الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد/ دقت در شستشوی سبزیجات عامل پیشگیری از «وبا»ست ۱۸۰ گروه جهادی در استان مرکزی کمیته امداد را در توانمند سازی خانواده ها یاری می کنند تشریح روند مذاکرات دوحه از زبان کنعانی؛ باقری و مورا در تماس خواهند بود آخرین فعالیت های نقل و انتقالاتی باشگاه آلومینیوم/ جذب 3 بازیکن و پنج تمدیدی، علینژاد و سلیمان زاده ماندنی شدند آمریکایی ها حق ندارند درباره حقوق بشر حرف بزنند چرا امام محمدتقی(ع) را جوادالائمه می‌گویند؟ تشکیل کمیته استانی خرید تضمینی دام زنده در استان مرکزی/عملیات خرید دام بعد از تایید قیمت در شرکت پشتیبانی امور دام آغاز می شود انتقال بزرگ آبی‌ها / وعده بزرگ شریک پرسپولیس: پول AFC را می‌گیریم دیپلماسی از خزر تا خلیج فارس/دکترین سایبری نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران/دماوند روح ایرانی/ جواد خاندان جود و کرونا زیر صفر! دلیل تخریب هماهنگ دولت رئیسی توسط اصلاح‌طلبان چیست؟
پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
کد خبر: 98384
تاریخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
گزارش تصویری؛

جشن باستانی تیرگان در فراهان

شهرستان فراهان امروز میزبان رسمی باستانی و کهن به نام تیرگان بود که از جمله آیین‌های مهم ایرانیان باستان بوده و به‌عنوان نماد شکرگزاری، برکت کشاورزی و پاسداشت ارزش آب هرسال در این منطقه برگزار می‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ هرسال منطقه كهن و فرهنگی فراهان استان مرکزی در نخستین روز تابستان شاهد صحنه‌ای از آیین باستانی و رسوم جشن تیرگان است كه از دیرباز با آغاز فصل برداشت گندم به شكرانه بركت، نعمت و همبستگی با طبیعت برگزار می‌شده است.

امسال با حضور استاندار مرکزی، نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و جمعی از مردم و مسئولین مراسم آئینی شکرگزاری گندم و آب پاشان(جشن باستانی تیرگان) در محوطه آستان مقدس امامزاده احمدبن علی(ع) واقع در ذلف آباد فراهان برگزار شد.

 جشن تیرگان توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی در سال ۸۹ به ثبت رسیده است.

captcha
آخرین اخبار