معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره): 

یک میلیون و ۱۵۰ هزار حامی ایتام در کشور وجود دارد

آسوده گفت: در زمینه اکرام ایتام بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر حامی، کمک های خود را به صورت مستقیم به دست ایتام می رسانند.
کد خبر: ۹۸۵۹۲ تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹

به گزارش دیار آفتاب؛حبیب اله آسوده معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) در همایش زکات گفت: فقر یک پدیده اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که حداقل تا امروز در طی تاريخ وجود داشته است، عدالت از ارکان ساختاری دولت ها است تا با عدالت فقر از بین برود و مصرف و تولید و توزیع عادلانه شکل بگیرد اما در کنار عدالت، احسان نیز جز لاینفک مردمی است که در دین نیز به آن تاکید شده است.

آسوده اظهار کرد: احسان در کنار عدالت می تواند رفاه نیازمندان و جامعه را ارتقا دهد و سطح رفاه را مترقی کند.

وی ادامه داد: وظیفه حاکميت اجرا و گسترش عدالت برای مردم و ایجاد فرصتی است تا مردم انفاق و احسان را انجام دهند.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: کمیته امداد به عنوان نهادی که در سال ۵۷ توسط امام راحل تاسیس شد، مبتنی بر ۲ هدف اصلی کمک به نیازمندان و ترویج خیر و احسان در جامعه و توانمندسازی نیازمندان است و همچنین فرصت شکوفایی برای استعدادهای مغفول مانده نیارمندان در اثر نیازمندی را فراهم می سازد و در همین راستا منظومه توانمندسازی کمیته امداد در حوزه های مختلف فعال است.

وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان کمک های مردمی ارزش گذاری شده که کمیته امداد توانسته این فرصت را فراهم کند.

آسوده بیان کرد: راهبرد کمیته امداد مردمی سازی خیر و انفاق در کشور است و بر همین اساس جریان سازی و شفاف سازی و نهادسازی در دستور کار قرار گرفته به این معنا که نهادهای مردمی شکل گرفته و با نظارت و هدابت یک نهاد تنظبم گر کمک ها به دست نیازمندا برسد.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) بیان کرد: بیش از ۹ هزار مرکز نیکوکاری با سه ویژگی محله محور،مردم محور و مسجد محور در کشور شکل گرفته که بیش از ۵۰ درصد این مراکز امام نیکوکاری دارند. 

وی یادآور شد: در زمینه اکرام ایتام بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر حامی، کمک های خود را به صورت مستقیم به دست ایتام می رسانند.

آسوده گفت: حوزه صدقات نیز ۵۰۰ میلیارد تومان در سال در بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار قندوق کوچک و بزرگ صدقه جمع آوری شده که در حوزه های مختلف کمک می شود‌.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) افزود: زکات یک مسئله محوری قرآنی است مه همه علما جابگاه والای این مهم را می دانند، سال ۹۱ قانون زکات در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.برگزاری اجلاس سالانه زکات در جمهوری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری ارزش والایی دارد و در همبن راستا بعد از گذشت ۱۰ سال آیین نامه اجرایی زکات تدوین شده و هفته اینده در کمیسیون مجلس بحث و بررسی خواهد شد تا وظایف دستگاه ها تعیین و مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: البته در استان مرکزی این هماهنگی وجود دارد و شکل گیری این آیین نامه قطعا اثرگذار خواهد بود.هدف جریان سازی مردمی زکات در کشور است.

انتهای پیام