را از دست می دهد که این رقم در تولید تمامی محصولات از جمله پنبه، کنجاله سویا، ذرت، آفتابگردان و سایر محصولات پاییزی رقم‌چشمگیری است.

طبق اظهارات کارشناسان قطعی برق به کشت بهاره محصولات گندم، جو، ذرت و پنبه آسیب می زند که با توجه به بحران امنیت غذا ناشی از جنگ روسیه و اوکراین راهکار آن است که به منظور ارتقای ضریب امنیت غذایی و بی نیازی از واردات در برخی ساعات برق خانگی و صنایع قطع شود.

احتمال خسارت قطعی برق چاه های کشاورزی تا ۵۰ درصد

آقای محمدحسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه گفت: زراعت پنبه بدلیل هوای گرم و خشک تابستان به رطوبت نیاز دارد که عدم تامین آب مورد نیاز سبب ریزش گل ها و کاهش تولید می شود.

به گفته او، خاموشی چاه های کشاورزی و عدم آبیاری بستگی به قطعی برق در چند نوبت و چند ساعت از طول روز دارد، اما احتمال خسارت تا ۵۰ درصد وجود دارد.

کاویانی می گوید: با خاموشی چاه های کشاورزی، تولید مورد انتظار محقق نمی شود، اما برآورد دقیقی از تولید نداریم چرا که میزان تولید بستگی دارد که قطعی برق در چه زمانی اتفاق بیفتد.

طبق اعلام صندوق پنبه امسال سطح زیر کشت پنبه با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۱۰ هزار هکتار می رسد که در صورت تحقق تولید وش به ۳۰۰ هزارتن و  پنبه تصفیه شده ۹۵ هزار تن می رسد، درحالیکه تعطیلی چاه های برق های کشاورزی می تواند به این زراعت آسیب بزند.

افت ۳۰ درصدی محصول با قطعی برق چاه های کشاورزی

آقای قاسم‌پیشه ور رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: اگر دولت برق کشاورزان را قطع کرد، وزارت نیرو و وزارت جهاد باید خسارت عدم تولید یا کاهش را پرداخت کند.

پیشه ور می‌گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود، درحالیکه تامین امنیت غذایی اولویت نخست کشورهاست.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: طی ۲۰ روز گذشته چاه های کشاورزی بدلیل مشکلات انرژی با خاموشی ۵ ساعت در روز روبرو هستند که این موضوع تولید را تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابر ماده ۲۵ قانون بهبود فضای کسب و کار، قطع برق چاه کشاورزی در اولویت نخست نیست و در ابتدا قطعی برق صنایع و سپس خانگی در دستور کار دولت باید قرار گیرد تا فشار بر منابع وارد نشود.

گزارش از آزاده محبی

captcha
آخرین اخبار