مراسم عزاداری حضرت زهرا(س)  در مصلای  اراک جام جهانی 2022| 8 تیم برتر مشخص شدند/ نبرد 5 اروپایی، یک آفریقایی و 2 تیم از آمریکای جنوبی سینماهای کشور پنج‌شنبه تعطیل است سلبریتی ها این بار هم باختند/ چرا از کف میدان روایت نکردید؟ بازار داغ کسب و کار در روزهای سرد پاییز/ کسبه استان مرکزی مشغول کارند+فیلم دانشجویان موتور حرکت استقلال‌طلبانه و ضد استعماری هستند آرامستان اراک پنجشنبه ۱۷ آذرماه تعطیل است برخورد قاطع با برهم زنندگان امنیت انتظار مردم از مسئولین است توضیحات تکمیلی درباره تقاضای تولیدکنندگان از مردم برای ذخیره مرغ/ سود حمایت از تولیدکنندگان در نهایت به مردم باز خواهد گشت سلطان گواهینامه ایران کیست؟+ جزئیات
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۳
کد خبر: 98566
تاریخ انتشار: ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶

این ۱۰درصدِ دردسرساز/ قبوض برق چندمیلیونی برای لاکچری‌نشین‌ها در راه است

۱۰درصد از مشترکان برق خانگی که حدود ۳میلیون مشترک هستند، برای ۲۸میلیون مشترک دیگر که ۹۰درصد جامعه را شامل می‌شوند، با مصارف اسراف‌گونه خود مشکل ایجاد کرده‌اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  تسنیم، بررسی آمار مصرف برق در خردادماه سال جاری نشان می‌دهد که در این ماه، 80 درصد مشترکان خانگی برق، مصرفی زیر الگو داشته‌اند و به‌عبارتی 80 درصد جامعه خوش‌مصرف هستند.

10 درصد مشترکان خانگی، تا 1.5 برابر الگوی تعیین‌شده، به مصرف برق پرداخته‌اند و 10 درصد مشترکان نیز بیش از 1.5 برابر الگو، مصرف کرده‌اند.

در واقع 10 درصد از مشترکان برق خانگی که حدود 3 میلیون مشترک هستند، برای 28 میلیون مشترک دیگر که 90 درصد جامعه را شامل می‌شوند، با مصارف اسراف‌گونه خود مشکل ایجاد کرده‌اند که اگر این 10 درصد پرمصرف، مصارف خود را اصلاح کنند و به جمع مشترکان خوش‌مصرف بپیوندند، مشکلی در زمان پیک مصرف برق بابت اعمال محدودیت‌ها و خاموشی‌های احتمالی نخواهیم داشت.

این 10 درصد که در خردادماه بیش از 1.5 برابر الگو، مصرف برق داشته‌اند، شامل 6 درصد از مشترکانی می‌شوند که بین 1.5 تا 2 برابر الگوی تعیین‌شده، برق مصرف کرده‌اند و 4 درصد نیز مشترکانی هستند که بیش از 2 برابر الگو، به مصرف برق پرداخته‌اند.

4 درصد از مشترکان خانگی که بیش از 2 برابر الگو، در خردادماه امسال مصرف برق داشته‌اند، حدود یک میلیون و 200 هزار مشترک خانگی هستند. از این تعداد خانوارهای پرمصرف، حدود 2 هزار مشترک بسیار پرمصرف هستند که در دوره‌های گذشته (سال قبل) اغلب مصارفی 20 تا 70 برابر الگوی تعیین‌شده داشته‌اند و در آن زمان، قبوض 5 میلیون تومانی برق دریافت می‌کردند.

با افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها (افرادی که بالای الگوی مصرف به مصرف برق می‌پردازند و به‌صورت پلکانی تعرفه آنها افزایشی است) که از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته عملیاتی شد، آن دسته از مشترکان بسیار پرمصرف که تعداد آنها در مقایسه با دیگر مشترکان بسیار کم است، با قبوض بالای 10 تا 15 میلیون تومانی برق مواجه خواهند شد، در واقع اگر این مشترکان، در تیرماه و مردادماه سال جاری، بخواهند مصارفی اسراف‌گونه همچون سال‌های قبل داشته باشند، باید منتظر قبوض چندمیلیون تومانی برق باشند.

اما تعرفه‌های برق برای 80 درصد از مشترکان که زیر الگو در خردادماه مصرف برق داشته‌اند، نسبت به گذشته تغییری نداشته است و اگر این افراد در تیرماه و مردادماه نیز که ماه‌های گرم سال و ماه‌های پیک مصرف برق است، مصارفی زیر الگوی تعیین‌شده داشته باشند، نباید نگرانی بابت قبوض خود داشته باشند، حتی این دسته از مشترکان می‌توانند با کاهش مصرفی 50مگاواتی، نسبت به الگوی مصرف در مناطق عادی، مشمول قبض برق رایگان شوند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار