چه خوب شد نماد سرخابی‌ها در بورس متوقف است دستگیری فروشنده قلابی سوالات آزمون گواهینامه رانندگی  جایگاه ایران در فناوری فضایی در دنیا و منطقه برخورد ال نود با کامیون در جاده توره -بروجرد چهار کشته برجای گذاشت  حاج قاسم مرزهای مقاومت را به پشت دیوارهای اسرائیل رساند/ امروز شاهد عمق هراس رژیم صهیونیستی از جبهه مقاومت هستیم چهره‌ شهید همدانی با مزخرفات یک ورشکسته سیاسی خدشه دار نمی‌شود/ تیم مذاکره کننده، تیم معتقدی است استان مرکزی در طرح جهش تولید مسکن در کل کشور پیش رو است/ ظرف 10 روز آینده پروژه 8112 واحدی اراک سرعت می گیرد وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است داور دیدار صنعت نفت و آلومینیوم مشخص شد کارت‌های بانکی دردسرساز؛ تجمیع کارت‌ها چه زمانی انجام می‌شود؟
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۳
کد خبر: 98573
تاریخ انتشار: ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۲
رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب اراک خبر داد

کاهش چشمگیر زمان رسیدگی به پرونده‌ها

درودگر با اشاره به کاهش چشمگیر زمان رسیدگی در سنوات گذشته گفت: متوسط زمان رسیدگی در شعب اراک در سال 97 معادل 141 روز، سال 98 معادل 148 روز، سال 99 معادل 58 روز و در سال گذشته به 51 روز رسیده است، یکی از سیاست های دستگاه قضا رسیدگی به پرونده های با سابقه بیش از یکسال است که در پایان سال 1400 فقط 188 فقره پرونده بیش از یکسال در شعب موجود بوده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت اله درودگر رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب اراک در نشست با اصحاب رسانه گفت: وظیفه اصلی محاکم، رسیدگی به پرونده هایی است که به شعب ارجاع می شود و یکی از مسئولیت ها و اولویت های محاکم بر اساس سیاست های دستگاه قضا رسیدگی سریع به پرونده ها در اسرع وقت ممکن با صدور آرا متقن است.

درودگر اظهار کرد: در ابتدای سال گذشته ۹۵۸۳ فقره پرونده در شعب موجود بوده که در طول دوره ۶۲ هزار و ۶۸۲ فقره وارد و ۶۲ هزر و ۶۹۰ فقره پرونده خارج شده است.

وی ادامه داد: از سال ۹۷ تاکنون سیر پرونده‌های وارده صعودی بوده به طوری‌ که در همان سال، ۵۷ هزار و ۲۴۵ فقره، در سال ۹۸ به ۵۷ هزار و چهار فقره، در سال ۹۹ به ۶۱ هزار و ۸۸۹ فقره و در سال ۱۴۰۰ به ۶۲ هزار و ۶۸۲ فقره رسید.

رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب اراک بیان کرد: با پیگیری های صورت گرفته موجودی شعبات از 12 هزار و 496 فقره در سال 97 به 10 هزار و 792 فقره در سال 98 و 9 هزار و 583 مورد فقره در سال 99 و 9 هزار و 575 فقره و در پایان سال 144 رسیده است.

درودگر گفت: کاهش چشمگیر زمان رسیدگی در سنوات گذشته همواره مورد تاکید است و متوسط زمان رسیدگی در شعب اراک در سال 97 معادل 141 روز، سال 98 معادل 148 روز، سال 99 معادل 58 روز و در سال گذشته به 51 روز رسیده است،  یکی از سیاست های دستگاه قضا رسیدگی به پرونده های با سابقه بیش از یکسال است که در پایان سال 1400 فقط 188 فقره پرونده بیش از یکسال در شعب موجود بوده است.

وی افزود: یکی از مشکلات سنوات گذشته ابلاغ اوراق قضایی به صورت فیزیکی بوده که در حال حاضر این ابلاغ ها به صورت الکترونیکی انجام می شود بطوریکه در سال گذشته مجموعا ۴۲۹ هزر و ۲۵۴ فقره ابلاغ صورت گرفته که ۳۹۹ هزار و ۲۶۹ فقره معادل ۹۳ درصد به صورت الکترونیکی بوده است، همجنین سال قبل ۱۶۴۲ فقره ادرسی الکترونیک نیز انجام شده است.

رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب اراک گفت: با توجه به راه اندازی واحد مشاوره تلفتی در تیرماه سال گذشته با شماره ۱۲۹، دو هزار و ۹۵ مورد مشاوره تلفنی در این مدت انجام شده است.مردم می توانند روزهای غیرتعطیلی از ساعت ۹ تا ۱۲ با شماره ۱۲۹ جهت دریافت مشاوره تماس بگیرند.

وی ادامه داد:۹ هزار و ۶۰۴ نفر در سال گذشته به واحد مشاوره مراجعه‌ کرده‌اند که ۶۸ درصد از این افراد مرد و ۳۲ درصد زن است.

رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب اراک اضافه کرد: ۵۶ درصد از مراجعان برای مشاوره حضوری در زمینه حقوقی؛ ۱۲ درصد کیفری و ۳۲درصد مسائل خانوادگی بوده است.

درودگر اظهار کرد: اطفال و نوجوانانی که مرتکب جرم می شوند، بر اساس قانون و آیین نامه دادرسی باید از خدمات مشاوره ای روانشناسان استفاده کنند که این مشاوره با مشاوره های وکلا و حقوقدانان متفاوت است.سال گذشته ۷۷۹ جلسه مشاوره برای اطفال و نوجوانان انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: قانون تکلیف کرده پرونده ها حتما باید با وکیل پیگیری شود و برخی که وکیل معرفی نکنند دادگاه مکلف به معرفی وکیل تسخیری است که سال گذشته ۳۹۰ مورد از وکلای تسخیری و ۱۵ مورد برای افرادی که بضاعت مالی نداشتند از وکیل معاضدتی استفاده شده است.

captcha
آخرین اخبار