مراسم عزاداری حضرت زهرا(س)  در مصلای  اراک جام جهانی 2022| 8 تیم برتر مشخص شدند/ نبرد 5 اروپایی، یک آفریقایی و 2 تیم از آمریکای جنوبی سینماهای کشور پنج‌شنبه تعطیل است سلبریتی ها این بار هم باختند/ چرا از کف میدان روایت نکردید؟ بازار داغ کسب و کار در روزهای سرد پاییز/ کسبه استان مرکزی مشغول کارند+فیلم دانشجویان موتور حرکت استقلال‌طلبانه و ضد استعماری هستند آرامستان اراک پنجشنبه ۱۷ آذرماه تعطیل است برخورد قاطع با برهم زنندگان امنیت انتظار مردم از مسئولین است توضیحات تکمیلی درباره تقاضای تولیدکنندگان از مردم برای ذخیره مرغ/ سود حمایت از تولیدکنندگان در نهایت به مردم باز خواهد گشت سلطان گواهینامه ایران کیست؟+ جزئیات
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۰
کد خبر: 98516
تاریخ انتشار: ۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
شهردار اراک در گفتگو با دیارآفتاب عنوان کرد:(بخش اول)

چندین سال بود که کار عمرانی بنیانی در اراک انجام نمی شد/ دره گردو، پارک باهنر و کوهستان مستوفی سه پروژه شهرداری در حوزه نشاط اجتماعی است

کریمی با بیان اینکه چندین سال بود که کار عمرانی بنیانی در شهر اراک انجام نمی‌شد گفت: در سال ۱۴۰۰ واقعیت این است که از ۱۴۳ پروژه تعریف شده برای شهرداری در دوره قبل فقط یک پروژه میدان مقاومت انجام شد که تکمیل این پروژه هم در دوران شورای ششم بود.

علیرضا کریمی شهردار اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص اقدامات انجام‌شده در حوزه عمرانی شهر اراک اظهار داشت: علیرغم اینکه بعضاً تحت تأثیر فضای تبلیغاتی گفته می‌شود که اقدامات شهرداری اراک در دوره شورای پنجم صورت گرفته اما واقعیت این است که فعالیت اساسی خاصی در شهر محقق نشده بود و چندین سال بود که کار عمرانی بنیانی در شهر انجام نمی‌شد.

وی ادامه داد: حتی در سال ۱۴۰۰ واقعیت این است که از ۱۴۳ پروژه شهرداری فقط یک پروژه میدان مقاومت انجام شد که تکمیل این پروژه هم در دوران شورای ششم بود و پس‌ازآن پروژه راستگرد تقاطع شهید صیدی با اینکه ۱۱ سال معطل‌مانده بوده در دوره جدید انجام شد‌.

کریمی خاطرنشان کرد: لیست پروژه‌های که انجام‌نشده خیلی بلند است که مهم‌ترین آن‌ها پروژه آفتاب است و بعضی از پروژه‌ها مثل میدان امام هم باعجله کلنگ زنی شد درحالی‌که خیلی از مقدمات کار انجام‌نشده بود و طرح آن آماده نبود.

شهرداری با مشکلات حقوقی زیادی از دوره قبل دست‌وپنجه نرم می‌کند

شهردار با بیان اینکه شهرداری با مشکلات حقوقی زیادی از دوره قبل دست‌وپنجه نرم می‌کند افزود: امسال بالغ‌بر ۱۵۰ پروژه را در لیست کارداریم که در حال طی مقدمات مناقصه و تعیین پیمانکار هستند و در خیلی از این‌ها ابتدا باید از مشکلات قرارداد قبلی خلاص می‌شدیم.

وی تصریح کرد: در قراردادها ماده‌ای است بنام ماده ۳۸ که وقتی بین شهرداری و پیمانکار اختلاف ایجاد می‌شود این ساز و کار قانونی تعریف‌شده و در کمیسیونی که قاضی هم در آن حضور دارد باید رأی صادر شود که سرانجام این قرارداد به چه صورت خواهد بود لذا این پروسه تا حدودی زمان‌بر است یعنی با حجم زیاد مسائل حقوقی اگر کارمان را در شهرداری از صفر شروع می‌کردیم شرایط بهتر بود.

حوزه نشاط اجتماعی در اراک مغفول مانده است/ طرح 1300 میلیاردی سرمایه گذار برای پارک باهنر

کریمی ادامه داد: چند پروژه عمده داریم که زمین‌مانده بود و برای شهر یک نیاز و ضرورت هستند و در این بین یکی از مشکلات شهر اراک این است که متأسفانه هیچ محلی برای تفریح خانواده‌ها وجود ندارد و حوزه نشاط اجتماعی مغفول مانده است لذا این مهم در دوره جدید مدیریت شهری موردتوجه ویژه قرار گرفت.

شهردار اراک افزود: یکی از محل‌هایی که در اراک ظرفیت بسیار خوبی برای تفریح خانواده‌ها دارد پارک شهید باهنر است، مساحت این پارک حدود ۱۷۰ هکتار است اما منابع طبیعی آن را فقط برای آبیاری و نگهداری فضای سبز و درختان به شهرداری واگذار کرده بود و حق هیچ بهره‌برداری از آن وجود نداشت لذا با منابع طبیعی وارد مذاکره شدیم و مشکلات حقوقی آن را برطرف کردیم و بهره‌برداری ۳۰ ساله آن را طی فرایندی از منابع طبیعی گرفتیم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذار حدود ۱۳۰۰ میلیارد طرح برای پروژه پارک شهید باهنر تعریف کرده و در حال طی آخرین مراحل برای ابلاغ قرار داد است، فرایند تکمیل طرح هم ۴ ساله است و باید هرسال 25 درصد پیشرفت داشته باشد.

کریمی با اشاره به اینکه دره گردو نیز ازجمله ظرفیت‌های مغفول مانده شهر اراک است اظهار داشت: در حال حاضر از دو جبهه در این منطقه در حال انجام کار هستیم، بخش اول که امسال ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای شروع کار به آن اختصاص داده شد ایجاد فضای سبز و آماده‌سازی رودکنار برای تبدیل‌شدن به یک پارک بود که مقدمات آن توسط شهرداری در حال انجام است.

شهردار اراک تصریح کرد: بخش دیگر پروژه دره گردو نیز مربوط به سرمایه‌گذار است و با حل اختلافات ۲۳ هکتار زمین از مسکن و شهرسازی خریداری شد و فرآیند تعیین قیمت در حال انجام است، همچنین پردیس کوهستان مستوفی دیگر پروژه‌ای است که در حال بازطراحی است.

کریمی با بیان اینکه بحث انتقال آب به دو پروژه دره گردو و پردیس مستوفی بسیار مهم و در دست اقدام است خاطرنشان کرد: برای توسعه فضای سبز امسال بعد از سال‌ها ۲۵۰ لیتر در ثانیه آب پساب خریداری شد که برای آبیاری فضای سبز به‌ویژه در کمربند شمالی و جنوبی شهر مورداستفاده قرار بگیرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار