ابتکارات ایران برای رفع تحریم‌ها/ حقوق بازنشستگان افزایش می‌یابد

سخنگوی دولت گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش ۱۰ درصدی برای حقوق بازنشستگان درنظر گرفته بود اما با تدبیر سازمان تامین اجتماعی افزایش حقوق بیش از این در نظر گرفته شده است.
کد خبر: ۹۸۵۸۶ تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳

به گزارش دیار آفتاب به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با مصوبات امروز هیئت دولت، اظهار داشت: در جلسه امروز هیئت دولت که به دلیل سفر رئیس‌جمهور به اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر به ریاست معاون اول برگزار شد، طرح تبدیل وضعیت نیروهای طرف قرارداد با شرکت های پیمانکاری نیروی انسانی مطرح شد که با توجه به دستور سابق رئیس‌جمهور، سازمان اداری استخدامی مأمور شد، با تدبیر مشترک و با همکاری دولت و مجلس برای این ساماندهی اقدام کنند.

وی افزود: آیین نامه‌ای هم در حوزه اعطای تسهیلات ازدواج، اشتغال و حمایتی به کمیته ای ارجاع شد تا در جلسه آتی هیئت وزیران به تصویب برسد.

سخنگوی دولت در رابطه اهمیت و پیام سفر رئیس‌جمهور به ترکمنستان تصریح کرد: اجلاس خزر یا همان اجلاسی که امروز به دعوت رئیس‌جمهور ترکمنستان تشکیل می‌شود، ششمین اجلاسی است که با حضور سران در حال برگزاری است و موضوع محوری اجلاس مسائل دریای خزر و زیست بوم دریای خزر و جلوگیری از مداخله سایر کشورها در مدیریت دریا است. طبیعتاً ترانزیت دریایی و استقرار مسائل تجاری از محورهای این اجلاس و دیدارهای دوجانبه این دیدار خواهد بود.

بهادری جهرمی در رابطه با اینکه مجلس مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را مغایر شناخت؛ افزود: در خصوص حقوق بازنشستگان قانون‌گذار سازوکار را شفاف تشریح کرده است. پیش از این در لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش ۱۰ درصدی برای افزایش حقوق درنظر گرفته بود، اما با تدبیر سازمان تامین اجتماعی افزایش حقوق بیش از این در نظر گرفته شده است تا هم قدرت خرید حفظ شود هم در سقف توان تامین این میزان باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این مصوبه هیئت تطبیق نقطه نظر و سوالات و ابهاماتی داشتند و دولت پاسخ آنها را تقدیم هیئت کرده است.

سخنگوی دولت درباره سفر «بورل» به ایران اضافه کرد: ایران همواره رویکرد فعال و ابتکارات خود برای حل تحریم ها را در پیش داشته و سفر بورل به ایران در این راستا بود. استمرار مذاکرات برای حل این تحریم های یکجانبه ظالمانه برای هر دو طرف پذیرفته شده بود.

بهادری جهرمی گفت: سفر دوحه و مذاکرات قطر در راستای استمرار مذاکرات است تا ایران مانند گذشته به صورت مستقیم با اتحادیه اروپا در دوحه، مذاکرات را در پیش خواهد گرفت. امیدوار هستیم با عبور دولت جدید آمریکا از این مسیر بتواند به تغییرات مثبت و قابل قبول در این مسیر دست یافت.

وی در خصوص اینکه چه میزان از مصوبات استانی به طرح های آموزشی اختصاص داشته است، گفت: یکی از محورهای مصوبات در سفرهای استانی ناظر به تقویت زیرساخت‌های آموزش و پرورش است و مطابق آمار معاونت اجرایی رئیس‌جمهور تاکنون در جریان سفرهای استانی ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های آموزش و پرورش مصوب شده است که از این میزان، ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن تامین و تخصیص داده شده است.

سخنگوی دولت افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۱ هم منابع خوبی از محل فروش املاک و اموال مازاد به ویژه در حوزه آموزش و پرورش پیش‌بینی شده است.

بهادری جهرمی در رابطه با افزایش تعرفه محصولات پستی، بیان کرد: یکی از اولویت های دولت حمایت از مشاغل خرد و خانگی و کسب و کارهای اینترنتی است. یکی از اقدامات دولت تشکیل کارگروه ویژه کسب و کارهای خانگی بود و برای اولین بار شاهد ورود کسب و کارهای خرد در بورس بودیم.

وی پیرامون رقم بدهی دولت به سازمان بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی، افزود: سازمان تامین اجتماعی یک مجموعه خودگردان است که تامین منابع و پرداخت هم باید از سوی خود آنها انجام شود. سازمان تامین اجتماعی پیش‌بینی هایی ارائه می دهد که باید صحت سنجی شوند. هیئت وزیران پیشنهاد تامین اجتماعی را بررسی کرده و روش پلکانی معکوس بر همین اساس طراحی شده است.