پاسخ تمام سوالات کنکوری‌ها درباره کارت آزمون و رفع نقص دستگیری سارقان معابر با 10 فقره سرقت در ساوه جوزپ بورل: مذاکرت وین به زودی آغاز می‌شود دستگیری سارق موبایل در اراک بسیج در راستای ساخت ایرانی قوی شتابنده گام برمی دارد/ راه اندازی ۷۶۰‌ صندوق قرض الحسنه به همت بسیجیان با محوریت مساجد در استان مرکزی اینترنشنال خبرنگار فقید را مامور سپاه معرفی کرد! 10 تدبیر دولت برای مهار بازار ارز/ بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد‌ عبرت برجام و نگرانی غرب‌گراها از دبه آمریکا!/ اصلاح‌طلبان همچنان توافق با غرب را تکنیک مدیریت می‌دانند! کشف کالای قاچاق در دلیجان انتشار لیست ساختمان‌های ناایمن مصلحت نیست
یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
کد خبر: 97699
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۴
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، مطرح شد؛

بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است

نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره اصلاح قیمت کالاهای اساسی گفت: دیگر قاچاق این نوع کالاها صرفه اقتصادی ندارد که این در کنار اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، زمینه را برای خودکفایی و بی‌نیازی از واردات فراهم‌ می‌کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ رحمت اله نوروزی‌ عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛  با اشاره به اینکه اصلاح یارانه کالاهای اساسی و گندم یک جراحی بزرگ در اقتصاد کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: پیش از اصلاح نظام‌ یارانه‌ای، کالاهای اساسی یا آرد دولتی با قیمت آزاد در بازار فروخته می‌شد که این موضوع بیانگر هدررفت یارانه تخصیصی در این بخش بود.

وی ادامه داد: حال با آزادسازی و واقعی شدن قیمت، معضلات قاچاق و هدررفت آرد و نان کاهش می‌یابد. بدیهی است که با این اقدامات، میزان واردات نیز کمتر می‌شود که این موضوع باتوجه‌به آنکه قوت غالب مردم نیز نان است، این هشدار را برای دولت به دنبال دارد که باید به بهترین نحو از مردم در برابر این تغییر حمایت شود.

وی با اشاره به اینکه، با آزادسازی نرخ نان مابه‌التفاوت قیمت به‌حساب نانوا واریز می‌شود گفت: قیمت نان برای مردم تغییری ندارد و تصریح کرد: از طرفی اصلاح قیمت کالاهای اساسی و گندم موجب ترغیب تولیدکنندگان بخش کشاورزان به تولید و کشت و کار بیشتر خواهد شد و زمینه را برای خودکفایی و بی‌نیازی از واردات فراهم‌ می‌کند.

وی ادامه داد: قاچاق آفت اقتصاد کشورهاست که با افزایش قیمت جهانی محصولات و چالش بحران امنیت غذایی، قاچاق فزاینده‌ای در کشور شاهد هستیم، همان گونه که سال گذشته با افزایش قیمت جهانی گندم به مرز ۳۰۰ دلار و اختلاف چشمگیر قیمت آرد در کشور ما به سبب پرداخت یارانه، با مشکل قاچاق روبه‌رو بودیم.

این نماینده مجلس در پایان با اشاره به رویکرد جدید دولت در زمینه اصلاح یارانه کالاهای اساسی و پرداخت یارانه نقدی را به نفع دولت دانست و گفت: پرداخت یارانه مستقیم در انتهای زنجیره و در اختیار مصرف‌کننده موجب خواهد شد که هدف دولت از تخصیص یارانه کالاهای اساسی به‌خوبی محقق شود و یارانه نقدی در این زمینه بسیار راهگشا خواهد بود.

به گزارش خبرنگار راه دانا؛ طرح اصلاح یارانه باتکیه‌بر فناوری اطلاعات و اشراف کامل به بازار کالاهای اساسی به‌صورت پایلوت از زنجان آغاز شده بود که این روند در روزهای اخیر در قزوین نیز آغاز شده که در صورت موفقیت کامل از چندی بعد در سراسر کشور، اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار